Piątkowy wieczór 18 listopada upłynął nam przy dźwiękach salsy i rytmów ulicznej muzyki kubańskiej ku czci rewolucji i Padre Fidela za sprawą Adama Kwaśnego – podróżnika, dziennikarza i prozaika, który zabrał nas w podróż na Wyspę Spotkań – Kubę.
Filmy, zdjęcia i opowieści naszego Gościa przybliżyły licznie zebranym słuchaczom dramatyczną historię państwa, które zrodziło się z niewolnictwa, wyzysku i chciwości białych kolonizatorów. Po rdzennych mieszkańcach tej największej z Wysp Karaibskich próżno szukać śladu. To potomkowie afrykańskich niewolników z plemienia Joruba ukształtowali narodowość kubańską wraz z jej tradycyjnymi wierzeniami i kultami. W opowieści Adama Kwaśnego Kuba to jednolite społeczeństwo, silne związki rodzinne, brak uprzedzeń i dyskryminacji. Kubańczycy są ludźmi pomysłowymi i przedsiębiorczymi. „Trabajamos con amor” (pracujemy z miłością) głosi napis w sklepie. Na ulicach przechodniów mijają cocos locos (szalone kokosy) –; charakterystyczne żółte taksówki, z okna mieszkania ktoś sprzedaje kawę z termosu, a relojero (zegarmistrz) czeka na klienta.
Wszechobecne duchy zmarłych – orichas – wspomagają żyjących członków rodziny w każdym aspekcie codzienności, ich obecność uwieczniona jest na domowych ołtarzykach w kielichach z wodą. Santeria, która jest żywym, eklektycznym kultem, łączącym wierzenia afrykańskich niewolników z chrześcijaństwem, a nawet buddyzmem i islamem, jest wyznacznikiem kubańskości. Jej kapłani mówią wprost: „Nie obiecujemy raju, żyjemy na jedynym ze światów, cieszmy się więc tym co mamy”.
Spotkanie wzbogacił występ pary tanecznej: Małgorzaty Pachel i Marcina Głowy, którzy zaprezentowali salsę kubańską, charakteryzującą się plątaniną rąk tańczącej pary, czyli tzw. węzłami kubańskimi. Tancerze projektu „la fusión art” promują w ten sposób w Skawinie zajęcia w gorących rytmach latynoamerykańskich.
Wiele pytań zadali uczestnicy spotkania naszemu Gościowi. Gromkie oklaski i komentarze pełne zachwytów świadczą o znakomitej atmosferze podczas Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.
Zapraszamy na kolejny wieczór w ramach SAWiU: 27 stycznia 2012 roku Andrzej Pasławski opowie o swoich wrażeniach z Kosova.