Inspiracje i surrealistyczna wizja człowieka w twórczości Jakuba Dulowskiego

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zaprasza na wernisaż twórczości Jakuba Dulowskiego, który odbędzie się 3 marca o godz. 18.00 w Galerii „Pałacyk” w Sokole.

Jakub Dulowski jest mieszkańcem Skawiny. Swoją twórczość prezentuje w Galerii „Pałacyk” już po raz trzeci. Od najmłodszych lat maluje, głównie temperą i tuszem na arkuszu. Eksperymentuje również akrylem na desce i sporadycznie farbami olejnymi.

Duży wpływ na rozwinięcie jego zdolności artystycznych miała matka, Jadwiga, również artystka, absolwentka krakowskiej ASP.

Ulubioną tematyką twórczości Jakuba są postacie ludzkie, uzbrojone anioły, kobiety, kulturyści, fantastyka, militaria, zwierzęta i owady. Inspiracje czerpie z literatury, kinematografii SF i akcji, jak również ze zdjęć przyrody i uprawianych sportów (kulturystyka, bieganie, sztuki walki, kolarstwo, pływanie). 

Jakub Dulowski prezentował swoje prace na kilku wystawach, nie tylko w Galerii „Pałacyk”, ale także w Muzeum Regionalnym w Skawinie oraz na wystawie w Hurth w Niemczech.

Wykonywał na zamówienie dla Muzeum Regionalnego w Skawinie, oraz UMiG – reprodukcje starych, zabytkowych dworków i budynków. Tworzył również grafikę, ilustracje i skład publikacji dla muzeum.

Artysta ukończył studia ogrodnicze na Krakowskiej Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja, studium informatyczne w Skawinie ze specjalnością grafik, był przez jakiś czas słuchaczem Studium Doktoranckiego w IB PAN, jako Mikolog. Z doktoratu jednak musiał zrezygnować. Zaraz po studiach pracował w ZBW PAN jako pracownik naukowy, później już tylko jako grafik komputerowy w drukarni, firmie odzieżowej, wydawnictwie, przy składzie 2 czasopism naukowych o zarządzaniu jakością, a ostatnio jako pracownik biurowy w firmie budowlanej.

Prezentowana tematyka wystawy to przekrój przez ostatnie kilka lat twórczości autora: anioły, kulturyści, kobiety, militaria, przyroda, fantastyka. Charakterystyczną dla twórczości Jakuba jest precyzyjna kreska i mocna plama barwna, tworzące razem wizje plastyczne, zachowane w nieco surrealistycznym stylu.

Wystawa czynna będzie w Galerii „Pałacyk” do końca kwietnia 2016.

 Karolina Kozanecka

(AZ)