W czwartkowy wieczór w Galerii Pałacyk CKiS w Skawinie otwarto wystawę prac Mariana Strzebońskiego.
Marian Strzeboński – emerytowany nauczyciel, twórca nieprofesjonalny, malarstwo uprawia od piećdziesięciu lat.
Prezentowane na wystawie prace zostały wykonane w technice akwareli w ramach projektu „Skawina czterech pokoleń w obrazach”, w 650-tą rocznicę lokacji miasta. Głównym celem projektu jest ukazanie zmian w krajobrazie i architekturze, w przestrzeni czasowej lat 1900 – 2014.
W doborze motywów autor skupił się głównie na Rynku skawińskim, który wielokrotnie zmieniał wygląd. Architektura starej Skawiny została odtworzona na podstawie zdjęć archiwalnych ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Skawinie, którego dyrektorowi – Panu Czesławowi Gąsiorowskiemu – artysta składa serdecznie podziękowania za okazaną pomoc.
Zazwyczaj twórczość nie wymaga komentarza. Wielu artystów świadomie nie tłumaczy swoich obrazów. Tym razem jednak było inaczej. Słowem wstępu pan Strzeboński wprowadził nas w sentymentalną podróż po zakątkach naszej rodzimej Skawiny. Komentarz ten był niezbędny, aby ci którzy nie pamiętają „starej Skawiny” mogli choć na obrazach odnaleźć analogiczne dziś miejsca.
Prezentowany zbiór „Skawina czterech pokoleń w obrazach” jest nostalgiczną wędrówką po zakątkach naszego miasta, z których wiele już nie istnieje lub radykalnie zmieniło wygląd. Nie bez powodu taki temat ujęty w akwarelach Mariana Strzebońskiego prezentowany jest w tym okresie – szczególnie ważnym dla mieszkańców Skawiny.
Wystawa ta została specjalnie planowana na okoliczność jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Skawiny. Nie byłoby zatem lepszego terminu na swoistą podróż w czasie po zakątkach naszej „małej ojczyzny”.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy, która jest czynna w godzinach otwarcia Pałacyku „Sokół”.