Środowe spotkanie w ramach tegorocznych ferii spędziliśmy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Zwiedziliśmy trzy wystawy: „Bogowie starożytnego Egiptu”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, cz. III” oraz „Dzieje najstarsze i stare Gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie””.’, description=’
W ramach wystawy dotyczącej starożytnego Egiptu, największe zainteresowanie wzbudziły w nas cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk w el-Gamhud. Dzięki odbiciu w lustrze zamontowanym pod skrzynią, mogliśmy zobaczyć znajdujący się pod spodem sarkofagu wizerunek stojącej Izydy-Hathor z zachowaną kolorystyką. Ogromne zainteresowanie wzbudziły w nas wielkoformatowe przeźrocza z wynikami szczegółowych badań jednej z mumii. Wyniki tych badań dostarczyły sensacyjnych informacji na temat śmierci, określiły kod genetyczny, grupę krwi, a nawet porę roku, która wskazywała na datę śmierci. Zaprezentowano nam także film z rozwijania mumii. W ramach ekspozycji zobaczyliśmy także tkaniny koptyjskie oraz egipskie całuny grobowe z II wieku, rzadkie w egiptologicznych kolekcjach, mumie zbożowe (są to pseudo-mumie, niewielkich rozmiarów, zawierające ziemię wymieszaną z ziarnem jęczmienia, które pod wpływem wilgotności kiełkowało), bogaty zbiór uszebti (ponad siedemdziesiąt obiektów) oraz dużą kolekcję lampek oliwnych i figurek terakotowych z okresu grecko-rzymskiego.
Najważniejszym eksponatem w ramach wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, cz. III” był związanym z wierzeniami słowiańskimi, posąg Światowida ze Zbrucza. Jest to najcenniejszy zabytek przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny tutejszego Muzeum, który stał się symbolem i głównym motywem jego logotypu. Dzieci w ramach warsztatu miały okazję usłyszeć historię kultu Światowida i okoliczności odnalezienia posągu. Odnaleziona rzeźba nie posiadała pierwotnych kolorów, stąd przed dziećmi postawiono zadanie specjalne –; zilustrowania Światowida w wersji kolorystycznej.
Ostatnim akcentem naszej podróży było zwiedzenie wystawy w podziemiach Muzeum, miejscu dotychczas niedostępnym dla szerokiej publiczności, do której prowadzi osobne wejście z ogrodów muzealnych. Dowiedzieliśmy się, że obecna przestrzeń wystawiennicza znajduje się w dawnych lochach, gdyż gmach ten służył jako siedziba Sądu i więzienia. Jednak ze względu na młody wiek uczestników naszej wycieczki, temat więziennictwa i czasów okupacji został pominięty, natomiast przedstawiono nam przede wszystkim historię starych fortyfikacji miejskich.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie z historią było gratką nie tylko dla zagorzałych humanistów….