Skawina, pejzaż prawie naturalny…

W piątkowy wieczór (24 lutego) w Galerii „Pałacyk” w „Sokole” odbył się wernisaż wystawy malarstwa Karola Bienia.


Ten młody utalentowany skawinianin to 26-letni artysta –; absolwent malarstwa na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Dyplom licencjata ze specjalności grafika użytkowa obronił w 2011r. w pracowni projektowej prof. Władysława Pluty.

Malarstwa uczył się pracowniach: prof. Allana Rzepki, prof. Stanisława Batrucha oraz w pracowni prof. Stanisława Wiśniewskiego. W twórczości najważniejszy dla artysty jest „minimalizm w doborze środków artystycznych, poszukiwanie zdecydowanych płaszczyzn koloru, przekaz dzieła oraz próba własnej interpretacji wizualnej świata, który otacza człowieka”.

Prezentowane na dzisiejszym wernisażu prace malarskie to tylko niewielka część twórczości artysty. Na co dzień zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, które, jak sam stwierdza, stało się dla niego pasją i spełnieniem zawodowym, jak i artystycznym. „To olbrzymie spektrum działania, to projektowanie przekazu informacji, część procesu kreowania wizerunku marki, element atrakcyjnej komunikacji, a także sposób na wypowiedź artystyczną.”

Zajmuje się projektowaniem: logotypów, brandingu, znaków firmowych, wizytówek, broszur, banerów reklamowych, plakatów, ilustracji, layoutów, grafiki edytorskiej, projektów DTP, projektowaniem na potrzeby internetu i wielu innych aspektów grafiki użytkowej.

„Skawina, pejzaż prawie naturalny” to malarska interpretacja skawińskich obszarów, które poprzez swój zróżnicowany charakter stały się inspiracją dla Pana Karola. Z jednej strony mocno uprzemysłowiony charakter, z drugiej prowincjonalna, bogata w elementy przyrody forma, były głównym punktem wyjścia do powstania cyklu prac.

Równie ważnym jak miasto, aspektem w doborze tematu, jest dla artysty człowiek, jego działalność oraz wpływ, jaki ma jego ingerencja w pejzaż, który go otacza. Poprzez zobrazowanie tego tematu Pan Karol chce, aby jego obrazy dawały możliwość zastanowienia się, jak wielką siłę ma człowiek w kształtowaniu środowiska i jak duży ma wpływ na swoje otoczenie i ostateczną formę. „Często nasza codzienność stępia nasze zdolności do obserwacji, która pozwala docenić swoje miejsce na ziemi”.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w dzisiejszym wernisażu, zapraszamy serdecznie do Galerii „Pałacyk”. Wystawa będzie dostępna do połowy kwietnia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!