Półmetek Tygodnia Teatralnego zakończyliśmy premierowym spektaklem Teatru MASKA wg sztuki Sławomira Mrożka „Indyk” w reżyserii Andrzeja Morawy. Dzisiejszy dzień również obfitował w debiuty aktorskie. Spośród dziewięcioosobowej obsady, aż pięciu aktorów przeżywało swoją inicjację teatralną.
Fabuła utworu rozgrywa się w jakiejś karczmie, w której spotykają się: były Poeta /Ola Sroka/, cierpiący już na niemoc twórczą, z nudów niszczący dzieła klasyków literatury; uosabiający zdegradowany mit wojskowości – Kapitan /Ramzi Bahlawan/, który nie mogąc już werbować rekrutów, próbuje /bezskutecznie/ nauczyć się grać na skrzypcach; Książę /Magda Gąsiorska/ owładnięty ideą stworzenia Urzędu Pary Kochanków Państwowych; Pustelnik /Zuza Hoinkis/o węchu psa tropiciela; oraz para kochanków: Laura /Monika Ghazaryan/, kobieta uciekająca od Księcia z Rudolfem /Tomasz Okarmus/ młodzieńcem, niepoprawnym romantykiem. W dziwnej karczmie również toczą się prowadzone przez Chłopów /Anna Krzemień, Justyna Pałka, Paulina Czopek/ dziwne rozmowy. Wydawało by się że tekst „siedzi baba na cmentarzu, trzyma nogi w kałamarzu…” to dziecięca wyliczanka, a nie rozmowa karczmianych chłopów przy piwie… Wszystkie postaci łączy wspólny mianownik – nikomu się nic nie chce. Wszystkich łączy poczucie całkowitego zwątpienia, bezsensu i zniechęcenia. Każdy snuje wizje bycia kimś innym… Nawet indyk, który „”zbliżył się do kur w celach zupełnie jednoznacznych””, zastyga w bezruchu po czym oddala się zniechęcony…
Wszyscy znaleźliśmy w tej sztuce absurdu coś, co potrafiło nas rozbawić, zaintrygować… Sztuka niełatwa, pełna wieloznaczności i jak to u Mrożka bywa, prób bezlitosnego rozprawienia się z zakłamaniem, tradycją i przywarami społeczeństwa… A jak poradziła sobie MASKA z mrożkowym wyzwaniem? Z całą pewnością – całkiem dobrze.
reżyseria: Andrzej Morawa
charakteryzacja, kostiumy: Marta Tyrpa
Obsada:
Laura –; Monika Ghazaryan /debiut w Masce/
Rudolf –; Tomasz Okarmus /debiut w Masce/
Poeta –; Aleksandra Sroka
Kapitan –; Ramzi Bahlawan
Książę –; Magdalena Gąsiorska
Pustelnik –; Zuzanna Hoinkis
Chłop I –; Paulina Czopek /debiut w Masce/
Chłop II –; Anna Krzemień /debiut w Masce/
Chłop III –; Justyna Pałka /debiut w Masce/
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Podczas teatralnego wieczoru spośród osób, które wsparły dziś akcję zbiórki pieniędzy wylosowaliśmy jedną, która otrzymała bon upominkowy ufundowany przez Pracownię Biżuterii Adorator. Tym razem bon o wartości 30 zł trafił do aktora Teatru Maska. Andrzej Morawa wraz z Martą Tyrpą przeprowadzili licytacje przedmiotów przekazanych przez Stowarzyszenie Lud Art działające przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Zlicytowaliśmy: obraz wykonany haftem matemtycznym, frywolitkową kolię oraz dwie pary kolczyków, wykonanych tą samą techniką co naszyjnik.
Jedną zlicytowaną parę kolczyków przekazano do ponownej licytacji. W sumie, z wieczornych licytacji uzyskaliśmy kwotę 330 zł. Cała suma trafiła do puszki Fundacji Dar Serca –; Skawina, która przez cały tydzień zbiera wytrwale pieniądze na rzecz Zuzi Zabielskiej. Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy na kolejne prezentacje teatralne jutro oraz w piątek. Na scenie zaprezentują się grupy teatralne z Olkusza i Krakowa, a premierowym spektaklem pt. „”Król umiera, czyli ceremonie”” Maska zakończy IX Skawiński Tydzień Teatralny.