Plejada talentów w Koncercie „Dzieci dzieciom”

W sobotni wieczór 2 lutego odbył się pierwszy koncert, prezentujący dokonania uczestników sekcji gitary i pianina, pod hasłem „Dzieci dzieciom”. Podczas tego wyjątkowego, dwugodzinnego spotkania z muzyką zaprezentowało się ponad pięćdziesięciu młodych artystów, a sala teatralna Pałacyku „Sokół” wypełniła się po brzegi.

Koncert rozpoczęła gościnnie występująca grupa wokalna w składzie: Aniela Biczak, Anna Kierzyk, Klaudia Klimończyk, Aleksandra Kozik, Aleksandra Lupa, Ewa Mroźnik, która pod kierunkiem Piotra Majewskiego przy akompaniamencie Witalija Iwanowa wykonała kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego”.

Dlaczego zaczęliśmy od kolędy? Ponieważ 2 lutego to dzień kalendarza liturgicznego, kończący okres kolędowania. Wykorzystaliśmy ten fakt przy organizacji koncertu, umożliwiając młodym wykonawcom zaprezentowanie kolęd w wersji wokalnej i gitarowej.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie pani Anny Bańdo-Mazur, która od tego sezonu prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze w CKiS. Rodowita krakowianka. Absolwentka wydziału wokalnego oraz instrumentalnego w klasie gitary Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie. Gitarzystka, wokalistka, kompozytorka. Laureatka konkursów poezji śpiewanej – spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” Olsztyn 1982. W swym dorobku artystycznym posiada dwie autorskie płyty, jak również opracowania na gitarę klasyczną – „8 kolęd na gitarę” wydanych przez PWM w 1992. Na co dzień pracuje jako pedagog, instruktor, muzyk w Miejskim Domu Kultury im. K.I.Gałczyńskiego w Krakowie, natomiast z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Pani Anna związana jest od września 2012, jako instruktor gry na gitarze klasycznej.

Orkiestra gitarowa, czyli: Joanna Andruszczyszyn, Agnieszka Rogala, Miłosz Magiera, Gabriela Boroń, Wojciech Żak, Julka Sasor, Nikodem Gałaś, Aleksandra Skocz, Alicja Karp, Justyna Wyroba, Jagoda Mincberger, Aleksandra Kosek, Justyna Żmuda, Karolina Morek oraz Natalia Jankowicz wykonali wspólnie 9 utworów: Komar, Wśród nocnej ciszy, Jezus malusieńki, Gdy się Chrystus rodzi, Dziś do Betlejem, Morskie opowieści, Oda do radości, Hallelujah Leonarda Cohena oraz Whisky zespołu Dżem.

Sekcję pianina reprezentowało troje uczniów: Ania Sekuła, Nikodem Gałaś oraz Sophia Krupnik, którzy ćwiczą pod kierunkiem pana Zbigniewa Grudnia.

Zbigniew Grudzień pasję do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, w którym ojciec, brat i kolejne pokolenia mężczyzn były profesjonalnymi muzykami. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kielcach, a następnie Akademię Muzyczną w Warszawie. Od roku 1973 do 1976 roku był wykładowcą w Krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Związał się na stałe z muzycznym środowiskiem Krakowa. Przez całe życie zawodowe grał na puzonie w Orkiestrze Radia i Telewizji w Krakowie i w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w kraju i Europie (m.in. Londyn, Mediolan), a także w USA, w Kanadzie, w Japonii i w Korei Południowej w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Przesz 3 lata muzykował w Teheranie, gdzie grał w Operze Talare Rudaki, składającej się z międzynarodowych muzyków: Polaków, Anglików, Australijczyków, Węgrów i Rumunów. W roku 1995 wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej w Castel Gandolfo wykonał koncert muzyki polskiej dla papieża Jana Pawła II. Od czterech lat Pan Zbigniew związany jest z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, gdzie prowadzi zajęcia nauki gry na pianinie.

Podopieczni Pana Zbigniewa zaskoczyli widownię wysokim poziomem swoich umiejętności, zachwycając zebranych kolejnymi utworami.

Anna Sekuła (13 lat) zagrała: Leopolda Mozarta „Menuet” – Moderato, Karol a Marii Webera Arię z opery „OBERON”, Tobiasa Haslingera Sonatinę C-dur „Allegro non tanto” oraz Antona Diabellego utwory melodyjne na cztery ręce op. 28 nr 4 i nr 5.

Sophia Krupnik (14 lat – pierwszy rok nauki) zaprezentowała: 2 utwory Jana Sebastiana Bacha -Preludium nr 1 Allegro oraz Musette, Wolfganga Amadeusza Mozarta Marsz Turecki z Sonaty A-dur, muzykę z filmu „Różowa Pantera” Henry Mancini’ego oraz Antona Diabellego utwory na cztery ręce nr 23 Polonez i nr 26 Allegro z towarzyszeniem instruktora, pana Zbigniewa Grudnia.

Nikodem Gałaś (13 lat) wykonał: utwór koreańskiego kompozytora i pianisty Yiruma „River flows in you” (wykorzystany w filmie „Zmierzch”), Fryderyka Chopina Preludium A-dur nr 7 op. 28 oraz Yanna Tiersena melodię z filmu “AMELIA” .


W trzeciej, ostatniej odsłonie koncertu zaprezentowała się sekcja gitarowa, prowadzona przez pana Jerzego Skrejkę. Ten wszechstronny muzyk o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu, koncertował w kraju i zagranicą (m.in. Finlandia, Jugosławia). Grywał w lokalach i na statkach.
Współpracował z zespołem gospel „The Willows Revival Singers”, „Big Band-Krak”, a obecnie, oprócz pracy w All Tones, związany jest z zespołem piosenki lwowskiej i międzywojennej „Chawira”. Z Centrum Kultury i Sportu współpracuje od 11 lat, prowadząc zajęcia sekcji nauki gry na gitarze. Warto podkreślić, iż przez te wszystkie lata zajęcia prowadzone przez Pana Jerzego cieszą się wciąż nieustającą popularnością, co może potwierdzić długa lista rezerwowa chętnych do uczestnictwa w tej właśnie sekcji.


Spośród 45 uczniów p. Jerzego na scenie wystąpili:
Joanna Celej (II rok nauki) w utworze „Śniegu cieniutki opłatek” – gitara + śpiew Igor Mirewicz ( I rok nauki) z kolędą „Wśród Nocnej Ciszy”
Nikola Bodek (I rok nauki) w utworze „Gore gwiazda”
Katarzyna Kowalówka (3 miesiące nauki) zagrała kolędę „Mizerna cicha”
Marta Maciaszczyk (I rok nauki) zagrała i zaśpiewała „Był Pastuszek Boży”
Agnieszka Marczyk (II rok) wykonała „Gdy się Chrystus rodzi”
Magdalena Monica (II rok) akompaniowała sobie na gitarze i zaśpiewała „Lulajże Jezuniu”
Monika Stec (3 miesiące nauki) zagrała kolędę „Mizerna cicha”
Agnieszka Stec (3 m-ce nauki) wykonała „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
Weronika Badura ( I rok nauki) w kolędzie „Do szopy hej pasterze”
Katarzyna Stańska ( II rok nauki) zagrała „Przybieżeli do Betlejem”
siostrzany duet Magda i Asia Żylińskie (I rok nauki) odegrał kolędę „Lulajże Jezuniu”
Dagmara Rokicka i Alicja Kucik (I i II rok nauki) w duecie zagrały „Wśród nocnej ciszy”
Gabriela Kutkowska i Weronika Żak (IV i III rok nauki) w duecie wykonały „W dzień Bożego Narodzenia”
duet Katarzyna Koza i Gabriela Paluch (I i IV rok nauki) zagrały także „Wśród nocnej ciszy”
Weronika Żak (III rok nauki) przy akompaniamencie gitary zaśpiewała kolędę „Jezusa Narodzonego”
Katarzyna Koza ( I rok nauki) tym razem solo zagrała i zaśpiewała utwór „Skrzypi wóz”
Jakub Wydra ( III rok nauki)zaprezentował „Schody do nieba” z repertuaru Led Zeppelin.

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła młodych wykonawców gorącymi brawami, które stanowiły także zasłużone uznanie dla pracy pedagogów. Podziękowania za znakomite wyniki pracy instruktorskiej P. Annie, P. Zbigniewowi i P. Jerzemu złożyła Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS w Skawinie, Małgorzata Tomala.

Serdeczne podziękowania składamy prowadzącym dzisiejszy koncert – Aleksandrze Golonce oraz Hubertowi Ożóg – najmłodszym, debiutującym konferansjerom, którzy na co dzień szlifują swe umiejętności aktorskie w teatrze „Mrówy”.