Tydzień dla duszy…

Pasjonaci komedii będą usatysfakcjonowani, wielbiciele dramatu wzbogacą się o fantastyczne doznania emocjonalne, a i miłośnicy bajek znajdą coś dla siebie… to wszystko dzięki VIII Skawińskiemu Tygodniowi Teatralnemu, który rozpocznie się 13 czerwca. 

Tydzień Teatralny zainauguruje, w poniedziałek 13 czerwca, o godz. 19:00, premiera spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Maska, pt. „8 Kobiet”, sztuki Roberta Thomasa w przekładzie Jakuba Rotbauma. Niemalże u progu lata widzowie zostaną przeniesieni na francuską prowincję otuloną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Pikanterii sztuce dodaje towarzystwo samych kobiet, których pokusy przeradzają się w motywy… zbrodni. Tego z pewnością nie można przegapić!

Wtorkowy wieczór (godz. 19:00) będzie należał do Teatru Imaginarium, na co dzień grającego w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Zostanie zaprezentowana historia, pt. „Piaskownica” Michała Walczaka, opowiadająca o poszukiwaniu miłości i bliskości, o głęboko zakorzenionych we współczesnym człowieku blokadach, które nie pozwalają mu na mocno osobisty kontakt z drugą osobą. Spektakl ten został uhonorowany „Drewnianą Maską” – Grand Prix Wadowickich Spotkań Teatralnych 2011.

W środę drzwi do teatralnego świata staną otworem w szczególności przed dziećmi – to z myślą o najmłodszym odbiorcy i chęci wyedukowania go w kulturalnym duchu, zostanie wystawiona sztuka pt. „Wilki i siedem koźlątek”, do której scenariusz na podstawie bajki braci Grimm, stworzyła Katarzyna Farbaniec. Ukazuje ona perypetie niesfornych koźląt, które przez swoje nieposłuszeństwo będą musiały zmierzyć się z niebezpiecznym wilkiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich, również tych starszych pasjonatów teatralnych adaptacji bajek, do Pałacyku „Sokół” o godz. 16:00.

Również w środę, ale o godz. 19:00, na deskach skawińskiego Teatru zagości Glutaminian Sodu – grupa artystyczna z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. W ich wykonaniu zobaczymy „Pokój 303” – pozbawioną dialogów, ale za to przepełnioną ekspresją ruchu sztukę. Oto jak sami aktorzy tłumaczą „bezdialogowość”: „Przez całe życie otwieramy różne drzwi, przekraczamy różne progi. Są drzwi, które budzą w nas niepokój; drzwi za którymi kryje się rozczarowanie i złość. Ale są też drzwi, za którymi witają nas ciepłe ręce i serca (…)„.

W kolejny wieczór, już po raz drugi zaprezentuje się nasz rodzimy Teatr Maska w sztuce pt. „Kubuś, czyli uległość”  Eugene Ionesco, w przekładzie Jana Błońskiego, w reżyserii Andrzeja Morawy oraz wsparciu artystycznym Marty Tyrpy. To historia mocno osadzona w poetyce absurdu, gdzie kartofle ze skwarkami to żelazna pozycja menu szanującego się baru mlecznego…

Aktorzy Teatru Maska także w piątek, za sprawą wystawionej przez nich sztuki, staną się przyczyną do możliwości oderwania się od codzienności. „Gąska” –  spektakl, który rozpocznie się o godz. 19:00, to dzieło słynnego rosyjskiego dramaturga Nikołaja Kolady, w przekładzie Jerzego Czecha, opowiadające o życiu aktora, gdzie komedia miesza się z dramatem, a „wisienkę na torcie” stanowi szczypta farsy. Prawa utorskie autora do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT”.

Serdecznie zapraszamy!