Dolina Pięciu Stawów Polskich i Morskie Oko to kolejne cele stojące przed wędrowcami, biorącymi udział w letniej wycieczce. 12 lipca turyści wyruszą w drogę, aby przejść malowniczym tatrzańskim szlakiem pełnym dolin i jezior.
Piechurzy rozpoczną swą górską przygodę od Palenicy Białczańskiej znajdującej się w Dolinie Białki na wysokości ok. 980-990 m n.p.m. Miejsce to stanowi jedno z najpopularniejszych wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego i punkt, gdzie kończy się ruch zmotoryzowany. Podążając szlakiem po ok. 15 minutach marszu, uczestniczy wyprawy usłyszą huk oznajmujący im, że zbliżają się do Wodogrzmotów Mickiewicza, zwanych także Wodospadami Mickiewicza. Zostały one utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka w dolinie o tej samej nazwie. W 1891 r. Towarzystwo Tatrzańskie nadało im imię Adama Mickiewicza na pamiątkę sprowadzenia prochów poety na Wawel, chociaż sam wieszcz nie był związany z Tatrami i z Podhalem.
Wędrując dalej, turyści wejdą do Doliny Roztoki, która stanowi odgałęzienie Doliny Białki i dolne przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dnem płynie potok, który tworzy najwyższy wodospad w kraju – Siklawę, a jego źródło wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego.
Dolina Pięciu Stawów Polskich leży w masywie polskich Tatr Wysokich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1625-1900 m n.p.m. Miejsce to jest zróżnicowane krajobrazowo, gdyż występują tu granitowe szczyty gór, murawy, połacie kosodrzewiny oraz akweny. Nazwa tej doliny jest nawiązaniem do skupiska jezior składających się z: Wielkiego Stawu Polskiego /1668 m n.p.m./, Zadniego Stawu Polskiego, Czarnego Stawu Polskiego, Małego Stawu Polskiego i Przedniego Stawu Polskiego. Przed II wojną światową na obszarze tym wypasano owce, aż do końca lat 60-tych, kiedy ten teren stał się własnością TPN, doprowadzając do likwidacji pasterstwa.
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich turyści udadzą się najdogodniejszym traktem do Morskiego Oka /1394 m n.p.m./, wędrując przez tzw. Świstówkę szlakiem, który momentami bywa bardzo wymagający, a w okresie zimowo-wiosennym, (tj. od 1 grudnia do 31 maja) jest zamknięty, z uwagi na duże zagrożenie lawinowe.
Trasa przejścia biegnie w poprzek Opalonego Wierchu, a następnie do wierzchołka Świstowej Czuby, skąd schodząc już tylko, turyści zawędrują nad największe jezioro w Tatrach, czyli Morskie Oko /1394 m n.p.m./, położone w Dolinie Rybiego Potoku, u podnóża Mięguszowickich Szczytów. Morskie Oko to akwen pochodzenia polodowcowego, który wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną zamkniętą od północy. Jezioro w najgłębszym miejscu osiąga nawet ok. 51 m., zazwyczaj zamarzając w listopadzie i topniejąc w maju. Jest ono nazywane także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, ze względu na to, iż należy do nielicznych, zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Na wysokości 1405 m n.p.m. mieści się jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk PTTK, które nosi imię Stanisława Staszica, który prowadził prace badawcze dotyczące tego miejsca w XIX wieku. Schronisko to stanowi dobry punkt wypadowy na Rysy.
Stopień trudności wycieczki to „5”.
Czas przejścia: 8 h
Cena wycieczki: 58 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel. 12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Magdalena Bogdanowicz
(AŚ)