Dożynki Gminne 2012

26 sierpnia, w Ochodzy odbyły się Dożynki Gminne 2012. W tym roku, w tej pięknej, tradycyjnej imprezie wzięły udział wszystkie sołectwa z naszej gminy. Organizatorami wydarzenia byli: Sołtys Ochodzy – Grzegorz Lelek wraz z Radą Sołecką i Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

 

Tegoroczne święto plonów, tradycyjnie rozpoczął korowód dożynkowy, który poprowadziła działająca w CKiS Orkiestra Dęta Sygnał z Radziszowa. Orkiestra zapewniła również oprawę artystyczną polowej Mszy Świętej, którą odprawił Ks. Proboszcz Parafii z Krzęcina Zdzisław Budek.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęli starostowie dożynek –; Państwo Krystyna i Zdzisław Miśkiewiczowie składając na ręce Gospodarza Burmistrza Adama Najdera tradycyjny chleb dożynkowy.

Wszystkie sołectwa oddelegowały przedstawicieli ośpiewujących wieńce. Były przyśpiewki tradycyjne, humorystyczne, ale nie zabrakło również niekonwencjonalnych inscenizacji teatralnych, jak ta przygotowana przez delegację z Grabia. Popularną w tym roku melodią, która stała się inspiracją do dożynkowych przyśpiewek okazała się piosenka Polskiej Reprezentacji podczas Euro 2012. Podkreślić należy, że wszyscy występujący zasługują na uznanie oraz słowa podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy w podtrzymywanie tradycji oraz pielęgnowanie zwyczajów dożynkowych.

Ośpiewywanie rozpoczęła delegacja z Ochodzy, która wręczyła wieniec Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina. Przy akompaniamencie Kapeli Ludowej „Sokół Haller” z CKiS na scenie gościliśmy kolejno: •delegację z Kopanki wręczającą wieniec – W-ce Marszałkowi Województwa Małopolskiego – P. Wojciechowi Kozakowi, •reprezentantów z Borku Szlacheckiego z wieńcem dla Członka Zarządu Woj. Małopolskiego – P. Jacka Krupy, •delegację z Rzozowa, która przekazała wieniec na ręce W-ce Starosty Powiatu Krakowskiego P. Urszuli Stochel, •delegację z Radziszowa wręczającą wieniec –; Dyrektorowi Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych –; P. Bogusławowi Borowskiemu,•przedstawicieli z Woli Radziszowskiej wręczających wieniec –; Dyrektorowi Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Krakowie –; P. Piotrowi Zymonowi,• delegację z Polanki Hallera, która przekazała wieniec –; Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Skawinie – P. Norbertowi Rzepisko,•delegację z Zelczyny, która ośpiewała Burmistrza Miasta Turcianskie Teplice –; P. Michała Sygut,•mieszkańców Gołuchowic, którzy podarowali wieniec Prezesowi Zarządu MIX ELECTRONICS SA – P. Henrykowi Sali,•reprezentantów Pozowic, którzy przygotowali wieniec dla Prezesa firmy „BENDA LUTZ” w Skawinie –; P. Janusza Jędrusika,•druga delegację z Ochodzy, która ośpiewała Prezesa Firmy „DRAGON” w Skawinie –; P. Piotra Czekaja,•przedstawicieli sołectwa Wielkie Drogi, którzy wręczyli wieniec Z-cy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina P. Stanisławowi Żakowi,•delegatów z Grabia, którzy wręczyli wieniec –; Z-cy Burmistrza P. Pawłowi Kolasie,•przedstawicielstwo Facimiecha, które podarowało wieniec –; Państwu: Joannie i Jackowi Turczyńskim z Gospodarstwa Rolnego –; Klub Jeździecki w Facimiechu,•Gospodynie z Jaśkowic, które przekazały wieniec –; Państwu: Renacie i Wojciechowi Osieckim z Gospodarstwa Ogrodniczego i Firmy Handlowo –; Usługowej z Jaśkowic,•delegację z Krzęcina, która złożyła wieniec na ręce Prezesa Kółka Rolniczego w Krzęcinie –; P. Mariana Bylicy.

Na scenie nie pojawiła się jedynie reprezentacja Jurczyc, która była oczywiście obecna na imprezie i przygotowała także swój wieniec dożynkowy, jednak z przyczyn od siebie niezależnych nie mogła go ośpiewać. Gospodynie z  Ochodzy, poza scenariuszem imprezy ośpiewały również piękny kosz dożynkowi, który podarowały Dyrektorowi CKIS w Skawinie –; Januszowi Bysinie.

Należy wspomnieć, że wszystkie 16 miejscowości przygotowało wyjątkowe, piękne wieńce. Większość z nich tematycznie nawiązywała do osób, dla których były przygotowane. Na wyróżnienie zasługuje wieniec przygotowany przez reprezentację z Facimiecha, która stworzyła piękną kompozycję przedstawiająca konia z wozem, nawiązującą do profesji adresatów wieńca –; Państwa Joanny i Jacka Turczyńskich z Klubu Jeździeckiego w Facimiechu. Wspomniana kompozycja wykonana była wyłącznie z naturalnych materiałów: prawdziwych, świeżych kwiatów, kłosów i ziaren zbóż oraz pięknych, ręcznie robionych kwiatów z bibuły.

Część artystyczna nie zakończyła się jednak na ośpiewywaniu. Na scenie wystąpiła również kapela Sokół Haller z CKiS. Program części oficjalnej zamknęły dzieci z zespołu regionalnego działającego przy Stowarzyszeniu „Miłośników Doliny Cedronu” z Woli Radziszowskiej, które wystąpiły pod opieką instruktorki Pani Bogumiły Maślanki.Zakończenie oficjalnej części nie było jednak końcem świętowania. Mieszkańcy naszej gminy bawili się hucznie do białego rana, bez względu na deszcz i wieczorny chłód.

Zapraszamy do fotorelacji.

Więcej zdjęć dostępnych: tutaj