28 września 2014, Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie, godz. 19.00

Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku, kompozycji w klasie Prof. Tadeusza Paciorkiewicza w 1974 roku. Artysta został uhonorowany w 1972 r. nagrodą specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii oraz był finalistą konkursów improwizacji w Haarlem (1973) i Norymberdze (1978).
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich i niemieckich firm. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993 – 2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce – KRUA. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Południowej Korei.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis” , medal „ Zasłużony dla Dolnego Śląska”.
Jest honorowym obywatelem miast: Frombork, Jelenia Góra, Kłodzko, Polanica Zdrój. Tytuły przyznano mu za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.
Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, np. Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Biaslymstoku/ jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Uczestniczył jako solista w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie.
Program:
Jan Sebastian Bach (1685-1750) – Passacagla c moll/BWV 582/
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Sonata g moll /Allegro moderato-Adagio-Vivace/
César Franck (1822-1890)- Andantino g moll
Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Cappricio-Elegia-Toccata fis moll
Wstęp wolny!
(AŚ)