W każdy drugi poniedziałek miesiąca przez cały rok (oprócz wakacji), będziemy spotykać się z najmłodszymi sympatykami teatru. Zobaczymy spektakle o różnej tematyce przedstawiane w kilku formach teatralnych, np. żywy plan, teatr lalek, pantomima. Każdy widz ten młodszy i starszy, znajdzie coś dla siebie…
styczeń „Bajka o smoku Kubie”

Spektakl muzyczny adresowany do najmłodszej widowni (dzieci w wieku 5 – 12 lat)
Przesłanie historii, będące afirmacją „bycia sobą”, zostało wyartykułowane językiem klasycznej bajki. Są tu wyraźnie zarysowane postaci, jest konflikt, jest wreszcie wyraźna puenta. No i jest to, co dzieci lubią najbardziej – smoki.
Zabawna historia opowiada o dobrodusznym smoku, od którego wszyscy domagają się, żeby był (jak przystało na prawdziwego smoka) okrutny i zły. Kuba jednak nie ma na to najmniejszej ochoty: śpiewa z żabami, a w wolnych chwilach wysyła mieszkańcom królestwa życzenia wypisane na latawcach. Pewnego dnia w kraju wybucha wojna – do granic państwa zbliża się okrutny wojownik Brumbrun. W noc poprzedzającą starcie wszyscy mieszkańcy królestwa uciekają za granicę, zostawiając na pastwę wroga dwie księżniczki, (o których w popłochu zapomniano). Z opresji ratuje młode damy smok Kuba, swoją dobrodusznością rozbrajając (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) Brumbruna.
Pełna ciepłego humoru bajka została opowiedziana z dużym wdziękiem. Zabawa baśniowymi konwencjami, dyskretna kpina z przemocy oraz wyraźna afirmacja „bycia sobą” czynią dydaktyczną opowieść „łatwą do przełknięcia”. Obok żywego planu w spektaklu grają lalki, konwencja baśni miesza się ze współczesnym rekwizytem, zaś żartobliwa muzyka trafnie koresponduje z działaniami bohaterów. A że w tekście aż roi się od czytelnych jedynie dla dorosłych żartobliwych aluzji – spektakl bawiąc dzieci, niezmiennie bawi także ich rodziców.
Obsada: Grażyna Styś (Księżniczka Brygida), Angelika Chirowska (Księżniczka Gryzelda), Marek Stecko (Smok Kuba), Leszek Styś (Animator, Lud, Król, Tata Smok, Dr. Pajtupen, Brumbrun), Małgorzata Grund (Animator, Lud, Mama Smok), Marcin Dzwonowski (listonosz).
źródło: http://www.teatr-a.art.pl/spektakl/kuba
luty „Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze”

W czasach kiedy świat był jeszcze taki mały, że „na kulawym koniu można go było przejechać we dwa dni”, panował w Królestwie Srebrnego Szczytu król Patyk z królową Tasiemką. Bardzo kochali oni swoją córkę królewnę Marysię. Dziewczynka była bardzo śliczna, ale będąc ciągle chwaloną i rozpieszczaną stała się samolubna, kapryśna i nieznośna wobec innych. Rodzice postanowili wydać ją za mąż licząc, że inne kochające serce odmieni charakter ich córki. Tylko, kto chciałby mieć tak kapryśną żonę? Czy udało się odmienić królewnę i jaką rolę w tym odegrał czarny łabędź i lodowa góra – dowiedzą się dzieci w spektaklu pt. „Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze”.
Przedstawienie uczące dzieci dlaczego nie warto postępować egoistyczne i jak wiele warte są przyjaźń, miłość czy bycie wrażliwym na drugiego człowieka.
Inscenizacja łączy plan żywy i plan lalkowy. Przedstawienie obfituje w humorystyczny język Kornela Makuszyńskiego i korowód barwnych postaci. Jak w każdym spektaklu Teatru Kikimora, także w tym, dzieci wciągane są w wydarzenia i zabawy.
Plan mieszany: żywy i lalkowy
Postacie: Król Patyk, Królowa Tasiemka, Królewna Marysia, Słowik, Lokaj, Czarny łabędź, Książe Her-Ba-Ta, Książe Słoiczek, Książe Bonjour
Czas trwania: 45-50 min
źródło: Teatr Kikimora
marzec „Dobre Uczynki”

Spektakl podzielony na dwie części: teatralną i edukacyjną. W pierwszej części na profesjonalnej, wędrownej scenie pudełkowej, przy użyciu lalek zrobionych ręcznie w technice jawajka zobaczymy bajkę klasyczną na wzór bajek Andersena i braci Grimm.
Główny bohater na swej drodze wędrówki napotyka zamek, a w nim piękną śpiącą Królewną, która okazuje się strasznie kapryśna, niegrzeczna i wyniosła. Zamek nie staje się przyjazną przystanią wędrowca, który rusza w dalszą wędrówkę. Poznajemy w tej podróży złego i prostego Gbura, którego zachowanie odbiega od ideału i wzoru do naśladowania. Najważniejsze, jak to w bajce bywa, dobro i prawdziwa przyjaźń zawsze zwycięża.
Część druga to spotkanie teatralne prowadzone w formie warsztatów. Zapraszamy uczestników do wspólnych zabaw w oparciu o sztukę aktorską. Dzieciaki poznają zagadnienia wykonując ćwiczenia z dykcji, emisji, impostacji, gestu i ruchu scenicznego. Zostaną zaproszone w kulisy sceny pudełkowej. Poznają lalki (różne techniki lalkowe jawajki, kukiełki, pacynki, maski i marionetki) i technikę animacji poszczególnych „aktorów”. Ta część spotkania jest formą edukacji i ma na celu pogłębianie i rozbudowywanie wrażliwości oraz wyobraźni dzieci, w tym także zapoznanie ich z ważnymi aspektami teatru.
Czas trwania spektaklu i części edukacyjnej – 60 minut
Wskazany wygodny strój dla dzieci
źródło: Teatr Pacynka
kwiecień „E-Kosmita”

Historia zaczyna się w chwili, gdy w miejskim parku rozbija się statek kosmiczny pewnego sympatycznego przybysza z obcej planety, zakłócając tym samym spokój lokalnego stworka – Brudka, który żywi się śmieciami pozostawionymi w parku przez ludzi. Wkrótce pojawia się także pomocny, choć nieco zarozumiały Jeżyk, który wraz z dziećmi pomoże wyjaśnić intrygujący kosmicznego gościa problem ze śmieciami. Bohaterowie i dziecięca publiczność przeżyją przygodę, podczas której poznają zagadnienia związane z segregacją śmieci i recyklingiem, a także zasady życia w zgodzie z przyrodą, a wszystko to oprawione wspólnym śpiewaniem oryginalnych piosenek i dużą dozą humoru.
źródło:https://www.facebook.com/TeatrCzkawka/photos/a.505439889520418.1073741832.504561036274970/505439946187079/
maj „Eliksir zdrowia” premiera spektaklu kwiecień 2016

W dalekiej krainie, w pałacu sułtana, panuje smutek. Jedyna córka władcy ciężko choruje. Od dawna już nie wstaje z łóżka. Liczni mędrcy i magowie wzruszają ramionami – nic już nie można zrobić! Na dworze pojawia się jednak przybysz z odległego kraju. Podaje on kucharzowi sułtana przepis na cudowny napój. Początkowo nic się nie zmienia. Ale w końcu…
Bajka promująca zdrowe odżywianie, ruch i ekologię.
źródło: http://www.teatrkalejdoskop.com/premiery-2015-16
czerwiec „Wielkie sprawy małej żaby”

Celem sztuki jest kształtowanie: właściwego stosunku do przyrody, umiejętności życia w przyjaźni, tolerancji wobec odmiennych osobowości i wyglądu. Akcja rozgrywa się na leśnej polanie oraz nad rzeką. W bajce występuje 9 postaci: Żaba, Krokodyl, Smok Zygmunt, Smok Antoni i Smok Wincenty oraz Makrauhenia, Agatka, Kura i Lekkoduch.
Spektakl zawiera:2 odsłony
Czas trwania przedstawienia: 40 min.
źródło: http://www.teatrlalekbajka.pl/bajka_wielkie_sprawy_malej_zaby.php
Przypominamy „Teatr Dzieciom”
– każdy drugi poniedziałek miesiąca (z wyłączeniem miesiąca lipca i sierpnia)
– stała godzina spektakli – 17.30
– sala teatralna Pałacyku „Sokół”
– bilety w cenie 10 zł w sprzedaży w kasach Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz w Pałacyku „Sokół” na godzinę przed spektaklem,
Już wkrótce informacje o kolejnych, powakacyjnych spekatklach.
Zapraszamy serdecznie!
Marta Tyrpa
(AK)