Sobota z Babią Górą!

5 września uczestnicy wycieczek górskich z Centrum podążą na szczyt Babiej Góry – potocznie zwanej „Królową Beskidów”, jednym z najbardziej popularnych szlaków w polskich Beskidach.

Babia Góra to masyw górski w Paśmie Babiogórskim, należący do Beskidu Żywieckiego, a zarazem najwyższy szczyt w całych Beskidach Zachodnich. Poza Tatrami, to najwyższe wzniesienie w Polsce i drugi co do wybitności po Śnieżce. Babia Góra, nazywana także Diablakiem zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Jej masyw rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po Przełęcz Krowiarki. Wyróżniają się w nim dwa wybitne wierzchołki: Diablak /1725 m/ i Mała Babia Góra /1515 m/, które staną się punktami tej wędrówki.

Trasa wyprawy rozpocznie się od Przełęczy Krowiarki, położonej w Paśmie Babiogórskim, leżącym w Beskidzie Żywieckim na wys. ok. 1000 m. Przełęcz ta oddziela masyw Babiej Góry od Pasma Policy. Administracyjnie znajduje się na granicy gmin Zawoja i Jabłonka (powiatów suskiego i nowotarskiego). Na przełęczy znajduje się polana o takiej samej nazwie.

Podążając dalej szlakiem, uczestnicy wycieczki wejdą na szczyt Sokolicy /1367 m n.p.m./, który leży w północno – wschodniej grani masywu Babiej Góry i ma kształt wypłaszczenia, nie przypominając wierzchołka. Na Sokolicy znajduje się platforma widokowa, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Pasmo Policy, Beskid Śląski, Beskid Mały i Makowski oraz Pasmo Jałowieckie.

Z Sokolicy, kolejno wędrując przez wzniesienia o nazwach: Kępa i Gówniak turyści wejdą na szczyt Babiej Góry, nazywanej także zamiennie Diablak /1725 m n.p.m./, będącym najwyższym szczytem masywu Babiej Góry, a zarazem całych Beskidów Zachodnich, a poza Tatrami – najwyższym i drugim co do wybitności. Diablak leży w głównym grzbiecie Pasma Babiogórskiego, przez który biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego oraz przebiega granica polsko-słowacka. Szczyt Babiej Góry jest dobrym punktem widokowym, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Tatry, Wielka Fatrę, Góry Choczańskie.
Przełęcz Brona /1408 m n.p.m./ znajdująca się w północno – zachodniej grani masywu Babiej Góry, dzieląc ją na dwie części: wschodnią ze szczytem Diablak oraz zachodnią z Małą Babią Górą, to kolejny punkt na trasie tej wędrówki. Polskie stoki tej przełęczy należą do miejscowości Zawoja i są bardziej strome, a słowackie, południowo-zachodnie są mniej strome i przynależą do Orawskiej Półgory.

Z Przełęczy Brona amatorzy górskich szlaków skierują się w stronę szczytu Małej Babiej Góry /1515 m n.p.m./ To trzecie wzniesienie pod względem wysokości w polskich Beskidach – po Diablaku i Pilsku. Wierzchołek tej kulminacji jest trawiasty i roztacza się z niego szeroka panorama widokowa na cześć Beskidów, Gorców i Tatry.
Schodząc ze szczytu, piechurzy przejdą przez Jałowiecką Przełęcz znajdującą się pomiędzy Mędralową /1169 m n.p.m./, a Jałowcowym Garbem /1017 m n.p.m./ Oddziela ona Pasmo Babiogórskie (Jałowcowy Garb) w Beskidzie Żywieckim od Pasma Przedbabiogórskiego (Mędralowa) w Beskidzie Makowskim. Na polskich stokach tej przełęczy ma swe źródła potok Jałowiec.
Końcowym etapem tej wędrówki będzie zejście do przysiółka Zawoja Czatoży w dolinie potoku Jałowiec, gdzie zakończy się ta całodzienna eskapada.

Stopień trudności wycieczki to „4”
Czas przejścia: 7h
Cena wycieczki: 56 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel. 12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty: 

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Magdalena Bogdanowicz

(AŚ)