Zwieńczeniem tegorocznego sezonu wycieczek górskich będzie wędrówka 27 września 2014 r. na szczyt Pilska – drugiego, co do wysokości szczytu Beskidu Żywieckiego.
W ramach ostatniej już w tym sezonie wycieczki górskiej z Centrum, serdecznie zapraszamy wszystkich piechurów na pożegnalną wyprawę w zachodnią część Beskidów. Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wielkości pasmo górskie w Polsce po Tatrach. Najwyższym jego wzniesieniem jest Babia Góra /1725 m n.p.m./. Do wysokich szczytów należą także: Pilsko, Mała Babia Góra oraz Romanka.
Beskid Żywiecki nie stanowi jednolitego masywu, lecz dzieli się na kilka wyraźnych grup górskich: na zachodzie rozciąga się grupa Wielkiej Raczy (1236 m), w centrum tego Beskidu – grupa Pilska (1557 m) oraz inny wyodrębniony masyw – Romanka (1366 m), na wschód od Pilska wyodrębnia się Pasmo Babiogórskie z Babią Górą (1725 m), dalej pasmo Polic (1369 m) oraz Pasmo Jałowieckie z Jałowcem (1110 m), południowo-wschodnią cześć Beskidu Żywieckiego stanowi Pasmo Podhalańskie, które poprzez Przełęcz Sieniawską łączy się z Gorcami.
Pierwszym punktem programu będzie Przełęcz Glinne, zwana także Przełęczą Korbielowską, która oddziela Grupę Pilska na zachodzie od Pasma Babiogórskiego na wschodzie. Przez jej grzbiet przebiega granica polsko – słowacka i liczne szlaki turystyczne prowadzące m. in. na Halę Miziową i Pilsko, które staną się kolejnymi celami tej górskiej eskapady.
Pilsko /1557 m n.p.m./ jest drugim, co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim leżącym w tzw. masywie Pilska. Pod szczytem Pilska znajduje się wypłaszczenie terenu, przez które przebiega granica polsko – słowacka, noszące nazwę Góry Pięciu Kopców /1542 m.n.p.m./.
Sama kulminacja szczytu Pilska nie znajduje się w jego głównym grzbiecie, lecz w jego bocznej odnodze, która poprzez Przełęcz Mechy opada do Kotliny Orawskiej na Słowacji. Ze szczytu tego rozpościera się wspaniała panorama na Beskidy Zachodnie, Tatry, a także na Sudety. Północne stoki masywu cieszą się dużym zainteresowaniem narciarzy, gdyż działają tutaj prężnie dwa ośrodki narciarskie z rozbudowaną na przełomie lat 80 i 90-tych infrastrukturą.
Hala Miziowa to kolejny punkt programu tej wycieczki, który poznają turyści, wędrując szlakiem tego Beskidu. Hala położona jest na wys. 1270 m n.p.m., jest rozległa o charakterystycznym dużym spłaszczeniu, a jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela. Na Hali Miziowej koncentruje się duży ruch turystyczny. W 1929 r. wybudowano tutaj Schronisko Turystyczne, które po II wojnie Światowej doszczętnie spłonęło, później zostało odbudowane, a po 2000 r. jeszcze rozbudowane. Znajduje się tutaj także stacja meteorologiczna IMGW i budynek GOPR.
Ostatnim etapem wyprawy będzie zejście do miejscowości Sopotnia Wielka, leżącej u stóp Beskidu Żywieckiego w dolinie o tej samej nazwie.
Stopień trudności wycieczki to „3”
Czas przejścia: 6 h
Cena wycieczki: 52 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel. 12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. osobiście – Dział Sportu i Rekreacji- I piętro Basen Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Magdalena Bogdanowicz
(AŚ)