IX Skawiński Tydzień Teatralny

W ostatnim   tygodniu  czerwca  dla amatorów  teatru  przygotowaliśmy  kolejny, bo dziewiąty, wpisany w historię kulturalną  naszego miasta, Skawiński Tydzień Teatralny.  Zobaczymy  pięć  spektakli  Teatru MASKA, w tym trzy premierowe oraz dwa występy gościnne zaprzyjaźnionych z nami teatrów: Między Wierszami oraz Glutaminianu Sodu.
A co najważniejsze – podczas tegorocznego wydarzenia GRAMY dla ZUZI ZABIELSKIEJ, 11 letniej dziewczynki, dla której wraz z Fundacją „Dar Serca” kwestujemy na leczenie i rehabilitację.

Wydarzenie na przejściu dla pieszych na ulicy Mickiewicza, w drodze powrotnej ze szkoły, odcisnęło ślad na całym życie Zuzi i Jej najbliższych. W wyniku wypadku komunikacyjnego, Zuzia potrącona przez samochód ciężarowy straciła nogę. Była wygimnastykowana, zaczęła chodzić na taneczne zajęcia z hip-hopu, zawsze w ruchu… na deskorolce, rowerze, trampolinie. W czerwcu miała debiutować jako młoda aktorka w Teatrze MRÓWY w spektaklu „Bajwirus”, który Katarzyna Farbaniec, instruktor Centrum Kultury i Sportu w Ska, przygotowywała na Skawiński Tydzień Teatralny.

Jedna chwila zmieniła wszystko… Zuzia mimo tego tragicznego wydarzenia zachowuje dużo radości i wiary w przyszłość. Ale, by nie schodził uśmiech z Jej twarzy, potrzebna jest pomoc, nie jednorazowa, tylko wciąż żywa i nie kończąca się. Zuzia, oprócz rehabilitacji, wciąż potrzebować będzie specjalistycznego sprzętu, by móc chodzić o dwóch nóżkach, własnej i tej „darowanej”. Dziecko rośnie, a proteza…. stąd nie zapominajmy, że pomoc potrzebna jest nieustannie, a Skawiński Tydzień Teatralny da Państwu ku temu okazję…

Wraz z Fundacją „Dar serca” będziemy kwestować podczas trwającego pięć wieczorów Tygodnia Teatralnego. Na wszystkie prezentacje spektakli obowiązuje wstęp wolny, dlatego nie bądźmy obojętni, bądźmy szczodrzy i otoczmy Zuzię swoją pomocą.

 Dla osób, które wesprą akcję charytatywną dla Zuzi, przygotowaliśmy miłą, drobną niespodziankę. Codziennie po zakończeniu ostatniego spektaklu teatralnego wśród darczyńców rozlosujemy talon upominkowy o wartości 30 zł ufundowany przez Pracownię Biżuterii ADORATOR.
Talon będzie do wykorzystania podczas Tygodnia Teatralnego lub w siedzibie firmy, w Krakowie przy ul. Chopina 6.

Program IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego:

Na otwarcie teatralnych spotkań zapraszamy na “8 Kobiet” /Huit Femmes/ na podstawie sztuki Roberta Thomasa, w tłumaczeniu Jakuba Rotbauma w wykonaniu Teatru Maska z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
         
        
Premiera pierwszej części spektaklu odbyła się 13 czerwca podczas zeszłorocznego VIII Tygodnia Teatralnego, natomiast drugą część „8 Kobiet” mieliśmy okazję zobaczyć ósmego marca br.


OBSADA:
Anna Bębenek – Katarzyna, Kasia Gąsiorowska – Suzon, Agata Modrzejowska – Gaby, Magdalena Lupa – Pierette, Barbara Bylica – Luiza, Barbara Mioduszewska – Chanel, Joanna Kędzierska – Augusta, Katarzyna Farbaniec – Starsza Pani

W sztuce „Huit Femmes” Roberta Thomasa, w tłumaczeniu Jakuba Rotbauma, zobaczymy osiem wyjątkowych kobiet, które niezwykle mocno powiązała ze sobą osoba Marcela – ojca, męża, brata, kochanka, zięcia, szwagra…. kobiet, które znalazły się, mimo posiadanego przez każdą alibi, w kręgu podejrzeń. Każda ma motyw, każda skrywa sekret…

Osiem kobiet: żona, siostra, szwagierka, teściowa, kochanka, córki oraz służąca przeprowadzą wewnętrzne śledztwo, próbując rozwiązać tajemnicę kryminalną i dając odpowiedź na pytanie „Kto zabił Marcela?”, zamożnego francuskiego fabrykanta.

reżyseria: Andrzej Morawa
opieka artystyczna: Marta Tyrpa

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

„8 KOBIET” poniedziałek, 25 czerwca, godz. 17.00 – część I, godz. 20.00 – część II

 We wtorek zapraszamy na sztukę “Jeśli chcesz kobiety, to ją porwij”, spektakl PREMIEROWY Teatru Maska z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie na podstawie sztuki Anny Burzyńskiej, w reżyserii Andrzeja Morawy.

w obsadzie:
Adam – Kamil Cudejko, Elżbieta – Klaudia Stokłosa /debiut w Masce/, Czesława – Aleksandra Lasoń /debiut w Masce/, Wiesław – Wacek Szwarc /debiut w Masce/, Patrycja – Katarzyna Gąsiorowska

opieka artystyczna
: Marta Tyrpa

…już sam tytuł wskazuje na dość ekstremalną formę rozrywki, uprawianej przez głównego bohatera… Może się więc wydawać, że posłuży zawiązaniu intrygi kryminalnej, politycznej, czy pogłębionej analizie psychiatrycznej… Tymczasem zagrożeniem większym niż terroryzm, kidnaping, czy dewiacja okaże się zwykła, prosta… No, o tym przekonamy się, śledząc dość zabawne perypetie bohaterów – na pozór skrajnie różnych oryginałów, choć naprawdę dość bliskich naszym codziennym potrzebom! Czy w każdym z nas drzemie porywacz?

„Jeśli chcesz kobietę, to ją porwij” wtorek, 26 czerwca, godz. 20.00

 W środę, jako kulturalny aperitif przed pierwszym półfinałem EURO 2012, wystąpi Teatr MASKA w spektaklu PREMIEROWYM “INDYK” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka, w reżyserii Andrzeja Morawy

w obsadzie:
Rudolf – Tomasz Okarmus /debiut w Masce/, Laura – Monika Ghazaryan /debiut w Masce/ , Poeta – Ola Sroka, Kapitan – Ramzi Bahlawan, Książę – Magdalena Gąsiorska /debiut w Masce/, Pustelnik – Zuzanna Hoinkis, Chłopi: Anna Krzemień, Justyna Pałka /debiut w Masce/, Paulina Czopek /debiut w Masce/


“Nic nam się nie chce” – oto życiowe motto większości bohaterów tej sztuki Mrożka. Dlatego, jeśli pojawia się jakikolwiek cień nadziei, czy pomysłu – tonie w marazmie albo absurdalności świata. Ludzie przestali szukać pomysłu na siebie – zaczynają poszukiwać usprawiedliwień i wymówek z życia – czy to możliwe, że od napisania tej sztuki upłynęło ponad 50 lat? Sztuka, władza, kultura, a nawet miłość naprawdę są pustymi hasłami? Dość kiepska ta „nasza naszość”…

„INDYK” środa, 27 czerwca, godz. 18.00

Przed czwartkowym półfinałem EURO 2012 warto zobaczyć gościnny spektakl “RURY” w wykonaniu Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Etgara Kereta, w reżyserii Agnieszki Grabowskiej i Macieja Nabiałka

w obsadzie:
Olga Ferens, Urszula Maj, Kinga Matusiak, Magdalena Piątek,

Animacje teatru cieni:
Małgorzata Marszałek, Adrian Andrzejczyk, Piotr Górski

Bębny:
Konrad Pozimski, Marcin Świda, Kamil Wołoszyn

Kostiumy:
Bouton Boutique

„RURY” to próba teatralnego przekładu opowiadania Etgara Kereta, izraelskiego pisarza i poety, mistrza krótkiej formy, współautora komiksów oraz telewizyjnych audycji satyrycznych.

Czym tak na prawdę jest raj? Kto i w jaki sposób może do niego trafić? To tylko niektóre z pytań pojawiających się w spektaklu, przygotowanym przez grupę teatralną z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

„Rury” to już piąte przedstawienie w dorobku „Glutaminianu Sodu”. Tworzony przez młodych pasjonatów teatru zespół stara się wypracować własny język artystycznego wyrazu. W swoich spektaklach sięga do twórczości Tadeusza Kantora, wykorzystuje również elementy kuglarstwa oraz teatru cieni. Grupa realizuje się również w innych działaniach: zabawach dla dzieci, happeningach oraz akcjach ekologicznych.

„RURY” czwartek, 28 czerwca, godz. 18.00

Sztukę Gabrieli Zapolskiej, niezwykle popularną, wciąż cieszącą się nowymi adaptacjami scenicznymi –“Moralność Pani Dulskiej” zobaczymy w wykonaniu Teatru “Między Wierszami” z MDK w Krakowie przy ul. 29 -go Listopada 102, w reżyserii: Pawła Buszewicza.

Obsada:
Dulska – Agnieszka Grzegorzek, Juliasiewiczowa – Justyna Janczur, Hanka – Klaudia Klimke, Sąsiadka – Dorota Młynarczyk, Hesia – Marta Muller, Mela – Agnieszka Rębacz, Zbyszko – Kamil Cudejko, Felicjan – Michał Stachowski

Dźwięk i światła:
Wojciech Włodarski
 
Powstała w 1906 roku, a wydana rok później “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została określona przez autorkę jako „tragifarsa kołtuńska”. Kołtunerię postrzegała pisarka nie tylko jako rodzaj ograniczoności umysłowej czy zacofania, ale przede wszystkim jako połączoną z nimi obłudę, przejawiającą się w postawie „prania własnych brudów w domu”, co w praktyce oznacza przymykanie oczu na wszelkie znaki przejawiającego się w rodzinie zła, byleby tylko nie odsłoniło się ono przed ludźmi z zewnątrz i nie było powodem skandalu. Ramy mieszczańskiego salonu, w jakich zamknięta zostaje akcja sceniczna, otwierają niepokojącą wizję świata, w którym toczy się nieustająca gra pozorów. Nie liczą się tu uczucia ani to, kim człowiek jest naprawdę, lecz ulepszona wersja samego siebie, jaką „sprzedaje” się innym. Wydaje się, że nie ma tu już dobra ani zła; dekadencja roztacza swój kuszący urok, którego pragnie się (choćby w ukryciu) posmakować, a niewinność może być tylko znakiem swoistego niedopasowania, „zapóźnienia” połączonego z nadwrażliwością, skazaną na bolesną konfrontację z rzeczywistością. Czy i jak można przenieść w czasie salon Dulskich, tak, aby obserwować w jego perspektywie rzeczywistość o wiek późniejszą, która nas osobiście dotyka?
Premiera spektaklu miała miejsce 18 maja 2012 roku.

„Moralność Pani Dulskiej” piątek, 29 czerwca, godz. 18.00

Na zakończenie IX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego zobaczymy, trzecią z kolei, premierę Teatru MASKA – “Król umiera, czyli ceremonie” /Le roi se meurt/ na podstawie sztuki Eugene Ionesco, w tłumaczeniu Adama Tarna, w reżyserii Andrzeja Morawy.

w obsadzie:
Król – Mateusz Droździewicz, Królowa Małgorzata – Agata Modrzejowska, Królowa Maria – Barbara Bylica, Lekarz – Ramzi Bachlawan, Julia – Jowita Jakubowska /debiut w Masce/, Strażnik – Krzysztof Kolasa /debiut w Masce/

opieka artystyczna: Marta Tyrpa

Siła tradycji, fatum stereotypów zawsze nurtowały mistrzów groteski. Zwłaszcza że – tak jak każdy człowiek – najczęściej okazywali się wobec nich… bezradni. Tym razem Ionesco skupia się na sferze w naszej kulturze otoczonej całunem tabu – śmierci! Kiedy gubimy dystans i naiwnie zaklinamy rzeczywistość, ta zwykle skrzeczy! Już w dziecięcych zabawach korona jest atrybutem władzy i doskonałości – czasem wydaje nam się, że w dorosłym życiu też rozwiązałaby niejeden z naszych problemów… Tym razem XX-wieczny danse macabre pokazuje, jakim balastem staje się szczególność w sytuacji tak normalnej, jak… umieranie.

“Król umiera, czyli ceremonie” , piątek, 29 czerwca, godz. 20.00

Serdecznie zapraszamy!

Sponsor