Jeśli chcesz kobiety, to ją porwij… spektakl w wykonaniu Maski

W ostatni majowy czwartek daliśmy się wciągnąć w pozbawioną kryminalnego wątku, historię porwania. Premiera sztuki odbyła się 26 czerwca w ramach IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, w której wówczas debiutowali: Klaudia Stokłosa, Olka Lasoń oraz Wacek Szwarc. Obok debiutantów, zobaczyliśmy Kamila Cudejkę, a także Katarzynę Gąsiorowską. Spektakl powstał w oparciu o sztukę Anny Burzyńskiej,  który wyreżyserował Andrzej Morawa.

Sztuka bawi do łez i jest cudownym „zmywaczem negatywnych emocji“ wywołanych trudami szarej rzeczywistości. Nie sposób nie dać się „porwać“ w wir wydarzeń, serwowanych na scenie między kurczakiem w gruszkach pod pierzynką z porów a tiramisu. Każdy dobrowolnie jest świadkiem bezkrwawego porwania i chętnie w nim uczestniczy.

Już sam tytuł wskazuje na dość ekstremalną formę rozrywki, uprawianej przez głównego bohatera… Adam elegancki, prostolinijny księgowy, uwielbiający liczby i rachunki, ściśle łączy sferę erogenną z finansową. Poszukiwania kobiet do zwykłych rozmów i nastrojowych spotkań, spełzają na niczym. Współczesne dziewczyny nie chcą kończyć wieczorów na rozmowie przy kolacji!  Adam znajduje świetny sposób na aranżacje upragnionych randek i rozmów przy świecach… bez poufałej, intymnej bliskości. Chloroform, porwanie, szybki transport samochodem na miejsce… mają zapewnić ucztę dla ciała i ducha. Bez zobowiązań, wymiany numerów telefonu, nadziei na wspólną przyszłość.  Kolacja i do widzenia…

Wszystko idzie, jak w zegarku… do czasu porwania Elżbiety. Wtedy wszystko wymyka się spod kontroli. Początkowo przestraszona „porwana“, zaczyna dostrzegać uroki sytuacji i samego Adama. I mimo usilnych starań księgowego do zakończenia wieczoru bez zobowiązań, ofiara odkrywa w naszym bohaterze wszelkie argumenty do pozostania i nie zgadza się na porzucenie. Adam ulega i chwilowo pozwala zostać kobiecie… użyczając jej własną piżamę i łóżko. Rano jednak okazuje się, że powraca kolejna „ofiara“ porwania – Czesława, która w Adamie dostrzegła więcej zalet, niż posiada jej własny mąż. Tu czar prysł, nie planował swojej rzeczywistości z żadną kobietą, a tym bardziej z dwiema! W dodatku panie przypadają sobie do gustu i zgodnie stwierdzają, że podzielą się Adamem!

Na domiar złego, do mieszkania wpada rozwścieczony Wiesio, mąż Czesi – w poszukiwaniu swojej ukochanej. Adam, by ratować swoją wolność, naprędce opracowuje metodę  ponownego rozbudzenia uczuć małżonków… ściślej mówiąc małżonki. Sprawy jednak nie są takie proste. Psychoterapia jest procesem trudnym i pracochłonnym. Mężczyźni muszą się do siebie przekonać, terapeuta Adam musi wzbudzić zaufanie, a Wiesio ma za zadanie uzewnętrznić tkwiącego w nim głęboko „macho“. I tak żyją sobie w czwórkę, czas banalnie płynie: panom na rozmowach przy piwie, paniom na sporządzaniu kolacji, jak to bywa w rodzinie…

A już dziś zapraszamy Państwa na planowane końcem przyszłego miesiąca –  święto teatru. W ostatni tydzień czerwca odbędzie się oczekiwany przez wielu, XI Skawiński Tydzień Teatralny, podczas którego zaprezentujemy spektakle gościnne, premiery Teatru Maska i przedstawienia  popremierowe.

Do zobaczenia wkrótce!

Marta Tyrpa

(AŚ)