Wilcze Podniebienie w „Sokole”

Biblioteka Pedagogiczna, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Centrum Kultury i Sportu zapraszają na ósme spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji w Skawinie pt. „”Wilcze podniebienie””. Swoje wiersze czytał będzie Adam Ziemianin, na fortepianie zagra Jacek Bylica.

Adam Ziemianin – biografia

Urodził się 12 maja 1948 r. w Muszynie, miasteczku uzdrowiskowym nad Popradem. Po ukończeniu studium Nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w okolicach Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. Debiutował wierszem ŚWIĘTY JAN Z KASINY WIELKIEJ w lutym 1968 r. na łamach ŻYCIA LITERACKIEGO. Pierwszy tomik WYPOGADZA SIĘ NAD NASZYM DOMEM ukazał się w Wydawnictwie Literackim w 1975 r. W dwa lata później – również w WL – ukazał się drugi tom wierszy POD JEDNYM DACHEM. W 1981 r. za tom wierszy NASZ SŁONY RACHUNEK (Czytelnik 1980) otrzymał nagrodę im. S. Piętaka. Tom W KĄCIE PRZEDZIAŁU wyszedł w 1982 r., natomiast w 1985 r. ukazały się dwa zbiory: MAKATKA Z PŁONĄCEGO DOMU – Nagroda Funduszu Literatury – i WIERSZE DLA MARII. W dwa lata później wydano ZDROWAŚ MATKO – ŁASKI PEŁNA, czyli wiersze poświęcone zmarłej matce, a w 1989 r. pojawił się wybór wierszy DWOJE NA BALKONIE  – Nagroda im. Anny Świrszczyńskiej. Kolejny wybór to BOSKI WIECZORNY MŁYN ukazał się rok później i rozszedł się w sporym nakładzie. 1995 rok przyniósł nową książkę poetycką DOM OKOLICZNOŚCI ŁAGODZĄCYCH (Oficyna Cracovia), w 1996 r. ukazała się ULICA OGRODOWA, a w 1997 r. NOSI MNIE. Utwory tłumaczono na kilka języków, m.in. angielski, włoski, niemiecki, rosyjski itd.

Adam Ziemianin jest też laureatem głównych nagród wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. trzykrotnie Łódzkich Wiosen Poetyckich, nagroda główna w konkursie im. Jana Śpiewaka, czy w Jaszczurowych Laurach. Dużą popularność przyniosły mu wiersze śpiewane m.in. przez Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, czy zespoły Wolna Grupa Bukowina, a przede wszystkim przez Stare Dobre Małżeństwo. 21 czerwca 1999 r. w krakowskich Sukiennicach otrzymał Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce przyznany przez Krakowską Filię Fundacji Kultury Polskiej. W 2002 r. wydał tom wierszy NA GŁOWIE STAJĘ, a w 2004 NOTESIK AMERYKAŃSKI i MODLITWY MOJEGO WIEKU (Wydawnictwo Gaudium). Rok 2005 przyniósł MAKATKI, które graficznie opracowała córka – Halszka. Książka ta zdobyła tytuł Najlepszej Krakowskiej Książki Miesiąca – luty 2006 r. W 2007 r. ukazał się tom PRZYMIERZANIE PERUKI – najbardziej bolesny, opisujący chorobę i śmierć żony – Marii. Za książkę tę przyznano mu Nagrodę im. Władysława Orkana (2008). Rok 2008 przyniósł tom wierszy CO ZA SZCZĘŚCIE! i tom opowiadań CHORY NA STUDNIĘ. Obie wydane przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie. W latach osiemdziesiątych powstał dokumentalny film Krzysztofa Miklaszewskiego, a w latach dziewięćdziesiątych artystyczny portret filmowy stworzył Piotr Słowikowski. W 2001 r. kolejny obraz – „Źródła i korzenie”, zrealizowała dla telewizji Iza Szylko.

Serdecznie zapraszamy na Krakowski Salon Poezji już 13. listopada o godz. 15:00 do Pałacyku „”Sokół””.

Biografia Adama Ziemianina pochodzi ze strony www.adamziemianin.pl