W słoneczne piątkowe popołudnie w Galerii „Pałacyk” gościliśmy Artystów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „LUD-Art” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Sztuka nie jedno ma imię. Najbardziej rozpowszechniony jest pogląd, że sztuka to piękno widziane przez artystę. Ten pogląd wsparty jest drugim także szeroko rozpowszechnionym, że piękne jest to co kto lubi i co się komu podoba. Dziś mieliśmy okazję poznać ludzi, których połączyła pasja do tworzenia rzeczy pięknych. Piękno w ich wydaniu to doskonały warsztat jaki posiadają w swych dłoniach. To właśnie za przyczyną ich powstała bogata galeria sztuki igłą i nićmi malowana.
Wernisaż Artystów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „LUD-Art” oficjalnie otworzyła Pani Małgorzata Tomala witając przybyłych gości i prezentując artystów:
Janinę Adamczyk, Małgorzatę Biały, Barbarę Binias, Barbarę Chruściel, Elżbietę Czaja, Annę Czechowską, Helenę Derdaś, Halinę Dulemba, Elżbietę Filipowicz, Barbarę Gorzkowską, Jadwigę Gruca, Annę Krzanik, Irenę Leszczyńską, Barbarę Mazur, Barbarę Michalską, Mieczysławę Pasternak, Krystynę Poterek, Elżbietę Pyla, Urszulę Roman, Danutę Rusek, Irenę Sztaba, Beatę Wesołowską, Bogumiłe Zając, Marię Malagę, Jadwigę Pierzchała.
W świat haftu, frywolitek, szydełek i koronek wprowadziła nas Pani Halina Dulemba –; odkrywając przed nami tajniki sztuki rękodzieła ludowego. Prezentowana ekspozycja to bogaty zbiór obrazów, których łączy wspólny motyw: „kwiatów”. Mogliśmy wśród nich odnaleźć reprodukcje światowych dzieł sztuki jak np. „Maki” Claude’a Moneta, tym razem w wersji wyhaftowanej. Ta nietradycyjna dyscyplina sztuki zafascynowała wszystkich przybyłych gości. Miłośnicy tradycyjnego rękodzieła zachwycali się szeroką wyobraźnią artystów, precyzją i gratulowali twórcom niebywałej cierpliwości, bez której dzieła które możemy podziwiać nigdy by nie powstały.
Dziękujemy wszystkim twórcom prezentowanych dzieł za przyjęcie zaproszenia do naszej Galerii „Pałacyk” i tym samym żywimy nadzieję, że jest to tylko piękny początek wspólnej współpracy na rzecz promowania szeroko pojętej sztuki.
Zapraszamy do fotorelacji!