Z okazji obchodzonego 27 marca Międzynarodowego Święta Teatru, Teatr MASKA zaprezentował w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie spektakl Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra Oheya” oraz ”Gąskę” Nikolaja Kolady na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
Święto Teatru uchwalono w 1961 roku na pamiątkę otwarcia 27 marca 1957 roku Teatru Narodów w Paryżu. Był to coroczny, międzynarodowy festiwal teatralny zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny, gdzie po raz pierwszy na jednej scenie spotkały się teatry z obu stron żelaznej kurtyny.
Tak więc, by uhonorować to bliskie miłośnikom teatru święto, Olkusz i Chrzanów zorganizował Noce Teatrów, na które zostaliśmy zaproszeni…
W Chrzanowie w piątek 30 marca przyjął nas Teatr Imaginarium, który skawińska publiczność miała okazję poznać podczas zeszłorocznego Tygodnia Teatralnego za sprawą prezentowanego spektaklu Michała Walczaka „Piaskownica” w reżyserii Anety Leśniakiewicz. Spektaklowi roku przyznano Drewnianą Maskę – Grand Prix Wadowickich Spotkań Teatralnych 2011.
Chrzanowskiej publiczności zaprezentowaliśmy spektakl nagrodzony Maską Młodych w/w Spotkań, „Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka. Mieliśmy okazję wystąpić przed przeszło czterystu osobową widownią. Niezwykle ciepło nas przyjęto, a my czuliśmy się zaszczyceni mogąc uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu i wystąpić wśród tak dobrych i różnorodnych artystów.
Chrzanowską Noc Teatru otworzył spektakl „Piaskownica”, w wykonaniu – Teatr Imaginarium z Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, gospodarza wieczoru.
Kolejnym punktem programu był recital piosenki aktorskiej „Jeśli ty nie istniałbyś…” w wykonaniu Dominki Szwed-Kipigroch z Punctum Teatru. W przedstawieniu, obok monologów scenicznych autorstwa klasyków dramatu: Szekspira, Ibsena i Wyspiańskiego, można było usłyszeć teksty mistrzów piosenki aktorskiej jak Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, czy Wojciecha Młynarskiego.
Teatr Maska był trzecim zespołem prezentującym się tego wieczoru na deskach chrzanowskiego ośrodka kultury. Warto wspomnieć, iż w roli Poborcy debiutował Tomasz Okarmus, zastępując nieobecnego Daniela Kota. Po raz drugi na scenie w roli Sekretarza Protokołu wystąpiła Agata Modrzejowska, zastępując dotychczasową odtwórczynię tej roli, Katarzynę Tokarz. Kasia teraz ma ważniejsze role do odegrania i w tej kwestii z całego serca życzymy Jej powodzenia:). A w pozostałych rolach niezmiennie wystąpili: Kamil Cudejko, Basia Bylica, Patrycja Polek, Marek Andruszczyszyn, Zuza Hoinkis, Agnieszka Dziudziek, Piotr Golonka, Katarzyna Farbaniec i Mateusz Droździewicz.
W przerwie prezentacji miał miejsce wernisaż fotograficzny dokumentujący historię prób, spektakle i wyjazdy festiwalowe Teatru Imaginariumi, oczywiście połączony ze słodkim poczęstunkiem.
Piękne, zmysłowe i tajemnicze było widowisko plastyczne „KOKON” zaprezentowane przez Grupę Dye Motion z Jaworzna. Zabrano nas w ezoteryczną podróż, w wyśniony świat pomiędzy jawą a snem, gdzie dobro walczy ze złem, a my balansujemy zawieszeni między nimi. Wszystko ubrane w piękną muzykę, ciała smagane paletą barw, kostiumy i taniec.
Spektakl „Mgławica uczuć”, na podstawie „Małych zbrodni małżeńskich” Punctum Teatru z Włocławka zamykało chrzanowską Noc Teatru. W spektaklu zobaczyliśmy Agnieszkę Szumińską z Teatru Imaginarium oraz Pawła Drzewieckiego, aktora i jednocześnie reżysera spektaklu, na co dzień związanego z Teatrem Impresaryjnym we Włocławku.
Do Olkusza również zawiodła nas teatralna przyjaźń zapoczątkowana na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych, a to za sprawą Agi Grabowskiej i Maćka Nabiałka – niegdysiejszych podopiecznych Pani Stanisławy Szarek, aktorów Teatru „Antrakt” z Miejskiego Ośrodka Kultury, dziś pracujących na swoje reżyserskie konto z grupą Teatralną „Glutaminian Sodu”, której są założycielami. Pełni pasji i niekonwencjonalnych pomysłów w tworzeniu teatru, wciąż poszukujący coraz to nowszych artystycznych form przekazu.
Po raz trzeci Miejski Ośrodek Kultury dla tych, którzy przedkładają sztukę nad sen, przygotował „Noc Teatru”, która w tym roku odbyła się 31 marca i po raz trzeci ku naszej radości, zostaliśmy na nią zaproszeni. Po raz pierwszy obok sztuk przeznaczonych dla dorosłych wzbogacono program o propozycję dla dzieci, czyli „Teatralny strumyk bajek” oraz warsztaty i wystawę „Laboratorium Cieni” propozycję dla wszystkich.
W ramach „Teatralnego Strumyka Bajek” przygotowanego po kierunkiem Stanisławy Szarek można było zobaczyć dwa spektakle „Adonis ma gościa” oraz najnowszy projekt zespołu „Historię pewnego przedmiotu”, obydwa nagrodzone na Teatraliach – przeglądzie zespołów dramatycznych w ramach Powiatowego Festiwalu Kultury.
W przerwie w holu Miejskiego Ośrodka Kultury można było wejść w „Laboratorium cieni”, wystawę, która odsłoniła historię i różnorodne odmiany teatru cieni, a także uczestniczyć w pokazach i warsztatach, podczas których każdy mógł wykreować własny mini spektakl. Oczywiście te niezwykłe atrakcje przygotował Glutaminian Sodu, mistrz w zastosowaniu świateł i cieni w swych scenicznych projektach.
W ramach programu olkuskiej „Nocy Teatru” zaprezentowali się Wojciech Bajer w mini recitalu, utalentowany olkuski piosenkarz i aktor, laureat, m. in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy, Teatr Tańca Actus Animi z Domu Kultury w Wolbromiu w dwóch tanecznych odsłonach „Po drugiej stronie lustra” oraz spektaklu „Π”.
Prezentacją multimedialną z warsztatów w Willi Decjusza w Krakowie, Glutaminian Sodu, gospodarz wieczoru zapoczątkował swój występ. Spektakl „Rury” wyreżyserowany przez Agę i Maćka powstał z inspiracji opowiadaniem izraelskiego pisarza i poety Etgara Kereta. Jak zawsze Glutki w charakterystyczny dla siebie sposób malują na scenie obrazy językiem często niełatwych w odbiorze symboli, wsparte elementami teatru cieni.
Spektakl „Gąska” Nikolaja Kolady w wykonaniu Teatru Maska zakończył III olkuską Noc Teatru. Niezmiernie miło było ponownie wystąpić na deskach teatralnych tamtejszego Ośrodka Kultury. Widzowie wytrwali do końca, nie zrażeni późną godziną, ani czasem trwania tego niezwykłego acz długo trwającego przedsięwzięcia…
Olkuszowi i Chrzanowowi dziękujemy serdecznie za ciepłe przyjęcie i moc cudownych zabranych ze sobą wrażeń!!! Ale nie żegnamy się na długo z Grupą Glutaminian Sodu, ani Teatrem Imaginarium, zawsze połączy nas teatr a drogi nasze mamy nadzieję, że wciąż krzyżować się będą w Wadowicach, Olkuszu, Chrzanowie, czy niebawem w Skawinie…