27 czerwca Centrum przygotowało kolejną, piątą już propozycję wycieczki górskiej w tym sezonie. Po trzyletniej przerwie powrócimy znowu w urokliwe Tatry Bielskie, gdzie piechurzy będą mieli okazję poznać nowy szlak tatrzański prowadzący Doliną Zadnich Koperszadów nad Biały Staw.
Tatry dzieli się na:
– Tatry Zachodnie: najwyższy szczyt: Bystra /2248 m/, po polskiej stronie: Starorobociański Wierch /2176 m/,
– Tatry Wschodnie:
- Tatry Wysokie – najwyższy szczyt: Gerlach /2655 m/, po polskiej stronie: Rysy /2499 m/,
- Tatry Bielskie – najwyższy szczyt: Hawrań /2152 m/.
Tatry Wysokie to najwyższa część tego pasma górskiego o charakterze alpejskim, zajmująca obszar około 340 km², z czego większość ok. 260 km² znajduje się na terenie Słowacji, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej.
Tatry Bielskie w całości znajdują są na Słowacji, ustawione są poprzecznie do głównej grani Tatr.
Przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (w granicach Polski) i Dolina Cicha Liptowska (po stronie Słowacji) to granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wschodnimi. Z kolei Tatry Bielskie od Wysokich oddziela Przełęcz pod Kopą.
Program wycieczki przedstawia się następująco:
Tatrzańska Jaworzyna – Zadnie Koperszady – Przełęcz pod Kopą /1750 m/ – Wyżnia Przełęcz pod Kopą /1778 m/ – Biały Staw – Chata Plesnivec (Schronisko pod Szarotką) – Tatrzańska Kotlina /konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/
Punktacja GOT – BT – 29 pkt. /dla zainteresowanych turystów/
Punktem wypadowym tej wycieczki będzie miejscowość turystyczna, położona na wys. 760 m n.p.m. u wschodniego krańca Tatr Bielskich o nazwie Tatrzańska Kotlina. Miejscowość ta oddziela Tatry od Magury Spiskiej i jest dzisiaj słynnym uzdrowiskiem, gdzie leczy się choroby związane z płucami.
Następnie piechurzy podążą Doliną Zadnich Koperszadów, która stanowi odgałęzienie Doliny Jaworowej i znajduje się pomiędzy Tatrami Wysokimi, a Tatrami Bielskimi. Ma ona długość ok. 5,5 km, a jej dno i zbocza zajmują duże hale pasterskie. Dolina ta ciągnie się w kierunku południowo-wschodnim, a następnie wschodnim, wznosząc się pod Przełęcz pod Kopą /1750 m/, która stanie się następnym etapem tej wędrówki. Przełęcz ta jest szeroka i trawiasta oraz leży na granicy Tatr Wysokich i Bielskich. W tym miejscu stykają się trzy granie, które tworzą obniżenia grzbietów: Niżnia Przełęcz pod Kopą, Pośrednia i Wyżnia Przełęcz pod Kopą, w kierunku której podążą dalej uczestnicy tej wycieczki.
Dolina Białych Stawów to kolejny punkt programowy tej wycieczki. Położona jest pomiędzy Doliną Przednich Koperszadów, a Doliną Zieloną Kieżmarską. Znajduje się tutaj kilkanaście niewielkich stawów, a największy z nich to Wielki Biały Staw, położony na wysokości 1615m. Jego powierzchnia wynosi 1 ha, a głębokość ok. 1m. Przy stawie tym krzyżują się szlaki turystyczne. Punktem odpoczynku na trasie tej wycieczki będzie Schronisko pod Szarotką – jedyne schronisko położone w Tatrach Bielskich. Powstało ono w 1932 r., po wojnie stało się stacją badawczą, a od 1997r. znowu pełni funkcje schroniska turystycznego.Ostatnim punktem programu tej wycieczki będzie powrót do miejsca wypadowego, a więc do Tatrzańskiej Kotliny.
Stopień trudności wycieczki to „4”.
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 65 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:
– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)
– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.
Magdalena Bogdanowicz
(AŚ)