94. rocznica odzyskania niepodległości

Burmistrz Miasta i Gminy Skawiny oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie serdecznie zapraszają Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina na uroczyste obchody 94. rocznicy odzyskania niepodległości.

94 lata temu, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych, obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

W historii Polski jest wiele momentów, z których możemy być szczególnie dumni, o których pamięć powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom. Taką chwalebną chwilą w dziejach naszej Ojczyzny jest odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

11 listopada 2012 roku Skawina tradycyjnie obchodzić będzie rocznicę tego przełomowego momentu w historii Polski. Uroczystości rozpocznie wspólna modlitwa podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 12.30 w kościele p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Wzorem lat ubiegłych oprawę artystyczną nabożeństwa zapewni Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa pod batutą Tadeusza Jarosa. Dla podkreślenia patriotycznego charakteru tej wyjątkowej uroczystości udział wezmą poczty sztandarowe kombatantów, harcerzy, Straży Pożarnych oraz szkół z terenu miasta i gminy Skawina.

Po Mszy Świętej zapraszamy na skawiński rynek, gdzie zaprezentują się lokalne zespoły i artyści prezentując najpiękniejsze pieśni patriotyczne i legionowe. Koncert rozpocznie Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa. Kolejnym punktem programu będzie występ Chóru Żeńskiego Cantica z Woli Radziszowskiej pod dyrekcją Bogusława Ciapy oraz Magdaleny Skarbińskiej – solistki warsztatów wokalnych CKiS. Uroczystości zakończy występ harcerzy z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, którzy zaproszą do wspólnego śpiewania wszystkich zebranych.
 

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach tego wyjątkowego święta.

W razie niepogody część artystyczna zostanie przeniesiona do Pałacyku „Sokół”.