22 czerwca 2013 r. serdecznie zapraszamy miłośników gór na wysokogórską wyprawę w Słowackie Tatry Zachodnie, do Doliny Rohackiej w paśmie górskim Rohaczy.
Tatry dzielimy pod względem geograficznym i geologicznym na: Zachodnie (379-396 km²), Wysokie (335-341 km²) oraz najmniejsze, urokliwe Tatry Bielskie (46-64 km²). Tatry Zachodnie zajmują niemal połowę obszaru całego pasma. Rozciągają się od Przełęczy Iwaniackiej (904 m n.p.m.) do Przełęczy Liliowe (1952 m n.p.m). Podział na Tatry Polskie i Słowackie ma znaczenie wyłącznie geopolityczne.
Uczestnicy tej wyprawy, podążając wysokogórskimi szlakami w Słowackich Tatrach Zachodnich zapoznają się z walorami krajoznawczymi Rohaczy – pasma górskiego leżącego w całości na terenie Słowacji ponad dolinami: Smutną, Żarską oraz Jamnicką. Rohacze tworzą dwa wybitne, skaliste szczyty w grani głównej Tatr Zachodnich – Rohacz Płaczliwy (2125m n.p.m) oraz niższy – Rohacz Ostry, który ma 2088m n.p.m. Wg niektórych topografów nazwą Rohacze określane jest całe pasmo górskie od Rohacza Ostrego, aż po Zuberski Wierch, obejmujące takie szczyty jak: Zuberski Wierch, Brestova, Palatyński Wierch, Mały Salatyn, Spalona Kopa, Pachoł, Banówka, Hruba Kopa, Trzy Kopy, Rohacz Płaczliwy, Rohacz Ostry.
Turyści rozpoczną swą wędrówkę w Zverovce (na wysokości 1000m n.p.m.), która jest dużą polaną, położoną w głębi Doliny Zuberskiej u wylotu Doliny Rohackiej i Doliny Łatany, a która stanowi ważne centrum turystyczne i narciarskie. Z polany tej rozpoczyna się większość szlaków na Rohacze. Po ponad godzinie marszu ze Zverovki, podążając Doliną Rohacką, turyści dotrą do tzw. ٤atliakovej Chaty /1380m n.p.m./, nazywanej także Bufetem Rohackim, gdzie znajduje się schronisko turystyczne.
Następnym etapem wędrówki będzie przejście przez Smutną Dolinę, będącą typową lodowcową rynną, zacienioną ze wszystkich stron przez ogromne ściany skalne. Zimą schodzą tutaj lawiny, a śnieg utrzymuje się do lipca. Przejście Smutną Doliną zaprowadzi uczestników na tzw. Smutną Przełęcz, położoną na wys. 1963m n.p.m., która znajduje się w grani głównej, pomiędzy Rohaczem Płaczliwym, a Przednią Kopą. Z przełęczy tej rozpościerają się widoki na dwa odmienne krajobrazy – alpejski, bez roślinności opadający po północnej stronie grani do kotła lodowcowego tej doliny. Drugi biegnie w kierunku południowym z zieloną, bujną roślinnością Doliny Żarskiej i schroniskiem Żarskim, które stanie się kolejnym etapem tej wędrówki.
Schronisko Żarskie, zwane także Żarską Chatą dysponuje miejscami noclegowymi, jadalnią oraz bufetem. Obok budynku znajduje się siedziba odpowiednika polskiego TOPR-u, a w pobliżu nowy, symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich. Schronisko to powstało w 1937 roku i ma bogatą wojenną przeszłość. Stacjonował tutaj sztab radzieckiej partyzantki. W wyniku działań wojennych zostało ono spalone, a po okresie wojennym odbudowane i powiększone. W 2009 roku ze stoków Jałowieckiej Kopy zeszła potężna lawina, czyniąc duże zniszczenia schroniska. Końcowym etapem wędrówki będzie zejście do miejscowości Żar położonej 8 km na północ od Liptowskiego Mikulasza o dużych tradycjach pasterskich. Z biegiem czasu miejscowość ta przybrała charakter letniskowy, stanowiąc doskonały punkt wypadowy do Doliny Żarskiej, która jest najliczniej odwiedzaną doliną Słowackich Tatr Zachodnich.
Stopień trudności wycieczki to „5” (trasa bardzo trudna)
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państw: dowód osobisty lub paszport/
Czas przejścia: 8 h
Cena wycieczki: 66 zł
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „Camena” o g. 5.30
Planowany przyjazd: ok. g. 21.00.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji- I piętro na Basenie Camena (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w g. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę www.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie Camena (k/ kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.