Ostatnia wycieczka w tym sezonie – Tatry Zachodnie

22 września 2012 r. odbędzie się dwunasta, a zarazem ostatnia wędrówka szlakami górskimi. W tym dniu przemierzymy Dolinę Chochołowską, wchodząc na szczyt Trzydniowiańskiego Wierchu /1758 m/ w Tatrach Zachodnich.

Tatry Zachodnie – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Główny grzbiet leży między przełęczą Liliowe, która oddziela je od Tatr Wysokich, a Huciańską Przełęczą, oddzielającą je od Pogórza Skoruszyńskiego. Po polskiej stronie granica między Tatrami Wysokimi i Tatrami Zachodnimi ciągnie się dnem Doliny Gąsienicowej i Doliny Suchej Wody. W linii prostej długość grani głównej Tatr Zachodnich wynosi ok. 29 km., rzeczywista długość całej wynosi 42 km. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, reszta na Słowacji.

Turyści rozpoczną swą wędrówkę w Zakopanem, podążając znajdującą się u wylotu Doliny Chochołowskiej Siwą Polaną, położoną na wys. 910-935 m n.p.m. Ta śródleśna polana, dawniej intensywnie wypasana, teraz będąca także miejscem wypasu owiec i bydła, ma duże znaczenie turystyczne. Jest ona także punktem początkowym zwiedzania Doliny Chochołowskiej. Kolejno turyści przejdą Polaną Huciską w Dolinie Chochołowskiej, znajdującą się po wschodniej stronie Chochołowskiego Potoku, na wypłaszczeniu. Następnym punktem programu wycieczki będzie dojście do Doliny Starorobociańskiej (Dolina Starej Roboty), która stanowi prawe odgałęzienie Doliny Chochołowskiej, ciągnąc się w miejscu ujścia Starorobociańskiego Potoku do Chochołowskiego Potoku. Nazwa jej pochodzi od starej roboty, czyli nieczynnych sztolni dawnej kopalni, znajdującej się na zboczach szczytu Ornak. Po wędrówce polanami i dolinami Tatr Zachodnich uczestnicy wędrówki osiągną szczyt – Trzydniowiański Wierch, który posiada dwa wierzchołki. Niższy ma wysokość 1758 m, a na południe od niego znajduje się drugi – nienazwany wierzchołek o wys. 1762 m n.p.m.. Wschodnie stoki Trzydniowiańskiego Wierchu opadają do Doliny Starorobociańskiej, natomiast jego zachodnie stoki do Doliny Jarząbczej, która stanie się kolejnym etapem wycieczki. Dolina Jarząbcza stanowi jedną z trzech odnóg w górnej części Doliny Chochołowskiej, jej dnem płynie Jarząbczy Potok, który łącząc się z Wyżnim Chochołowskim Potokiem tworzy Chochołowski Potok. Dolina ta została wyrzeźbiona przez lodowiec. Dalej turyści skierują się do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, położonego na wys. 1146 m n.p.m. Jest ono główną bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej i największym schroniskiem w Tatrach Polskich.

Stopień trudności wycieczki to „4”
Czas przejścia: 7,5 h
Cena wycieczki: 52 zł
Punktacja GOT: 21
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „Camena” o godz. 6.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00

Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (k/kawiarni), tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.

Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl, w zakładce: turystyka.
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. w Dziale Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (k/ kawiarni), w dniach:
poniedziałek – piątek w godz. 7.00-14.45.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.