Giewont – wyzwanie dla piechurów!

24 maja 2014 r. podczas górskiej wycieczki miłośnicy piękna Tatr będą mieli możliwość zdobycia Giewontu – jednego z najbardziej popularnych szczytów znajdujących się na obszarze Polski, będącego także najwyższym wzniesieniem Tatr Zachodnich.

Tatry Zachodnie to największa część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Główny grzbiet leży między przełęczą Liliowe, która separuje je od Tatr Wysokich, a Huciańską Przełęczą, oddzielającą je od Pogórza Skoruszyńskiego. Po polskiej stronie granica między Tatrami Wysokimi i Tatrami Zachodnimi ciągnie się dnem Doliny Gąsienicowej i Doliny Suchej Wody. W linii prostej długość grani głównej Tatr Zachodnich wynosi ok. 29 km., rzeczywista długość całej wynosi 42 km. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całego obszaru Tatr. 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, reszta na Słowacji.

Turyści rozpoczną swą wędrówkę z przysiółka Gronik w Kościelisku, podążając dalej Doliną Małej Łąki położoną pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ta koltlina jest najmniejszą z dolin w Tatrach, nie posiadającą żadnych bocznych odgałęzień. Górna jej granica sięga grani głównej Czerwonych Wierchów, a jej wylot na wysokości ok. 900 m dochodzi do wschodniej strony Gronika. W podziemiach tego miejsca znajdują się liczne groty, m. in. Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia, będące najdłuższymi i najgłębszymi jaskiniami w Polsce. W środkowej części Doliny Małej Łąki zlokalizowana jest Wielka Polana, niegdyś jezioro polodowcowe – dzisiaj miejsce dłuższego postoju turystów.

Następnie piechurzy wejdą na Przełęcz Kondracką, znajdującą się na wysokości 1725 m n.p.m., która położona jest pomiędzy Kopą Kondracką /2005 m n.p.m./, a Giewontem.

Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie wejście na Giewont /1909 m n.p.m./ położony w  masywie o tej samej nazwie. Masyw Giewontu odnajdziemy między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską i składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu /1909 m n.p.m., Małego Giewontu /1728 m n.p.m./ i Długiego Giewontu /1867 m n.p.m./. Pomiędzy Wielkim, a Małym leży Przełęcz Giewoncka/ 1680 m n.p.m./, z której opada w kierunku południowym Żleb Kirkora. Zbocza południowe Giewontu są łagodniejsze, natomiast jego strona północna jest stroma i trudno dostępna. Na Wielkim Giewoncie znajduje się 15 m żelazny krzyż – obiekt peregrynacji wycieczek, stanowiąc jednocześnie niebezpieczne miejsce w czasie burz.

Później uczestnicy przejdą przez Dolinę Kondratową, stanowiącą zachodnie odgałęzienie Doliny Bystrej. Środek niziny stanowi trawiasta Polana Kondratowa, na której na wysokości 1333 m n.p.m. położone jest schronisko PTTK. Na zboczach Doliny Kondratowej znajdują się ogromne głazy skalne, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. W dawnych czasach dolina ta była wypasana, obecnie to jedna z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich, przez którą przebiegają bardzo popularne szlaki turystyczne na Giewont, Czerwone Wierchy i na Kasprowy Wierch.

Ostatnim etapem wędrówki będzie zejście do Kuźnic w Zakopanem, gdzie zakończy się ta majowa górska eskapada.

Stopień trudności wycieczki to „4”.

Czas przejścia: 8 h

Cena wycieczki: 60 zł

Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.00

Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:

Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)

b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005

c. Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach:

poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.