Główną bohaterką bajki była Śpiąca Królewna, która oczekując wymarzonego księcia wciąż odrzucała zaloty Pozytywnego Bohatera. Na nic były jego zabiegi i starania. Królewna była nieugięta. Jak to zwykle w bajkach bywa, pojawiła się i zła postać Gburka, który nie zważając na protesty Królewny porwał ją i zmusił, aby mu usługiwała. Koniec całej historii był (jakże by inaczej) szczęśliwy. Pozytywny Bohater ocalił Królewnę, Gburek zrozumiał, że jego postępowanie nie było dobre i zmienił się, a morał z bajki taki: „Pamiętajcie o tym, że trzeba w życiu dobrym być, trzeba z ludźmi w zgodzie żyć, od pracy nie stronić, przed lenistwem się bronić”.
Druga część spotkania z Teatrem Pacynka poświęcona była edukacji teatralnej w lekkiej, zabawowej formie. Dzieci miały okazję wejść za kulisy, by z bliska zobaczyć jak wygląda scena pudełkowa przeznaczona do animacji lalek teatralnych. Same mogły choć przez chwilę „dać życie” pacynkom, samodzielnie je ożywiając. Ekscytujące warsztaty na scenie wywołały lawinę emocji u młodych aktorów, nad którymi ciężko było zapanować. Umiejętności głosowe prowadzącego warsztaty nie wystarczyły, sytuacja wymusiła zastosowanie wspomagającego mikroportu.
Ta edukacyjna część spotkania miała na celu pogłębianie i rozbudowywanie wrażliwości oraz wyobraźni dzieci, a także poznanie różnych lalek i technik ich animacji. Młodzi artyści poznali pacynki, czyli rodzaj lalki „rękawiczki” nakładanej na dłoń, którą poruszają palce animatora; jawajki, czyli lalki osadzone na kiju, którą animuje się nad parawanem za pomocą drucików tzw. czempurytów (ten typ laki został wykorzystany w dzisiejszym przedstawieniu „Dobre uczynki”); marionetki sycylijskie, które w odróżnieniu od zwykłej marionetki poruszanej za pomocą nitek lub drucików przymocowanych do konstrukcji tzw. krzyżaka, prowadzone są za pomocą drutu lub drewienka wbitego w głowę, których ręce i nogi mogą być poruszane przy wykorzystaniu siły grawitacji i bezwładności lub (jak w przypadku dziś pokazywanych) za pomocą drucików, jak w lalkach jawajkach; oraz kukiełki czyli lalki sztywno osadzone na kiju, które animowane są zamachowymi ruchami kończyn.
Wierzymy, że ilość dzisiejszych wrażeń i wiedzy teatralnej wyniesionej po spotkaniu z Teatrem Pacynka zostawiło miłe wspomnienie u małych animatorów i zachęciło do uczestnictwa w kolejnym spotkaniu w ramach „Teatru Dzieciom”. Tym razem spotykamy się z Teatrem „Czkawka” w spektaklu EKOSMITA. Zapraszamy 11 kwietnia na godzinę 17.30. Do zobaczenia!
Ewa Przebinda, Marta Tyrpa
(JK)
fot. Jarosław Karasiński