W piątkowy wieczór 20 kwietnia w Pałacyku „Sokół” mieliśmy przyjemność gościć Aleksandrę Dzik – skialpinistkę, himalaistkę, zdobywczynię ośmiotysięcznika Gaszerbrum II w Karakorum (Pakistan).
Przemiła, skromna dziewczyna rodem z Katowic, jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą Polką, która zdobyła jedną z najniebezpieczniejszych gór świata, jaką jest Pik Pobiedy.
W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa –; 5h 04min.
Podczas spotkania w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności przedstawiła relację z wyprawy Ternua Female Team. Wraz z Ukrainką Marią Khytrykovą obrały sobie za cel grupę Gaszerbrum, zdobywając wspólnie Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.).
Opowieść ilustrowana zdjęciami i filmami ujawniła kulisy himalaizmu: trudy organizacyjne, rywalizację ekip wspinaczkowych, zachowania nie fair, nie przestrzeganie zasad obowiązujących w górach. Pomimo tego dziewczyny, które mimowolnie przecierały szlak wspinaczkowy dla pozostałych, z pomocą doświadczonego alpinisty i przewodnika górskiego – Jacka Telera, dopięły swego i 22 lipca 2011 stanęły na szczycie GII.
Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”.
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m), K4 –; najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Po raz pierwszy zdobyty został w 1956 r. przez Austriaków Josepha Larcha, Fritza Moravca i Hansa Willenparta. Pierwszymi Polakami na GII byli w 1975 r. Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki. W 2011 roku szczyt został zdobyty zimą przez Denisa Urubko, Simone Moro i Cory’ego Richardsa.
Najpopularniejsza droga klasyczna prowadzi granią od południowego zachodu.
Aby choć w części poznać smak wyprawy, zapraszamy do obejrzenia filmu relacjonującego wyprawę: www.youtube.com/watch
Zapraszamy także na stronę internetową Oli Dzik: www.ola-dzik.pl
Prosto po spotkaniu Ola Dzik pospieszyła się pakować. Jutro wyjeżdża na Elbrus… Trzymamy za nią kciuki!