Rozgrzewająca Majówka z Centrum

Tradycyjna Majówka z Centrum otworzyła sezon plenerowych imprez, najwyraźniej z tęsknotą wyczekiwanych przez mieszkańców, którzy tłumnie przybyli do Parku Miejskiego. A atrakcji nie brakowało!

Były pokazy strażackie, gotowanie na mega patelni, konkurencje sprawnościowe dla dzieci i dorosłych oraz teatr ognia – a wszystko pod hasłem „otwórz się na ciepło”, promującym ciepło sieciowe.

W organizację tegorocznej Majówki z Centrum włączyła się strażacka brać, a przede wszystkim Kraków112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skawinie I (Centrum), dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w pokazach ratownictwa oraz konkurencjach na strażackim torze przeszkód. 

Ulicami Skawiny przedefilowały wozy strażackie oraz ratownicze następujących jednostek:

1. JRG-2 PSP w Krakowie

2. JRG-6 PSP w Krakowie

3. OSP Skawina I (Centrum), gm. Skawina, pow. krakowski

4. OSP Skawina II Korabniki, gm. Skawina, pow. krakowski

5. OSP Bolechowice, gm. Zabierzów, pow. krakowski

6. OSP Zabierzów, gm. Zabierzów, pow. krakowski

7. OSP Ujazd gm. Zabierzów, pow. krakowski

8. OSP Trąbki, gm. Biskupice, pow. wielicki

9. OSP Złotniki, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. krakowski

10. OSP Wołowice, gm. Czernichów, pow. krakowski

11. OSP Goszcza, gm. Kocmyrzów-Luborzyca, pow. krakowski

12. OSP Skrzeszowice, gm. Kocmyrzów-Luborzyca, pow. krakowski

13. OSP Tyniec, gm. Kraków

14. OSP Mogilany, gm. Mogilany, pow. krakowski

15. OSP Rzeszotary, gm. Świątniki Górne, pow. krakowski

16. OSP Świątniki Górne, gm. Świątniki Górne, pow. krakowski

17. OSP Olszowice, gm. Świątniki Górne, pow. krakowski.

18. OSP Dąbrowa, gm. Kłaj, pow. wielicki

19. OSP Kalwaria Zebrzydowska, gm. Kalwaria Zebrzydowska, pow. wadowicki

20. OSP Biertowice, gm. Sułkowice, pow. myślenicki

21. OSP Zabierzów Bocheński, gm. Niepołomice, pow. wielicki

22. OSP Niepołomice, gm. Niepołomice, pow. wielicki

23. OSP Zbydniowice, gm. Kraków

24. OSP Krzeszowice, gm. Krzeszowice, pow. krakowski

25. OSP Podłęże, gm. Niepołomice, pow. wielicki

26. Komenda Powiatowa Policji w Krakowie/Komisariat Policji w Skawinie

27. Ochotnicza Grupa Medyczna w Wieliczce

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP z Goszczy zaprezentowała ze swoim psem-ratownikiem krótki pokaz poszukiwawczo-ratowniczy.  

JRG-2 prezentowała swój najnowszy nabytek – ciężki samochód ratownictwa drogowego Renault K460 „Rotator”, oraz jego użycie w zainscenizowanym wypadku drogowym.

Na koniec druhowie OSP Skawina I ( Centrum) i OSP Skawina II Korabniki przygotowali pokaz gaszenia groźnego pożaru podpalonej altany.

W międzyczasie trwało gotowanie gulaszu orientalnego na mega patelni, przygotowanego z 40 kg mięsa i mixu warzyw – wszystko smakowicie doprawione i gotowane na ogniu podpalanym drewnem. Gotowanie na wielkiej patelni, to nie tylko wyzwanie dla każdego kucharza, ale przede wszystkim, wspaniałe widowisko kulinarne. Nasi kucharze mieli do dyspozycji prawdopodobnie największą patelnię plenerową w kraju, o wymiarach 270 cm x 150 cm x 15 cm – czyli o pojemności ok. 200 litrów! Po 3 godzinach pracowitego duszenia, krojenia, mieszania, przelewania i dokładania do ognia – 1000 porcji pachnącego gulaszu zostało wydane wszystkim zebranym.

Tegoroczna Majówka z Centrum odbywała się w całości pod hasłem „OTWÓRZ SIĘ NA CIEPفO” – promującym ciepło sieciowe. 

Czym jest ciepło sieciowe?

To gorąca woda produkowana w skojarzeniu z energią elektryczną w naszych elektrowniach – elektrociepłowni CEZ Chorzów oraz elektrowni CEZ Skawina. Przepływające przez instalacje ciepło wykorzystywane jest na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Dzięki produkcji w skojarzeniu ciepło sieciowe jest tańsze niż ciepło produkowane w ciepłowniach.

Ciepło sieciowe jest:

  • Tańsze od prądu, gazu ziemnego i płynnego, oleju opałowego
  • Bezpieczniejsze od podgrzewaczy gazowych, a więc wolne od największego cichego zabójcy czyli tlenku węgla
  • Komfortowe – odkręcam kran i ciepła woda jest niemal natychmiast a dodatkowo zyskujemy powierzchnię wolną od piecyków, bo urządzenia znajdują się poza budynkiem mieszkalnym
  • Ekologiczne Wytwarza się je i dostarcza, stosując najnowocześniejszą technologię. Dzięki temu uzyskuje się niski wskaźnik strat energii w trakcie dostarczania ciepła i redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych.

Kierując się tym hasłem przygotowaliśmy bardzo „hydrauliczne” konkurencje sprawnościowe dla dzieci i dorosłych. Było więc: budowanie rurociągu i przelewanie przezeń wody, udrażnianie rury, rzut do rury oraz – zupełnie nie „rurowy” – rzut do dziupli.

Ciepło to także sprawa fizyczno-chemiczna, dlatego dwie szalone „naukowczynie” z CHEMICAL WORLD wprowadziły dzieci w tajemniczy i fascynujący świat doświadczeń chemicznych. Poprzez ten pokaz wszyscy przekonali się, że nauka chemii może być ciekawa, kolorowa i zabawna. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się kreatywnego i praktycznego zdobywania wiedzy oraz rozwijania swoich umiejętności. Wszyscy świetnie zapamiętali podstawowe prawo nauk ścisłych, że każda AKCJA wywołuje REAKCJĘ.

Cały czas funkcjonowała wielka gra planszowa, której celem było poszukiwanie bezpiecznego źródła ciepła, a dodatkową atrakcją były „ciepłownicze” postaci: Dziadek, Babcia i Zły Piec.

Na finał całego dnia, szczelnie wypełnionego atrakcjami przygotowaliśmy POKAZ TEATRU OGNIA w wykonaniu grupy zajmującej się tańcem ognia oraz spektaklami teatralnymi, w których kluczowe znaczenie odgrywa światło i płomień. Chociaż warunki atmosferyczne nie do końca sprzyjały pokazaniu całego potencjału widowiska, publiczność z zafascynowaniem i podziwem przyjęła artystów.

Wydarzeniem towarzyszącym Majówce był Piknik z Modelami, odbywający się na Starorzeczu. Zgromadził on miłośników modelarstwa ze Skawiny i okolic. Modele były testowane na wodzie, lądzie i w powietrzu – i wszystkie zdały egzamin.

Był to niezwykle intensywny dzień, za który serdecznie dziękujemy!

Joanna Kurpiel

(AZ)

fot. Jarosław Karasiński