Kuba – wyspa jak wulkan gorąca…

da się lepiej poznać Skawinie dzięki podróżnikowi Adamowi Kwaśnemu w piątek 18 listopada, podczas spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności w Pałacyku „Sokół”. Opowieść o tym egzotycznym zakątku świata skupiać się będzie wokół tradycji i wierzeń Kubańczyków, które tworzą ich specyficzną kulturę.

Kuba coraz częściej jest celem turystycznych wypraw. Jedni jadą odpoczywać w tropikalnym słońcu, inni –; podróżują śladami Che Guevary lub Ernesta Hemingwaya. Państwo to, należące do Ameryki Środkowej, leży na Morzu Karaibskim. Do Republiki Kubańskiej należy nie tylko największa z wysp karaibskich, ale też pobliskie małe wysepki. Kuba leży w archipelagu Wielkich Antyli, które obejmują także Jamajkę, Haiti i Portoryko oraz Dominikanę.


Podróżując po Kubie, co krok natkniemy się na pamiątki rewolucji. Jej kult widoczny jest w nazwach placów i ulic, muzeach i pomnikach.

Oprócz pięknych plaż, kolonialnych miast, starych samochodów i niemilknącej muzyki, Kuba odkrywa przed przybyszem swój największy skarb – gościnną społeczność pojednanych Bogów i ludzi. Santeria jest dziś dominującą religią Wyspy. Łączy wierzenia ludów Yoruba (Nigeria), Bantu (Kongo), wyznawców chrześcijaństwa, islamu i buddyzmu. Obecna w niemal każdym domu, skupiona na życiu doczesnym, które traktowane jest jako największy dar Boga (Olofi), stanowi ważny składnik tożsamości Kubańczyków. Bóstwa (Orichas), ukryte przez afrykańskich niewolników pod postaciami katolickich świętych, zajmują się wszelkimi aspektami życia: zdrowiem, inteligencją, seksem, tańcem, podróżami, czułością, a także bankiem, szpitalem i policją… Kubę nie bez powodu nazywa się Wyspą Spotkań. Liczne narody i rasy, które znalazły się tutaj, najczęściej wbrew swej woli, nauczyły się zgody i wzajemnego szacunku, tworząc niezwykły synkretyzm religijny.

Adam Kwaśny –; dramaturg, scenarzysta i prozaik, uczeń Samuela Bückleina. Debiutował powieścią Potrawy oraz spektaklem muzycznym Katarzy (1992), założyciel i dyrektor Teatru Bückleina w Krakowie (1993 –; 2000), dyrektor artystyczny Teatru 38 (2001 –; 2004), gdzie zrealizował spektakl muzyczny Cantigas de Santa Maria wg Alfonsa el Sabio z Maciejem Maleńczukiem w roli głównej. Wydał zbiór sztuk teatralnych Trzy dramaty średniowieczne. Współpracuje z telewizją TVN, dla której pisze scenariusze kryminalne. Pisze reportaże dla miesięcznika „Zwierciadło”. Od kilku lat regularnie podróżuje na Kubę, gdzie odnalazł swoją drugą ojczyznę. Obecnie pracuje nad kubańską powieścią Chino.

Aby przybliżyć Państwu temat spotkania, zamieszczamy linki do reportaży Adama Kwaśnego z podróży po Kubie:
http://zwierciadlo.pl/artykul/kuba-bogowie-czuwaja-w-szafkach-nocnych
http://www.onet.tv/cafe-podroze-adam-kwasny-cz-1,7530485,8,klip.html


Zdjęcia zamieszczone w galerii są również autorstwa naszego Gościa.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie 18 listopada o godzinie 18.00 – Pałacyk „”Sokół”” w Skawinie.


Wstęp wolny.