Zapraszamy na wycieczkę górską – Babia Góra od Orawy

W pierwszą sobotę czerwca uczestnicy wycieczek górskich z Centrum podążą szlakiem na szczyt Babiej Góry /1725 m n.p.m./ – potocznie zwanej Królową Beskidów, od południa, czyli od Orawy.

Babią Górę można przejść wszerz i wzdłuż, gdyż na jej szczycie krzyżują się szlaki turystyczne. Uczestnicy wędrówki, w dniu 4 czerwca, udadzą się na Babią Górę (od strony południowej), która jest najwyższym szczytem całych Beskidów Zachodnich. Punktem startu będzie miejscowość Lipnica Wielka z przysiółkiem Stańcowa z piękną polaną o tej samej nazwie. Wędrówkę rozpoczniemy na poziomie 870 m szlakiem niebieskim, następnie po przejściu ok. 300 m, dojdziemy do polany Meszków Bór, na której znajduje się Górska Przystań fundacji Children in Crisis (z ang. Dzieci w potrzebie). Jej założycielką jest księżna Yorku –; Sarah Ferguson. To tam, na turnusach przebywają dzieci z chorobami nowotworowymi.

Następnie dojdziemy do szlaku zielonego, którym przez las reglowy, a później przez kosodrzewiny dotrzemy do źródła zwanego Głodną Wodą, gdzie na wysokości 1616 m stało pierwsze schronisko na Babiej Górze, wybudowane w latach 1904-1905 przez Beskidenverein (Towarzystwo Beskidzkie propagujące rozwój turystyki górskiej na terenie całych Beskidów) z Bielska Białej. Po pożarze w 1948 r., schronisko to popadło w ruinę, a w 1980 r. szczątki jego zostały rozebrane.
Stąd już kilka zakosów na szczyt Królowej Beskidów – Diablak, skąd roztacza się panorama na Beskidy, Gorce, Orawę i Tatry.
W drogę powrotną udamy się najstarszym w tym rejonie szlakiem, obecnie żółtym, oznakowanym w 1894 r. przez Wilhelma Schlesingera z Bielska Białej.
Początkowo przez piętro alpejskie i kosodrzewinę dojdziemy do Diablego Stołu, gdzie spotkamy Zbójecki Chodnik, który prowadził przez Przełęcz Brona z Zawoi na Orawę. Odtąd już stromo przez las reglowy i jego wyręby zejdziemy w dolinę potoku Bystra, gdzie Na Równi wejdziemy do Gajówki Hviezdoslawa. Gajówka Hviezdoslawa związana jest z dwoma postaciami słowackiej literatury. Są to Pavel Orszagh Hviezdoslaw i Milo Urban. Tu spotykamy niebieski szlak, którym przez przełęcz między Przyporem, a Czyżów Wierszkiem dojdziemy do Stańcowej, skąd rozpoczęliśmy naszą mozolną wędrówkę .

Szczegółowy program oraz cennik wycieczek górskich na 2011 rok znajduje się w zakładce turystyka.
Stopień trudności wycieczki to „4”.
Czas przejścia: 7 h.
Cena wycieczki: 46 zł.
Punktacja GOT: 24.
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „”Camena”” o godz. 6:30.
Planowany przyjazd: ok. godz. 20:00.

Szczegółowe informacje i zapisy:
Basen „”Camena”” /Dział Sportu i Rekreacji –; I piętro /obok kawiarni/, Skawina ul. Żwirki i Wigury 11, tel. 12 256 95 60 wew. 21, poniedziałek – piątek w godz. 8:00-15:00.

Wpłaty:
a. w kasie CKiS w Skawinie: /I piętro/, w dniach:
– poniedziałek: w godz. 9:00-18:00,
– wtorek – piątek: w godz. 9:00-15:00,
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005,
c. za pomocą płatności internetowych /po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl / w zakładce: turystyka/

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.