Kazimierzowskie otwarcie

W sobotę 22 września, dokładnie o godz. 16.49, kiedy to rozpoczęła się astronomiczna jesień, spod Pałacyku „Sokół” wyruszył ze swym orszakiem, w asyście rycerzy, Kazimierz III Wielki wraz z tą, która skierowała na nasze miasto wzrok i serce króla, Babettą.

Kareta dworska zaprzęgnięta w piękne kare konie zatoczyła wokół rynku koło, by dać okazję zasiadającemu w niej królowi, ocenienia, jak na przestrzeni lat, centrum Skawiny zmieniło swe oblicze. Kazimierz wraz z dworzanami i rycerzami, oczekiwani przez dziś panujących włodarzy i skawinian, miał być świadkiem uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w zrewitalizowaną płytę rynku.

Średniowiecznemu światu przewodził Herold, który dbał o królewską etykietę i przekazywał obecnym, wolę władcy. Słowami: Waszmościowie i Wy Szlachetne mieszczki skawińskie –; powitajmy godnie miłościwie nam panującego króla! oznajmił obecność Jego Wysokości. Król zaproszony na tę uroczystość miał być świadkiem współczesnych wydarzeń związanych z nowym wizerunkiem skawińskiego rynku.        

Herold, odczytał ofiarowany na ręce króla przez Burmistrza Miasta i Gminy Adama Najdera, akt erekcyjny, który po aprobacie został podpisany przez Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej, Marcina Kuflowskiego. Wcześniej dokument ten został  podpisany przez Zastępców Burmistrza, Zastępców Przewodniczącego Rady Miejskiej, Radnych Rady Miejskiej IV kadencji, Proboszczów Skawińskich Parafii, a także mieszkańców miasta, którzy zechcieli złożyć swój podpis, gdy był on udostępniony w ratuszu w tygodniu poprzedzającym uroczystość i na rynku w dniu tego wydarzenia.

Uroczystego wmurowania aktu dokonał Burmistrz wraz z wyróżnionymi do tej roli Panami Czesławem Zającem oraz Włodzimierzem Galacińskim, uhonorowanymi tytułem „Zasłużony dla Skawiny”. Poświęceniu rynku i jego mieszkańców, towarzyszył wprowadzony przy dźwiękach werbli, poczet sztandarowy Rady Miejskiej, a uroczystości poświęcenia dokonał ksiądz Prałat Edward Ćmiel. Dla oddania podniosłego charakteru chwili, odśpiewano hymn naszego miasta.

Całość inscenizacji przeplatał świat historyczny, którego głosem był Grzegorz Frankowski, Herold widowiska, Rycerz Bractwa Ziem Górnej Wisły, natomiast we współczesny świat i jego wydarzenia, wprowadzał Janusz Bysina, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

W podziękowaniu za zaproszenie, król ofiarował dla zebranych pokaz kunsztu rycerskiego, gdzie podczas walk zebrani podziwiać mogli nie lada odwagę i sprawność młodzieńców w rzemiośle rycerskim. Walk na cześć króla dokonali Rycerze z Bractwa Ziem Górnej Wisły.

Ostatnim akcentem oficjalnej części uroczystości było otwarcie wystawy „Ikonografia historyczna Rynku skawińskiego”, której odsłonięcia dokonał Burmistrz, natomiast dyrektor Muzeum Regionalnego, Czesław Gąsiorowski, kustosz wystawy, wygłosił parę słów o prezentowanych fotografiach. Wystawa ta będzie blisko miesiąc prezentowana na płycie rynku.
I tu parę słów do zebranych o związanym z rewitalizacją przedsięwzięciu, przekazali Burmistrz Adam Najder, członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kuflowski, a przede wszystkim artysta rzeźbiarz, profesor Stefan Dousa, pod którego bacznym okiem dokonywano wszelkich zmian w sercu naszego miasta.

Po otwarciu wystawy na nowo przenieśliśmy się na średniowieczny rynek za sprawą Teatru Gry i Ludzie z Katowic, który wtargnął w publiczność krzykiem, tańcem i czasem swawolnym obrazem mieszczan. Zaprezentowano dynamiczne widowisko pełne akrobacji, ognia, żonglerki, podszyte dozą miłosnych uwodzeń, humoru i dowcipu. Bezpośredni kontakt aktorów z publicznością, przypadły do gustu zgromadzonej publice.

Ostatnim akcentem niezwykłego wieczoru, w sprzyjającej szarości wieczoru, wobec króla i jego świty, mieszczan z Teatru Gry i Ludzie dla wszystkich zebranych gości włączono fontannę, która w szumie mocnych strumieni świeciła kolorowym blaskiem. Ten akcent zainicjował odjazd królewskiego orszaku, który pożegnany słowami Burmistrza odjechał do swojej siedziby.

Na zakończenie Burmistrz serdecznie podziękował za przybycie na rynek i pożegnał zgromadzonych gości, rozdając pamiątkowe wydawnictwa upamiętniające to niezwykłe dla naszego miasta, wydarzenie.

Zrealizowanie widowiska w tej historycznej konwencji było możliwe dzięki zaangażowaniu aktorów Teatru Maska: Oli Lasoń, Pauliny Czopek, Szymona Klimasa, Macieja Ignaca, uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Skawinie, a także Agaty Modrzejowskiej i Mateusza Droździewicza, którzy będąc aktorami naszego teatru, są jednocześnie członkami Bractwa Rycerskiego Ziem Górnej Wisły, którzy ukoronowali to niezwykłe widowisko.
Pan Władysław Kościelny, dzięki dorożce z karymi końmi ze „Stajni na Zadziale”, dopełnił całości historycznego obrazu. Całości towarzyszyłyI Skawińskie Targi Rękodzieła Artystycznego i Ludowego Skawiny i okolic.

W scenerii drewnianych domków rękodzieło prezentowali twórcy ze Skawiny i okolic: Koło Robótek Ręcznych przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny, Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli LUD-Art, Pracownia Ceramiki Artystycznej ANIOŁOWO –; Robert Mitera, Muzeum Regionalne w Skawinie, Jolanta Kapusta, Ewa Wolska, Janina Żmuda, Małgorzata Pachołek, Alicja Fiutowska, Krystyna Misiak, Katarzyna Wojciechowska-Czop, Barbara Wojciechowska, Marian Strzeboński, i Janina Musiał.

Wierzymy, że ta uroczystość będzie prawdziwą inauguracją życia naszego rynku.