Krywań czeka na turystów

20 sierpnia 2011 r., drugi raz w tym sezonie turystycznym, udamy się w Tatry Wysokie, a mianowicie przemierzymy szlaki wiodące na „Świętą Górę Słowaków” – Krywań /2494 m n.p.m.

Tatry Wysokie to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, zajmująca obszar około 340 km², z czego większość – ok. 260 km² znajduje się na terenie Słowacji, rozciągając się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej.

Nasza wędrówka rozpocznie się w miejscowości słynącej z turystyki i sportów zimowych –; Szczyrbskie Jezioro, położonej na wysokości 1315m-1385m n.p.m. na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie, u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji.

Kolejnym punktem wzniesienia, który osiągną turyści będzie tzw. Jamski Staw –; staw położony w Dolinie Ważeckiej, która wcina się w południowo-wschodnie zbocza Krywania. Nazwa „Jamski Staw” wywodzi się od ogromnych wałów morenowych, które stanowią przedłużenie południowego ramienia Krywania i noszą nazwę Jam.

Podążając dalej niebieskim szlakiem, uczestnicy wysokogórskiej eskapady dotrą na szczyt –; Mały Krywań /2334 m n.p.m./ w południowej grani Krywania. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt w grupie górskiej Małej Fatry.

Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie wejście na szczyt, który na Słowacji uznawany jest od 1935 roku za „Świętą Górę Słowaków” –; Krywań /2494 m n.p.m./. Znajduje się on w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich, charakteryzując się zakrzywionym wierzchołkiem, od którego wziął swoją nazwę. Z Krywania rozpościera się wspaniała, rozległa panorama widokowa. Do 1793 r. szczyt ten uznawano za najwyższy szczyt całych Tatr. Wspomina się o nim w hymnie Słowacji, jego podobizna widnieje także na nominałach monet słowackich. Corocznie w weekend około dnia 16 sierpnia na Krywań pielgrzymują rzecze turystów Słowackich, co jest związane z kultywowaniem tradycji i przywiązaniem narodu słowackiego do tej góry.
Krywań to również obiekt zainteresowań artystów, m.in. poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który pisał o nim w dziele „Na Skalnym Podhalu”, a także zespołu Skaldowie, który napisał piosenkę o Krywaniu, co znalazło swój wyraz w repertuarze muzycznym tej grupy pochodzącym z lat 70-tych.

Ostatnim etapem wędrówki po wysokogórskich szczytach Tatr będzie dojście do tzw. Trzech Studniczek, a więc trzech źródeł, z których bije źródlana woda z tej okolicy. Źródła te znajdują się na wysokości 1140 m, na skrzyżowaniu szlaków turystycznych przy Tatrzańskiej Drodze Młodości biegnącej południowymi podnóżami Tatr, pomiędzy miejscowościami Szczyrbskie Jezioro a Liptowskim Mikulaszem.

Szczegółowy program oraz cennik wycieczek górskich na 2011 rok znajduje się w zakładce turystyka.
Stopień trudności wycieczki to „5+” (bardzo trudna).
Czas przejścia: 9h.
Cena wycieczki: 58 zł.
Konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa lub paszport.
Punktacja GOT: 26.
Planowany odjazd: Parking przy Basenie Camena o godz. 5.30.
Planowany przyjazd: ok. godz. 21.00.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Basen Camena /Dział Sportu i Rekreacji –; I piętro /obok kawiarni/, Skawina ul. Żwirki i Wigury 11, tel. 12 256 95 60 wew.21 poniedziałek-piątek w godz. 7.00-15.00.
Wpłaty:
a. Basen Camena /Dział Sportu i Rekreacji –; I piętro, obok kawiarni/, Skawina ul. Żwirki i Wigury 11, poniedziałek-piątek w godz. 7.00-14.50.
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005,
c. za pomocą płatności internetowych /po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl/ w zakładce: turystyka/

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.