Spotkanie z kulturą Iranu w Pałacyku „Sokół”

Piątkowe spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności było okazją do odwiedzenia Iranu – państwa o złej sławiei fascynującej historii. Grzegorz Petryszak, dziennikarz i podróżnik, opowiadał o trzytygodniowej wyprawie do tego bliskowschodniego kraju.

Przemierzyliśmy wraz z naszym przewodnikiem kraj Persów, od Teheranu po Yazd. Zobaczyliśmy sanktuarium Fatimy w ultrakonserwatywnym mieście Qom, jednym z najświętszych miast Iranu i ważnym ośrodku teologicznym.

W Isfahanie, które „”jest jak połowa świata”” podziwialiśmy perskie dywany na największym irańskim bazarze. Isfahan słynie z licznych warsztatów artystycznych oraz sklepów z dywanami. Miasto to jest jednym z największych skarbów Iranu z mnóstwem wspaniałych zabytków: od Meczetu Piątkowego po ormiańskie kościoły.

Shiraz, niegdyś stolica Persji, zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Dziś wina nie można pić w Iranie wcale, a po wielkich perskich poetach pozostały tylko wspaniałe ogrody, ale Shiraz pozostał ważnym centrum kultury i sztuki Iranu.

Podziwialiśmy ruiny Persepolis ze słynnymi płaskorzeźbami „”Gwardii Nieśmiertelnych”” – wojowników królów perskich. Kres świetności dawnej stolicy Imperium Achemenidów położył Aleksander Wielki, który ostatecznie podbił Persję i spalił jej stolicę w 330 r p.n.e.

Stamtąd ruszyliśmy do Yazd – jednego z najstarszych miast świata i najpiękniejszego miasta Iranu – centrum zoroastryzmu (kultu boga Ahura Mazdy). Tu warto zwiedzić Zoroastriańską Świątynię Ognia (Atashkadeh), w której kapłani od 1100 lat utrzymują nieprzerwanie święty płomień. Poza miastem można zobaczyć Wieże Milczenia, wysokie kopce, na szczycie których zoroastrianie tradycyjnie zostawiali ciała swoich zmarłych na pożarcie sępom.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, źródło zdjęć z wyprawy: www.gotramping.pl