Odkryj bieszczadzkie szlaki!

CKiS w Skawinie zaprasza wszystkich miłośników górskich wędrówek na czterodniową wycieczkę w urokliwe pasmo górskie- Bieszczady, która planowana jest podczas długiego sierpniowego weekendu (14-17 sierpnia 2014 r.)

Cena wycieczki : 450,00 zł

Cena obejmuje zakwaterowanie (3 doby) w Ośrodku Wypoczynkowym „SMEREK” w miejscowości Smerek; wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz suchy prowiant na 3 dni, opiekę doświadczonych przewodników, przejazd komfortowym autokarem, ubezpieczenie NNW. Informujemy, iż zakwaterowanie będzie w standardzie  turystycznym.

Cena nie zawiera biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, parków narodowych itp.

Zainteresowanych prosimy o wpłatę zaliczki do dnia 4 kwietnia w wys. 300,00 zł, pozostała kwota – 150,00 zł, płatna do dn. 1 sierpnia  2014 r. Przy dokonywaniu zapisu i wpłacie zaliczki prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Szczegółowy program wycieczki „BIESZCZADY” w dn. 14-17 sierpnia 2014 r. :

I dzień  – 14 sierpnia 2014 r. /czwartek/

W czwartek o godz. 6.00. miłośnicy gór wyjadą ze Skawiny na czterodniową wycieczkę górską do samego serca Bieszczad, do turystycznej miejscowości Smerek, urzekającej swoją przyrodą, dziką roślinnością, atrakcyjnymi szlakami  i pięknymi widokami połonin. Po przyjeździe nastąpi zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym. Ośrodek usytuowany jest w pięknej dolinie Wetlinki w Bieszczadach Wysokich. Jest to doskonały punkt wypadowy na szczyt o nazwie Smerek /1222 m n.p.m./ oraz na Połoninę Wetlińską, ponieważ  ośrodek zlokalizowany został przy czerwonym szlaku u podnóża tego wzniesienia.

Turyści spędzą 3 doby w Ośrodku Wypoczynkowym, który w trakcie pobytu stanowił będzie atrakcyjną bazę wypadową, aby poznać piękno Bieszczad. Podróżnicy zakwaterowani zostaną w pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych o standardzie turystycznym z umywalkami (łazienki na korytarzach). CKiS w Skawinie zapewni uczestnikom wycieczki wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz suchy prowiant na 3 dni (bez dnia wyjazdu), opiekę doświadczonych przewodników, przejazd komfortowym autokarem oraz ubezpieczenie NNW.                               

Po zakwaterowaniu, turyści rozpoczną pierwszy punkt programowy wędrówki, udając się na Połoninę Wetlińską, która jest zarazem pasmem górskim, stanowiąc jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Przedłużeniem tej polany jest szczyt Smerek oddzielony Przełęczą Mieczysława Karłowicza. Połonina Wetlińska jest masywem o kilku wierzchołkach: Roh /1255 m/, Osadzki Wierch /1253 m/, Hasiakowa Skała /1228 m/, Hnatowe Berdo  /1187 m/, Szare Berdo /1108 m/. Najwyższe partie tego masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, które stanowią doskonałe punkty widokowe. Następnie turyści zejdą do miejscowości Wetlina, która jest bazą wypadową kilku tras turystycznych oraz mieści się w niej Dom Wypoczynkowy PTTK oraz Schronisko Młodzieżowe.

II dzień – 15 sierpnia 2014 r. /piątek/

Drugi dzień pobytu w malowniczych Bieszczadach rozpocznie się od przejazdu autokarem pod samą granicę z Ukrainą, w dolinę Górnego Sanu, czyli najbardziej na południe wysuniętego kawałka Polski. Beniowa i Sianki to nieistniejące już wsie, dawniej miejscowości wczasowo-letniskowe, a dzisiaj to miejsca niemalże zapomniane, o ciekawej i burzliwej historii. W czasie dwudziestolecia międzywojennego były to kurorty, a po II wojnie światowej, po Akcji „Wisła” te tereny stały się wyludnione, przejęte przez wojsko i niedostępne dla turystów do 1989 roku. Uczestnicy wyjazdu  będą mogli dojść do źródeł Sanu, które leżą na samej granicy między Polską a Ukrainą. Ostatnim etapem drugiego dnia wycieczki będzie dojście do Bukowca, także nieistniejącej już dzisiaj wsi.                                                                                

III dzień – 16 sierpnia 2014 r. /sobota/

W trzecim dniu amatorzy górskich wędrówek, chcący poznać bieszczadzkie szlaki udadzą się do miejscowości Wołosate (najdalej wysuniętej na południe zamieszkanej wsi Polski), skąd podążą w kierunku Przełęczy Bukowskiej, położonej na wys. 1107 m n.p.m., znajdującej się w głównym grzbiecie Karpat, na granicy polsko – ukraińskiej. Z tego miejsca turyści wejdą na szczyt Halicz /1333 m n.p.m./, który jest trzecim pod względem wysokości wzniesieniem w polskiej części Bieszczad. Rozpościerają się stąd piękne panoramy widokowe, szczególnie na górną część Sanu. Tarnica /1346 m n.p.m./ najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, należący do Korony Gór Polski będzie kulminacją tej całodziennej wyprawy. Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy, z którego dostrzec można nawet Tatry.

IV dzień – 17 sierpnia 2014 r. /niedziela/

W ostatnim dniu czterodniowej wycieczki, jej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się w drodze powrotnej z atrakcjami krajoznawczymi m.in. przyrodniczymi miejscowości Folusz położonej w Beskidzie Niskim. Podróżnicy podążą szlakiem turystycznym, aby ujrzeć piękno pomnika przyrody o nazwie Diabli Kamień, który tworzy grupa skał. Dodatkową atrakcją czekającą na wędrowców będzie dojście szlakiem do Wodospadu Magurskiego, który stanowi kilkumetrowy próg skalny, niespotykany w tej części regionu. Turyści około godziny 20.00 pełni wrażeń z pobytu w Bieszczadach, wzbogaceni o nowe doświadczenia i wspomnienia bieszczadzkich tras, szczytów i połonin powrócą do Skawiny.