Wernisaż w iście królewskim klimacie

Niezwykle wysublimowany klimat czwartkowego wernisażu malarstwa Pań Zofii Maślanki i Zuzanny Wędzichy nadała obecność wyjątkowych gości. Atmosfera spotkania była niezwykła za sprawą samych  malarek, jak i niecodziennego spotkania tak różnych osób.

Otwarcia wernisażu dokonała Pani Małgorzata Tomala, która przybliżyła obecnym postacie i twórczość obu malarek. Obrazy Pani Zuzanny to przede wszystkim technika oleju na płótnie. Znajdziemy wśród nich portrety, malarstwo stylizowane na ludowo, sielsko, w mocnych barwach, ale wśród obrazów są też grafiki przedstawiające krajobrazy czy abstrakcje.

Natomiast Pani Zofia w technice tempery na sklejce maluje bardziej realistycznie martwą naturę, bukiety kwiatów czy zimowe krajobrazy, ujmując je w subtelnej kolorystyce, bardziej rozmytych barwach.

Wśród zaproszonych gości, przyjaciół, rodziny, rodzimych artystów: Kazimierza Joba, Mariana Strzebońskiego, którzy także wystawiali swoje obrazy w naszej Galerii Pałacyk, byli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Stowarzyszenie Klubu Seniora „Seniorek”, Michał Grzeszczuk Dyrektor Biblioteki Publicznej, Czesław Gąsiorowski Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, a także dwie niezwykłe pary: królowie Jan Sobieski z Marysieńką i  Kazimierz Wielki z Babetttą, którzy oprócz uświetnienia tej uroczystości swoją obecnością, dopełnili ją pięknym królewskim walcem z wybrankami swego serca.

Panująca atmosfera na wernisażu, odmienna od przeważających na tego typu uroczystościach, była sielska, rodzinna, śpiewająca i przepełniona muzyką – artystyczna w pełnej krasie.

Sylwetki artystek:

Zuzanna Wędzicha – pedagog, harcmistrz, prezes Stowarzyszenia „Nasz dom – nasze Wielkie Drogi”, członek Towarzystwa Przyjaciół Skawiny oraz Polskiego Towarzystwa entomologicznego, autorka wierszy i piosenek, malarka.

Urodzona w Szczebrzeszynie, na stałe zamieszkała w Wielkich Drogach, gdzie z jej inicjatywy otwarto Izbę Regionalną w 1974 roku. Za wieloletnią pracę i działalność społeczną na rzecz regionu otrzymała srebrny Krzyż za zasługi dla Ziemi Krakowskiej, a z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Skawiny otrzymała medal 600-lecia miasta Skawiny. Opracowuje scenariusze imprez dla środowiska m.in.:, Wystawa Chrząszcza, Święto Królewskiej Wioski Wielkie Drogi, Marsze Sobieskiego (2012, 2013, 2014).

Pierwsze wystawy swoich prac plastycznych zorganizowała w Szczebrzeszynie, do którego powróciła w 1988 roku. Zainicjowała wówczas powstanie Małej Galerii Roztocze, a w 2002 roku przyczyniła się do otwarcia Muzeum Regionu. W 2007 toku powróciła do Małopolski. Tutaj maluje pejzaże, portrety, kwiaty i obrazy użytkowe, a także pisze wiersze. Jest jak ptak wędrowny pomiędzy Szczebrzeszynem, a Wielkimi Drogami i Skawiną. Ważniejsze wystawy: Szczebrzeszyn i architektura, Twórczość plastyczna Szczebrzeszyna, I Roztoczańskie Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej oraz II Twórcze inspiracje nauczycieli okręgu Małopolskiego.

Zofia Janina Maślanka o sobie:

Jestem skawinianką

Tu całe moje życie

Radość, smutek, łza,

Tu dalej trwa.

Mam swoje „hobby”

Jak wielu z nas

To moje malarstwo i wiersze.

Właśnie to!

W mym życiu zagościło

Piękno świata

Serce zauroczyło

To przyjemna odskocznia

Od codzienności bycia

To radość dawania

Ozdoba życia.

Nie liczę, ile to już lat.

To dalej ze mną idzie,

Może przyniesie, trochę radości,

Rozpromieni życia szarości.

Poezja to druga pasja w życiu Artystki. Wydała dwa tomiki pt. „Zatrzymane – Zapisane Myśli Moje” oraz wzięła udział w trzech wydaniach poezji zbiorowej „Świat w naszych oczach”. Obrazy wykonuje farbą plakatową na sklejce. Próbuje także innych technik. Tematem prac Poetki jest piękno otaczającego nas świata.

Marta Tyrpa

(JK)

fot. Jarosław Karasiński