11 listopada 1918 r. był dniem, kiedy Polacy po 123 latach niewoli stali się autonomicznym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Dziś obchodzimy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W całym kraju organizowane są różne uroczystości mające przypomnieć to wielkie i znaczące wydarzenie. Podobnie jak wiele polskich miast, dziś świętowała również Skawina.
Obchody Narodowego Święta rozpoczęła uroczysta Msza sprawowana w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter mszy nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych Miasta i Gminy Skawina, kombatantów, harcerzy, Ochotniczych i Zawodowych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu miasta i gminy Skawina. W hołdzie poległym Burmistrz Miasta i Gminy Skawina złożył wiązankę kwiatów pod pamiątkowymi tablicami, na których uwietrzniono nazwiska mieszkańców naszego miasta, walczących w armii austriackiej i w Legionach Polskich.
Po symbolicznym oddaniu hołdu poległym w imię Ojczyzny, spod kościoła wyruszył pochód w kierunku rynku, gdzie odbyła się artystyczna część uroczystości, którą poprowadził Pan Andrzej Bober z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Hymnem Polski rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Do zgromadzonych przemówił burmistrz Adam Najder witając przybyłych, a w szczególności kombatantów. Podkreślił wagę dzisiejszego święta przypominając, że dla każdego Polaka jest to dzień szczególny, który skłania nie tylko do wspominania chlubnych wydarzeń z historii narodu polskiego, ale także stawia przed nami nowe wyzwania w budowaniu Polski nowoczesnej, a jednocześnie wiernej tradycyjnym wartościom.
Na scenie, z najpiękniejszymi pieśniami patriotycznymi zaprezentowała się Orkiestra Dęta Sygnał z Radziszowa, Chór Żeński Cantica oraz harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa Czerwony Mak. Mieszkańcy naszego miasta i gminy mogli włączyć się do wspólnego śpiewania dzięki Centrum Młodzieży im. Dr. H, Jordana, partnerowi organizacyjnemu uroczystości, który przekazał Śpiewniki Pieśni Patriotycznych rozdane wśród zgromadzonych. Na rynku zabrzmiały znane wszystkim pieśni, m. in.: „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Warszawianka 1831”, „Rozkwitały pąki białych Róż” , „Przybyli ułani pod okienko”.
Wyjątkowym uczestnikiem spotkania była pani Kinga Hałacińska, wnuczka ppłk Andrzeja Hałacińskiego, legionisty-piłsudczyka, autora „najdumniejszej pieśni, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła” (jak ją nazwał Józef Piłsudski), czyli Marsza Pierwszej Brygady. Pieśń ta od niedawna jest oficjalnym hymnem Wojska Polskiego.
Całość uroczystych obchodów zakończył burmistrz Adam Najder, dziękując zebranym za wspólne uczczenie święta narodowego oraz już dziś zapraszając mieszkańców na spotkanie wigilijne.
Całość fotoreportażu dostępna: tutaj