Zdobywamy Kasprowy Wierch

26 lipca jeden z najbardziej uczęszczanych szczytów leżących po polskiej stronie Tatr, a mianowicie w paśmie górskim Tatr Zachodnich o nazwie Kasprowy Wierch /1985 m n.p.m./ stanie się celem wędrowców w czasie sobotniej wycieczki.

Amatorzy tatrzańskich szlaków rozpoczną swą eskapadę w Kuźnicach, charakterystycznej dzielnicy Zakopanego, która z racji swego położenia na wysokości ok.1010 m n.p.m. stanowi  popularny punkt wypadowy dla osób udających się w partie górskie Tatr Zachodnich i Wysokich.

Po ponad godzinie marszu, turyści wejdą na szczyt Myślenickich Turni /1354 mn.p.m./, który znajduje się w północnym grzbiecie Kasprowego, gdzie mieści się pośrednia stacja kolei linowej na szczyt Kasprowego. Podążając dalej szlakiem, miłośnicy gór osiągną kulminację Kasprowego Wierchu, który jest jednym z najbardziej popularnych celów tatrzańskich wypraw w Polsce. Leży on w grani głównej Tatr na granicy polsko – słowackiej, górując nad dolinami: Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej oraz Cichej po stronie Słowacji. Nazwa tego wzniesienia pochodzi od Hali Kasprowej, znajdującej się u podnóży tego wierzchołka, a ta z kolei od imienia właściciela tej Hali – górala Kaspra. Na zboczach Kasprowego Wierchu wybudowano dwa wyciągi krzesełkowe i trasy narciarskie: Goryczkową i Gąsienicową, a w 1938 r. Obserwatorium Meteorologiczne, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Rejon Kasprowego Wierchu jest jednym z najbardziej obciążonych turystycznie obszarów w polskich Tatrach. Szacuje się, że w sezonie przybywa tutaj nawet 4000 osób, co powoduje dużą degradację środowisko naturalnego w obrębie tego wzniesienia i okolicznych żlebów.

Kolejnym etapem wędrówki będzie przejście odcinka z Kasprowego Wierchu do Przełęczy pod Kopą Kondracką noszącego nazwę Goryczkowe Czuby, który stanowi szlak graniowy nad Doliną Bystrej i jej przedłużeniami w wyższych partiach. Po około półtora godzinnej wyprawie, piechurzy dojdą do Przełęczy pod Kopą Kondracką, znajdującą się na wysokości 1863 m n.p.m. pomiędzy Kopą Kondracką /2005 m n.p.m./, a  Suchym Wierchem Kondrackim /1890 m n.p.m./ w grzbiecie głównym Tatr na granicy polsko – słowackiej. Przełęcz ta stanowi rozległe siodło, o zaokrąglonym grzbiecie na którym krzyżują się liczne szlaki turystyczne. Pod przełęczą można odkryć po słowackiej, południowej stronie – Dolinę Cichą, a po polskiej, północnej stronie – Dolinę Kondratową.

Podczas dalszego schodzenia,  turyści dotrą do Hali Kondratowej położonej w dolinie o tej samej nazwie, będącej niegdyś halą pasterską, wypasaną już od czasów króla Jana III Sobieskiego. Po II wojnie światowej tereny hali stały się własnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na Hali Kondratowej znajduje się obecnie schronisko PTTK.

Trasa wycieczki zakończy się zejściem do punktu wypadowego tej wędrówki – do Kuźnic.

Stopień trudności wycieczki to „4”.

Czas przejścia: 7 h

Cena wycieczki: 59 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30

Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty: 

a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Magdalena Bogdanowicz

(AŚ)