W ramach dziewiątej już w tym sezonie wycieczki górskiej z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, serdecznie zapraszamy 4 sierpnia 2012 r. wszystkich piechurów na wędrówkę na szczyt Pilska – drugiego co do wysokości szczytu Beskidu Żywieckiego.
Beskid Żywiecki leży w zachodniej części Beskidów. Jest to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wielkości pasmo górskie w Polsce po Tatrach. Najwyższym jego wzniesieniem jest Babia Góra /1725 m n.p.m./. Do najwyższych szczytów należą także: Pilsko, Mała Babia Góra oraz Romanka.
Beskid Żywiecki nie stanowi jednolitego masywu, lecz dzieli się na kilka wyraźnych grup górskich: za zachodzie rozciąga się grupa Wielkiej Raczy (1236 m), w centrum tego Beskidu – grupa Pilska (1557 m) oraz inny wyodrębniony masyw – Romanka (1366 m), na wschód od Pilska wyodrębnia się Pasmo Babiogórskie z Babią Górą (1725 m), dalej pasmo Polic (1369 m) oraz Pasmo Jałowieckie z Jałowcem(1110 m), południowo-wschodnią cześć Beskidu Żywieckiego stanowi Pasmo Podhalańskie, które poprzez Przełęcz Sieniawską łączy się z Gorcami.
Celem tej wędrówki, szlakami Beskidu Żywieckiego, będzie wejście na szczyt Pilska od strony słowackiej Orawy, ponieważ cały jego masyw, jak i główna kulminacja leżą w całości po stronie słowackiej.
Pierwszym punktem programu, z którego wyruszą turyści będzie duża wieś – Oravské Veselé znajdująca się w północnej Słowacji w powiecie Námestovo, leżąca u podnóża Pilska, częściowo w Beskidzie Orawskim, a częściowo w Podbeskidzkim Rowie. Kolejno uczestnicy wędrówki dotrą do szczytu Dudova /1095 m n.p.m/, aby osiągnąć kulminację Pilska /1557m n.p.m./. Pilsko to drugi po Babiej Górze co do wysokości masyw górski w Beskidzie Żywieckim. Nazwa ta obejmuje tak cały masyw, jak i główną kulminację /1557 m n.p.m./ w całości leżącą po stronie słowackiej. Pod szczytem Pilska znajduje się wypłaszczenie, przez które przebiega granica polsko – słowacka, noszące nazwę Góry Pięciu Kopców /1542 m.n.p.m./.
Ostatnim punktem wycieczki będzie przejście przez Przełęcz Glinne /809 m n.p.m./ – jest to wyraźna i szeroka przełęcz w głównym grzbiecie granicznym, oddzielająca masyw Pilska od wschodniej części Beskidu Żywieckiego (Pasma Babiogórskiego). Grzbietem tej przełęczy biegnie polsko – słowacka granica państwa. Zachodnie (polskie) stoki Przełęczy Glinne są dosyć strome, natomiast wschodnie (słowackie) – łagodne. Przełęczą tą biegnie szereg szlaków prowadzących m.in. ze schroniska na Markowych Szczawinach pod Babią Górą, do schroniska na Hali Miziowej pod Pilskiem.
Stopień trudności wycieczki to „3”.
Konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód osobisty lub paszport
Czas przejścia: 7 h
Cena wycieczki: 61 zł
Punktacja GOT: 20
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 6.00
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.30
Szczegółowe informacje i zapisy:
Dział Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (k/kawiarni)/,tel.12 256 95 60 wew.21, w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. za pomocą płatności internetowych, po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl, w zakładce: turystyka.
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005
c. w Dziale Sportu i Rekreacji – I piętro na Basenie „Camena” (k/ kawiarni), w dniach:
poniedziałek – piątek: w godz. 7.00-14.45.
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.