Żółto-biały dworzec w Skawinie

Morze żółtych i białych baloników, powiewające flagi papieskie, uśmiechnięte twarze dzieci i młodzieży… W ten oto sposób, z radosnym śpiewem na ustach, przywitaliśmy Pociąg pamięci świętego Jana Pawła II w Skawinie.

Na co dzień szary i smutny dworzec PKP Skawina zmienił się dzisiaj nie do poznania. Ze wszystkich stron powiewały żółto-białe flagi papieskie, a peron pierwszy zapełnił się wesołymi i zaciekawionymi twarzami dzieci i młodzieży. By powitać pociąg, zebrały się przedszkolaki z 4 skawińskich placówek – Przedszkola nr 1, 2, 3 i 5, wychowankowie Przedszkola z Borku Szlacheckiego, młodzież z Gimnazjum nr 1 w Skawinie, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej ze Skawiny.  Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Tomasz Ożóg, Sekretarz Gminy – Ewa Szczepanik, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Ryszard Majdzik oraz inspektor Zespołu ds. promocji, sportu i współpracy – Tomasz Stawowy.

Pociąg Papieski wjechał na peron pierwszy stacji PKP Skawina punktualnie o godzinie 10:11. Podróżnych zmierzających do Wadowic witały śpiewy Zespołu Muzycznego z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych, nad którym opiekę sprawowała Pani Ewa Kaczka, las żółtych i białych baloników w rękach najmłodszych oraz ubrany w tradycyjny strój skawiński, Dyrektor Muzeum Regionalnego – Czesław Gąsiorowski, w otoczeniu dwóch pięknych Skawinianek.

Podczas 30-minutowego postoju pociągu, Czesław Gąsiorowski opowiadał pokrótce historię związaną z odwiedzinami Jana Pawła II w Skawinie, którą można było również podziwiać na zdjęciach ustawionych wzdłuż całego peronu, chętni zwiedzali  wagony, a  przedszkolaki rozdawały podróżnym, wykonane własnoręcznie upominki.  Na pożegnanie wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Papieża Polaka. O godzinie 10:41 Pociąg pamięci św. Jana Pawła II wyruszył w dalszą trasę, by w końcu dojechać do Wadowic – rodzinnego miasta Karola Wojtyły.

Organizatorami przejazdu Pociągu Papieskiego, wraz z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie byli: Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, Dzielnica I Miasta Krakowa oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina –  Paweł Kolasa. Za współpracę, pomoc i prowadzenie, szczególne wyrazy wdzięczności należą się Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Skawinie – Panu Czesławowi Gąsiorowskiemu.

Anna Zając-Gut