Królewska agonia w Sokole

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie ze sztuką ulubionego przez Teatr Maska, awangardowego francuskiego dramaturga, mistrza teatru absurdu – Eugene Ionesco, które odbędzie się 23 lutego /sobota/ o godz. 19.00 w Sali teatralnej Pałacyku „Sokół”. W wykonaniu aktorów Maski zobaczymy sztukę “Król umiera, czyli ceremonie” /Le roi se metru, ou cérémonies/ w tłumaczeniu Adama Tarna.  

W kolażu tragizmu i groteski zobaczymy Króla Berangera (znamienita kreacja Mateusza Droździewicza), w otoczeniu dwóch żon, zapłakanej Marii (świetna rola Barbary Bylicy) i cynicznej, zgorzkniałej Małgorzaty (znakomita Agata Modrzejowska) oraz dworskiej świty, czyli bezwzględnego lekarza (bezwzględnie dobra rola Ramziego Bahlawana), służącej Julii (debiutująca w Masce, Jowita Jakubowska) i strażnika (debiut w Masce Krzysztofa Kolasy). Będziemy świadkami długich przygotowań do śmierci Króla, a rytm tej agonii będą wyznaczać: strażnik miarowym stukaniem halabardy, lekarz kontrolujący stan zdrowia królewskiej mości i cynicznie informujący o nieuchronnym „odchodzeniu” z tego świata, czy królowa, chętna by to „odchodzenie” przyspieszyć.

Siła tradycji, fatum stereotypów zawsze nurtowały mistrzów groteski. Zwłaszcza że – tak jak każdy człowiek – najczęściej okazywali się wobec nich… bezradni. Tym razem Ionesco skupia się na sferze w naszej kulturze otoczonej całunem tabu – śmierci! Kiedy gubimy dystans i naiwnie zaklinamy rzeczywistość, ta zwykle skrzeczy! Już w dziecięcych zabawach korona jest atrybutem władzy i doskonałości – czasem wydaje nam się, że w dorosłym życiu też rozwiązałaby niejeden z naszych problemów… Tym razem XX-wieczny danse macabre pokazuje, jakim balastem staje się szczególność w sytuacji tak normalnej, jak… umieranie.

Spektakl wyreżyserował Andrzej Morawa, opieka artystyczna, rekwizyty, charakteryzacja: Marta Tyrpa.

Inne spektakle z udziałem aktorów z „ceremonii”:
Agata Modrzejowska – „Bolero”, „8 Kobiet”, „Męczeństwo Piotra O’Heya” (gościnnie), „Wszystko o Kobietach”
Barbara Bylica – „Bez Faceta w Tytule”, „Wszystko o Kobietach”, „8 Kobiet”,
Mateusz Droździewicz – „Gyubal Wahazar”, „W Małym Dworku”, „فysa Śpiewaczka”, „Męczeństwo Piotra O’Heya”, „Gąska”,
Ramzi Bahlawan – „Kubuś czyli Uległość”, „Indyk”

Serdecznie zapraszamy!

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS