Zdobywamy Trzy Korony w Pieninach!

20 kwietnia 2013 r. odbędzie się pierwsza w tym sezonie wycieczka górska – „Wiosna w Pieninach”. Tym razem celem wędrówki będzie przemierzenie szlaku pasma górskiego „Pieniny” ze szczytami Trzech Koron i Sokolicy. A wiosnę w Pieninach, jak informują przewodnicy CKiS  już widać i czuć!

Pieniny to pasmo górskie w południowej Polsce i w północnej Słowacji o dużej atrakcyjności krajobrazowej, które cechuje zróżnicowana szata roślinna. Jest ona kształtowana przez wapienne podłoże, rzeki i potoki głęboko wcięte w skały tworzące ok. 15 wąwozów i przełomów. Ponadto są tutaj strome stoki, co uniemożliwia rozrastanie się lasów. Pieniny cechuje także specyficzny klimat i bogata fauna, której bogactwo stanowi ok. 50% populacji znanych w Polsce gatunków zwierząt.
Ogromne walory przyrodnicze tej krainy, czynią ten region jednym z najatrakcyjniejszych w Polsce.
Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, na zachodzie z Kotliną Orawsko – Nowotarską oraz Pogórzem Spisko – Gubałowskim.
Pieniny dzielimy na:

  • Pieniny Spiskie – między doliną Białki, a przełomem Dunajca pod Niedzicą
  • Pieniny Środkowe (Właściwe) – od Niedzicy do Przełomu Dunajca, miedzy Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą. Najwyższy szczyt to Trzy Korony /982m n.p.m./
  • Małe Pieniny – sięgające do Doliny Popradu, najwyższy szczyt to Wysoka /1050m n.p.m./ będący też najwyższym wzniesieniem całych Pienin

Wędrówkę rozpoczniemy od Szczawnicy, uzdrowiska położonego na wys. od 430 m n.p.m. do 510 m n.p.m. nad potokiem Grajcarka. Większa cześć Szczawnicy przynależy do Beskidu Sądeckiego, natomiast za doliną potoku Grajcarka wznoszą się już Pieniny. Pierwszym celem wycieczki będzie szczyt Sokolicy /747m n.p.m./ znajdujący się w płn. – wsch. części Pienin Środkowych w tzw. Pieninkach. Wierzchołek Sokolicy położony jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego i obok Trzech Koron jest najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów. Ze szczytu Sokolicy rozpościerają się wspaniałe panoramy na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry Bielskie i Wysokie.
Następnie uczestnicy eskapady wejdą na Czertezik /772 m n.p.m./ leżący w tej samej grani, dalej na Czerteź /774m n.p.m./ i później na Ociemny Wierch /740m n.p.m./ znajdujący się również w grani Pieninek.

Kolejnym etapem wędrówki będzie zwiedzanie ruin Zamku Pienińskiego, położonego pod wierzchołkiem Zamkowej Góry. Budowla powstała na półce skalnej. Miejsce to łączy się z pozostałą częścią grzbietu Masywu Trzech Koron wąskim przesmykiem skalnym, a z pozostałych stron znajdują się strome zbocza. Następnie turyści podążą na najwyższe wzniesienie Pienin Środkowych należące do Masywu Trzech Koron, noszące tą samą nazwę – Trzy Korony. Partia szczytowa składa się z pięciu turni zbudowanych z wapieni, a są to: Okrąglica /982m n.p.m./, Płaska Skała /950m n.p.m./, Nad Ogródki /940m n.p.m./, Pańska Skała /920m n.p.m./ i Niżnia Okrąglica /902m n.p.m./. Masyw Trzech Koron ograniczony jest trzema przełęczami, m. in. Przełęczą Szopka /779m n.p.m./. W tym miejscu znajdują się dwie polany, ze wspaniałymi widokami na Spisz, Tatry oraz na Gorce. Przełęcz ta stanie się ostatnim punktem tej pieszej wędrówki.

Stopień trudności wycieczki to „4”.
Czas przejścia: 7 h
Cena: 53 zł
Planowany odjazd: parking przy Basenie „Camena” o godz. 6.30
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (tuż obok kawiarni), tel. 12 256 95 60 wew. 21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, poprzez stronę ww.ckis.pl (w zakładce turystyka)
b. na konto CKiS w Skawinie o nr : 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (obok kawiarni), w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.