Józuś, ucys się? Józuś a kuryś macoł

W piątkowy wieczór, na deskach sceny w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” odbył się spektakl „Tato, tato sprawa się rypła” w reżyserii (pochodzącego ze Skawiny) Michała Hachlowskiego.

Sztukę teatralną autorstwa Ryszarda Latki, rozpropagowaną w 1984 roku dzięki wprowadzeniu na mały ekran za sprawą filmu Janusza Kidawy, wzięli na warsztat aktorzy Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej działającego przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Ludowej Gmina Alwernia.

Teatr Ludowy Tradycja jest amatorskim teatrem, który istnieje od 1994 roku. Wówczas powstało Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej – Teatr Ludowy “Tradycja”. Jego siedziba mieści się w Domu Ludowym w Okleśnej. Zespół liczy kilkadziesiąt osób, a samo stowarzyszenie skupia artystów ludowych oraz artystów amatorów. Teatr posiada grupy śpiewacze: żeńską i męską oraz teatralne: dorosłych i dzieci. Inspiracją do działalności jest pasja kultywowania nieco zapomnianych tradycji teatralnych i artystycznych gminy. Zespół Tradycja występuje z piosenkami, kabaretami, widowiskami średnio 40 razy w roku, zdobywając przy tym liczne nagrody i wyróżnienia.

„Tato, tato sprawa się rypła” to zabawna komedia sytuacyjna obrazująca perypetie rodziny Placków z małej beskidzkiej wsi Pokuta. Prócz przezabawnej wiejskiej gwary oraz mentalności ówczesnego społeczeństwa, widzów bawi komizm sytuacyjny polegający na „wskrzeszeniu” jubilatki, która ma odebrać nagrodę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż babka Plackowa umarła dwie zimy wcześniej, zanim w domu gospodarzy pojawiły się urzędniczki ze specjalną nagrodą finansową w wysokości jednej renty dla 100 letniej mieszkanki wsi Pokuta. Od tej pory cała rodzina włącznie z Ludwikiem – głową rodziny snują scenariusz na szczęśliwe zakończenie tej prześmiewczej sytuacji. Plan był prawie idealny… prawie, gdyż brat Placka, który przebrany za babkę miał udzielić naczelnikowi gminy wywiadu, niestety pod wpływem alkoholu wyjawia całą prawdę… no i sprawa się rypła

W spektaklu wystąpili:

Ludwik Placek –  Andrzej Romański
Plackowa – Kazimiera Sadowska
Helka, córka Placka – Krystyna Mazgaj
Józek, syn Placka – Kacper Macuda
Babka nieboszczka – Zbigniew Klatka
Urzędniczka – Irena Przejczowska
Przedstawicielka Ligi Kobiet – Zofia Sądecka
Ignac – Józef Szymocha
Kowal – Krzysztof Jochymek
Reporter – Edward Górecki
Naczelnik gminy – Bogdan Maślanka

Reżyseria: Michał Hachlowski

Dźwięk i światła: Tymoteusz Hojowski, Roman Woźniak

Teatr Ludowy Tradycja zaprezentował się wspaniale, zdobywając sympatię i uznanie naszej publiczności. Dziękujemy za to wyjątkowe zakończenie corocznego, skawińskiego święta teatru.

Naszym widzom dziękujemy za liczny udział we wszystkich ośmiu spektaklach w ramach XIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego i już dziś zapraszamy na comiesięczne prezentacje Teatru Maska w nowym sezonie.

Ewa Przebinda

(JK)

Fotogaleria ze spektaklu dostępna w Picasa Web Albums