Masyw górski Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich to kolejna propozycja dla amatorów pieszych wędrówek, tym razem wyżej biegnącymi tatrzańskimi szlakami….
Masyw Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich tworzą cztery szczyty –; od Kondrackiej Kopy /2005 m n.p.m./, przez Małołączniak /2096 m n.p.m./, Krzesanicę /2122 m n.p.m./ aż po Ciemniak /2096 m n.p.m./. Grzbietem tego masywu biegnie granica polsko –; słowacka. Swoją nazwę Wierchy zawdzięczają, porastającej ich zbocza, roślinie sit skucina (Juncus trifidus), która już późnym latem przybiera brązowo –; czerwony kolor. W tegorocznym programie wycieczek zaplanowaliśmy wędrówkę po Czerwonych Wierchach, gdzie maszeruje się po zaokrąglonych szczytach, nie ma ekstremalnych przejść przez skały, choć na kilku podejściach można się zmęczyć. Czerwone Wierchy, choć stosunkowo łagodne i bezpieczne, bywają podcięte urwiskami.
Trasa wycieczki rozpocznie się w przysiółku Kiry u wylotu Doliny Chochołowskiej, następnie uczestnicy wycieczki przejdą przez Wyżnię Kiry Miętusiej, która jest polaną reglową w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach, podążając dalej do Chudej Przełęczy /1850m n.p.m./- niewielkiej przełęczy w północno-zachodniej grani Ciemniaka /2096m n.p.m./, gdzie często można spotkać kozice. W rejonie tej przełęczy biegnie granica pomiędzy dwoma rodzajami skał budujących jej grzbiet –; poniżej usytuowane są wapienne skały, dlatego roślinność jest bogatsza w gatunki, a powyżej skały krystaliczne z uboższą gatunkowo roślinnością z dominującym sitem skuciną. Ze szczytu Ciemniaka podążymy na najwyższy szczyt Wierchów –; Krzesanicę /2122 m n.p.m./. Józef Nyka w przewodniku „Tatry Polskie” cytuje Walerego Eliasza, który w 1981 r. pisał: „Krzesanica –; ze ścianą od północy gdyby skrzesaną i stąd tak nazwaną”. Kolejno wejdziemy na szeroki wierzchołek Małołączniaka /2096 m n.p.m./, skąd, przy założeniu dobrej pogody, będziemy mogli podziwiać piękną panoramę Zakopanego, z zupełnie płaską z tej perspektywy Gubałówką, malutki Giewont, niezliczone granie Tatr Wysokich ze Świnicą, Rysami i Gerlachem, Wysoką i Rohacze. Kolejno zejdziemy do najniżej położonego szczytu Czerwonych Wierchów – Kopy Kondrackiej /2005 m n.p.m./, gdzie przy dobrej widoczności zobaczymy m. in. Tatry Wysokie, dalej schodząc do hali pasterskiej tzw. Hali Kondratowej, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od pierwszego właściciela. Wycieczka zakończy się zejściem przez Polanę Kalatówki do Kuźnic w Zakopanem.
Szczegółowy program oraz cennik wycieczek górskich na 2011 rok znajduje się tutaj.
Stopień trudności wycieczki to „”4″”,
Czas przejścia: 9 h,
Cena wycieczki: 48 zł,
Punktacja GOT: 30,
Planowany odjazd: Parking przy Basenie „”Camena”” o godz. 6.30.
Planowany przyjazd: ok. godz. 20.00
Szczegółowe informacje i zapisy:
Basen „”Camena”” /Dział Sportu i Rekreacji –; I piętro, obok kawiarni/, Skawina ul. Żwirki i Wigury 11, tel. 12 256 95 60 wew.21, poniedziałek-piątek w godz. 8.00-15.00.
Wpłaty:
a. w kasie CKiS w Skawinie: /I piętro/, w dniach:
– poniedziałek: w godz. 9.00-18.00,
– wtorek – piątek: w godz. 9.00-15.00,
b. na konto CKiS w Skawinie: Bank Spółdzielczy w Skawinie 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005,
c. za pomocą płatności internetowych /po zarejestrowaniu się na stronie www.ckis.pl, w zakładce: turystyka/
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie uprzejmie informuje, iż liczba uczestników wycieczki jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.