Ostatnie wolne miejsca czekają na wędrowców

9 maja 2015 r., w sobotę, serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów górskich przygód na wycieczkę szlakami Magury Spiskiej – pasma sąsiadującego z Pieninami i Tatrami.

Magura Spiska to pasmo górskie wchodzące w skład Pogórza Spiskiego i będące główną jego częścią. Jest to jeden główny grzbiet, który rozciąga się na długości ponad 30 km od doliny Jaworowego Potoku na zachodzie po dolinę Popradu na wschodzie. Rów Zdziarski, Zdziarska Przełęcz i Rów Podspadzki oddzielają Magurę Spiską od Tatr, z kolei od Pienin grzbiet Magury oddzielony jest doliną Dunajca, Lipnika, Przełęczą Korbalową i Doliną Kamienki.

Pasmo Magury Spiskiej dzielimy na:

  • część zachodnią – biegnie od Jurgowa na zachodzie w kierunku południowo – wschodnim przez Suchy Wierch, Rzepisko /1252 m n.p.m./ i Przysłop /1214 m n.p.m./. Grzbiet Magury Spiskiej na tym odcinku stanowi jednocześnie granicę Tatrzańskiego Parku Narodowego.
  • część wschodnią – od Przełęczy Magurskiej po dolinę Popradu, w kierunku północno – wschodnim, obniżając się kolejno i wznosząc, aż do szczytu Wietrznego Wierchu, na którym pasmo to rozgałęzia się na kilka krótkich grzbietów opadających do miejscowości Wyżne Rużbachy, do  Kamionki  i do Przełęczy Korbalowej.

Bardzo często geografowie wschodnią część Magury Spiskiej nazywają Wietrznym Wierchem, tak jak i najwyższe szczyty tej części, natomiast zachodnią część określają mianem Rzepisko.

Magura Spiska jest w całości zalesiona, a szlaki turystyczne należą do widokowych. Grzbiet jej tworzy boczne ramiona, szczególnie usytuowane na północną stronę. Rejon ten jest mało popularny turystycznie. Rzadko można spotkać tu turystę, gdyż nie ma tutaj schronisk, za wyjątkiem miejscowości Zdziar i Kotlina Tatrzańska, które są położone pomiędzy Magurą Spiską i Tatrami i oferują przyzwoitą bazę noclegową.

Piechurzy rozpoczną swą wędrówkę w miejscowości turystycznej, będącej niegdyś sławnym uzdrowiskiem o nazwie Wyżne Rużbachy, leżącej na wys. 623 m n.p.m, na pograniczu  dwóch parków narodowych Tatrzańskiego i Pienińskiego. Uzdrowisko to słynie z leczniczych wód mineralnych. 
Następnie turyści podążą dalej szlakiem, wchodząc kolejno na szczyt o nazwie Gruń znajdujący się na wys. 1039 m n.p.m. położony we wschodniej części tego pasma. W kierunku północnym od tej kulminacji wznosi się szczyt o nazwie Wietrzny Wierch /1111 m n.p.m./, który stanie się następnym etapem tej wędrówki.
W trakcie zejścia, wędrowcy udadzą się do miejscowości o nazwie Wielki Lipnik, położonej na granicy pasm górskich: Pienin i Magury Spiskiej pod Wysokim Wierchem. Słynie ona ze źródeł wody mineralnej oraz grekokatolickiej cerkwi św. Michała z 1794 r. z barokową kopułą na szczycie wieży. Przez Wielki Lipnik przebiega droga prowadząca do Czerwonego Klasztoru – miejscowości przedzielonej od Sromowców Niżnych rzeką Dunajec, która będzie końcowym etapem tej wędrówki.

Stopień trudności wycieczki to „4”

/konieczne dokumenty do przekroczenia państwa: dowód osobisty lub paszport/

Czas przejścia: 8 h

Cena wycieczki: 72 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.00

Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy: Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty: 

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00 – 14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W zakresie organizacji wycieczek górskich i wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapewnia wszystkim uczestnikom na terytorium Słowacji ubezpieczenie WOJAZER PZU POMOC w PODRÓŻY w następującym zakresie:

– koszty leczenia i assistance pakiet podstawowy (suma ubezpieczenia: 80 000 zł)

– następstwa nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

– odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł)

Dodatkowo Centrum zwraca się z apelem do wszystkich turystów korzystających z oferty  Wycieczek Górskich i Wysokogórskich CKiS w sezonie 2015, którzy będą chcieli wybrać się w partie górskie poza granice naszego kraju (Słowacja) o złożenie w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), wniosku o bezpłatne wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie  państwa UE/UFTA, na tych samych zasadach co obywatele tego kraju.

Magdalena Bogdanowicz

(AŚ)