13 czerwca 2015 r., w sobotę, piechurzy biorący udział w wycieczkach organizowanych przez CKiS w Skawinie będą mieli okazję wybrać się na Słowację, aby poznać szlaki pasma górskiego Szypskiej Fatry – będącej częścią grupy górskiej Wielkiej Fatry.
Szybska Fatra stanowi najbardziej na północ wysuniętą część grupy górskiej Wielkiej Fatry, położoną w kierunku północnym od Doliny Wagu i zajmuje większą część terenu w widłach Wagu i jego dopływu – Orawy. W paśmie tym wyróżniamy trzy mniejsze części. Pierwszą, wysuniętą najbardziej na zachód stanowi Masyw ᚌipu z jego największym wzniesieniem o tej samej nazwie. Na południowy wschód, oddzielony od niego Doliną ᚌkutową i Ł˝aškovskim Sedlo leży Masyw Ostrego /1067m n.p.m/. Z kolei najbardziej na południe wysuniętą częścią tej grupy jest masyw Czebratu. Najwyższym szczytem Szypskiej Fatry jest ᚌip /1170m n.p.m./, a wszystkie wzniesienia tego pasma sięgają wysokości 1050 – 1170m n.p.m.
Program tej wycieczki przedstawia się następująco:
Stankovany – Zadný Šíp – Šíp/1170m/ – Ł˝aškovské Sedlo -Škutova Dolina – Stankovany
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/
Punktacja GOT- SF- 23pkt /dla zainteresowanych turystów/
Wycieczka rozpocznie się w miejscowości Stankovany, położonej blisko drogi Rużemberok – Żilina. Tam zaczyna się szlak prowadzący przez cały masyw ᚌipu, a przedmiotem tej wyprawy będzie wejście właśnie na ten szczyt. ᚌip po słowacku oznacza cierń, kolec, gdyż nazwa nawiązuje do charakterystycznej budowy tego szczytu – ostrej, spiczastej sylwetki tej góry, która budzi duży podziw oglądających go z daleka turystów. Przed 1978r. słowaccy geomorfologie zaliczali ᚌip do Gór Choczańskich, a obecnie zalicza się go do części północnej Wielkiej Fatry – czyli Szypskiej Fatry. Podstawa tego masywu, mniej więcej do ok. 700m n.p.m. charakteryzuję się małą stromością i łagodną rzeźbą stoków. Centralny grzbiet jest rozwinięty na osi wschód – zachód, natomiast centralny fragment grzbietu ᚌipu jest stosunkowo płaski. W odległości ok. 900m n.p.m. na zachód od głównego wierzchołka wznosi się Zadný Šíp, który będzie także przedmiotem tej wyprawy. Jest on znacznie bardziej skalisty i zwieńczony wysokim, drewnianym krzyżem.
Następnym punktem na trasie tej wycieczki będzie przejście przez Ł˝aškovské Sedlo, szeroką przełęcz położoną na wys. 730m n.p.m., która oddziela masyw ᚌipu od masywu Ostrego, po czym piechurzy podążą w kierunku południowo – zachodnim do bezleśnej Škutovej Doliny, którą spływa Škutovy Potok.
Stopień trudności wycieczki to „4”.
/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 6 h
Cena wycieczki: 70 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o g. 5.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach:
poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom wycieczek na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:
– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80,000 zł)
– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)
Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.
Magdalena Bogdanowicz
/IN/