Tegoroczne Święto naszego miasta już za nami. Nie obyło się bez atmosferycznych niespodzianek, jednakże i z tym się uporaliśmy… Z lekkim opóźnieniem, ale mimo wszystko, Dni Skawiny 2011 odbyły się – wrażeń i atrakcji nie zabrakło!
Sobota – 21 maja.
II Pływackie Mistrzostwa Skawiny.
Sobotni poranek, 21 maja, przywitał nas II Pływackimi Mistrzostwami Skawiny. Cieszyły się one dużą popularnością, o czym świadczy licznie zgromadzona publiczność, a także liczba uczestników – było ich aż 305, z czego 204 to starty dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a 101 to liczba zawodników z klubów i szkółek pływackich.
Podobnie, jak w minionym roku dużą atrakcją było uczestnictwo najmłodszych adeptów pływania (do 4 roku życia), którzy dopisali w grupie 10 osób ze szkółki współorganizatora zawodów – Klubu Sportowego –; OPTIMA Skawina.
Nowym punktem tegorocznego programu konkursu był udział zawodników legitymujących się wiekiem 18 lat i starsi, którzy mogli sprawdzić swoje umiejętności pływackie w kategorii OPEN. Największą atrakcją cieszyły się tu starty trenerów zaprzyjaźnionych klubów pływackich (w tym trenera Optimy Skawina –; Piotra Przywary), a także starty ratowników z CKiS w Skawinie oraz doświadczonych, byłych już zawodników sekcji pływackiej, m.in. Radosława Ślęzaka –; multimedalisty MP w Pływaniu w barwach Centrum, który zakończył już karierę pływacką.
I blok programowy zawodów objął 9 kategorii wiekowych, spośród których 3 kategorie rozegrane zostały na małym basenie –; 12,5m, natomiast pozostałe przeprowadzone zostały na dużym basenie, gdzie każdy zawodnik miał do przepłynięcia jedną długość basenu –; 25m, swoim najlepszym stylem pływackim.
II blok zawodów obfitował w konkurencje, w których uczestniczyli zawodnicy w kategorii OPEN, którzy zaprezentowali swoje umiejętności pływackie na dystansach: 25m stylem dowolnym, 25m klasycznym i 25m motylkowym. Z kolei III blok zawodów, to efekt startów zarówno nielicencjonowanych zawodników ze szkółek, jak i klubów pływackich, tj. OPTIMA Skawina, KS Speed Jasło, TG Sokół Myślenice oraz organizatora CKiS Skawina. W ostatnim bloku zawodów wystąpili licencjonowani zawodnicy z Centrum, OPTIMY Skawina, TG Sokół Myślenice oraz z Klubu Sportowego Speed Jasło.
Organizatorem mistrzostw Skawiny było CKiS w Skawinie oraz Klub Sportowy OPTIMA Skawina. Honorowy Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina –; Pan Adam Najder oraz Komisja Zdrowia Kultury, Sportu i Rekreacji, którą reprezentował Pan Przewodniczący – Artur Wątor. Mistrzostwa zaszczycili także swą obecnością: Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie –; Pan Norbert Rzepisko oraz Wice-przewodniczący Pan Witold Grabiec, którzy dekorowali uczestników zawodów. Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie udzielone wsparcie finansowe partnera organizacyjnego – Królewskiego Miasta Skawina – Fundatora medali i upominków dla uczestników zmagań pływackich.
Impreza plenerowa – Starorzecze Skawinki.
Kiedy około godz. 15:00 nad Skawiną zaczął padać deszcz, nikt nie przypuszczał, że tak mocno wpłynie to na naszą imprezę. Z przykrością, pomimo gotowości zawodników do startu, musieliśmy odwołać Turniej Skawińskich Twardzieli. Niestety gwałtowna burza uniemożliwiła odbycie się pokazu siłaczy, którzy przybyli z całej Polski. Specjalnym gościem był Piotr Głuchowski – Mistrz Świata, Europy i Polski w kulturystyce, a także członek Kadry Narodowej.
Na szczęście Matka Natura okazała swoją wyrozumiałość i rozpędziła czarne chmury. Pojawiający się błękit nieba był dla wszystkich mieszkańców znakiem, że Dni Skawiny czas zacząć… Radości z poprawiających się warunków pogodowych nie popsuł nawet słowny lapsus konferansjera o obco brzmiącym imieniu – Francesco, który przywitał publiczność na Dniach Sanoka zamiast na Dniach Skawiny… nie mniej jednak Skawinianie szybko poprawili prowadzącego i wybaczyli mu to przejęzyczenie.
Suportem dla Gwiazdy wieczoru były formacje rockowe działające przy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Hasselhöff, Taxi, Seth oraz The Charmiders sprawili, że w Parku Miejskim z chwili na chwilę pod sceną znajdowało się coraz więcej osób. – Chłopaki dają czadu! Fajnie, że gusta wielbicieli cięższej muzyki zostały uwzględnione w programie Dni Skawiny – powiedziała Ania, jedna z wielu osób bawiących się na koncercie.
Po godzinie 20:00, na scenę wkroczyli Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Adam Najder oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – Janusz Bysina, symbolicznie otwierając imprezę. Ponadto powitali przybyłe delegacje Miast Partnerskich: – Świętowanie samemu jest złem. Dlatego też miło mi powitać naszych gości z zagranicy. – stwierdził Burmistrz. Janusz Bysina w swojej wypowiedzi nawiązał do zapowiadanego na 21 maja końca świata (trudno stwierdzić, która to już z kolei apokalipsa… ): – Koniec świata miał nastąpić dziś o 18:00, więc nie wiem, czy udało nam się go przeżyć, czy też jesteśmy już w nowym, lepszym świecie… nie mniej jednak jest co świętować!
Następnie rozpoczął się długo wyczekiwany koncert zespołu Brathanki. Przez ponad godzinę, zespół prezentował swoje największe przeboje: W kinie, w Lublinie, Siebie dam po ślubie oraz ten „”the best of the best”” – Czerwone korale, których nie zaśpiewali sami, lecz z całą publicznością! Co więcej mogliśmy wysłuchać nowych aranżacji znanych przebojów zespołu Skaldowie, które znalazły się na najnowszej płycie Brathanków o nazwie „”Brathanki grają Skaldów.””
Po występie Agnieszki Dyk z zespołem, dało się słyszeć szepty osób zgromadzonych pod sceną – To teraz będą fajerwerki. Tak się jednak nie stało. Przed pokazem sztucznych ogni wystąpił duet wirtuozów muzyki elektronicznej Electronic Revival. Swoim popisem przybliżyli brzmienia elektrofonów oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne. W rytm ich dwóch ostatnich utworów odbył się długo wyczekiwany pokaz możliwości pirotechnicznych. Przez kilkanaście minut niebo nad Parkiem Miejskim rozbłysło bogactwem barw. Połączenie dynamiki gry poszczególnych rac, rzymskich fontann i rakiet z muzyką graną na żywo, dało niezapomniany efekt i poczucie piękna, które zainaugurowało dyskotekę pod gwiazdami, trwająca do godz. 00:30.
Niedziela – 22 maja.
Turniej Szachowy „”O Koronę Króla Kazimierza””.
O 9:30 w szachowe szranki stanęli uczestnicy Turnieju „”O Koronę Króla Kazimierza””, który rozegrano systemem „szwajcarskim” – 7 rund, 15 minut dla każdego zawodnika, czyli 30 minut na rundę. Wzięło w nim udział 31 zawodników. Symboliczna Korona Króla Kazimierza powędrowała do trzech najlepszych zawodników, a także do najmłodszej i najmłodszego uczestnika turnieju: Iwony Szumery i Bartłomieja Piwowarczyka. Zwycięzca – Janusz Kasperkiewicz, jako jedyny zawodnik zwyciężył we wszystkich siedmiu rundach. Natomiast Krzysztof Szczurek, który zajął miejsce „tuż za pudłem” jest obecnym v-ce Mistrzem Polski do lat 8.
Wojewódzkie Mistrzostwa Modeli Pływających.
W tym samym czasie pasjonaci miniaturowych motorówek czy żaglówek, kibicowali zawodnikom biorącym udział w Wojewódzkich Mistrzostwach Modeli Pływających, które odbyły się na Starorzeczu Skawinki. Żaden model nie został uszkodzony w czasie zaciętej rywalizacji w konkurencjach takich jak: modele o napędzie elektrycznym, modele redukcyjne oraz modele spalinowe. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało jury w składzie: Józef Małysa, Wojciech Kałoń oraz Ireneusz Zabiegło.
Impreza plenerowa – Starorzecze Skawinki.
Popołudnie stało się okazją do rodzinnego świętowania. Wspólnie spędzony czas umilał występ Orkiestry Dętej „”Sygnał”” z Radziszowa oraz Dziecięcego Chóru „”Gloria””, który przyjechał aż z Przemyślan (Ukraina). O 16:00 rozpoczął się program interaktywny „”Japa Show””. Zarówno na dzieci, jak i na rodziców czekały konkursy oraz zabawy z licznymi nagrodami. Radości i śmiechu nie było końca!
Ci rodzice, którzy nie wykorzystali całej swojej energii na zabawy ze swoimi pociechami, mogli bawić się przy rytmach lat 60. i 70. – wszystko to za sprawą bandu Chrząszcze, jednego z najlepszych zespołów w Polsce grających muzykę, m.in. The Beatles, The Shadows, czy Czerwonych Gitar. Zespół występuje w niezmienionym składzie od 1997 roku i ma za sobą ponad 800 koncertów w Polsce, Niemczech i Austrii. – Wspaniała potańcówka! Już dawno nogi mnie tak nie bolały od tańczenia! – skomentowała Pani Katarzyna, mieszkanka Skawiny.
O 20:00 skawińską sceną zawładnęły lokalne zespoły hip-hopowe: Tomal, DJ Cichy, Chester wraz z beatboxerem Bubu.
Nikt nie miał wątpliwości na kogo czekała skawińska publiczność. Legenda polskiego hip-hopu, współtwórca Kalibra 44, człowiek, który przyczynił się do muzycznego trzęsienia ziemi na polskiej scenie w latach 90. – Abradab. Przez 90 minut pokazał czym jest rap połączony z reggae i funkiem. Za swój ostatni krążek „”Abradabing”” otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii „”Album Roku Hip-Hop/ R&B/ Reggae””.
Okazało się, że Abradab ma wielu fanów w naszym mieście – przez cały występ towarzyszyły mu uniesione w górę ręce, oklaski i okrzyki uznania. Na początku publiczność nieśmiało śpiewała wraz z nim tylko refreny piosenek, ale kiedy pod koniec koncertu rozbrzmiały dźwięki utworów niegdyś wykonywanych przez zespół Kaliber 44, fani śpiewali je w całości – nie roniąc ani jednego słowa z tekstu.
O godz. 23:00 konferansjer Francesco oficjalnie pożegnał mieszkańców Skawiny i tym samym zakończył dwudniowe świętowanie. Całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i spotkało się z gorącym entuzjazmem osób uczestniczących w Dniach Skawiny. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak odliczać czas do roku 2012 i kolejnej edycji Święta naszego Miasta.
Sponsor Główny
Sponsorzy:
Sklep Papierniczy „”Plastuś”” w Skawinie.
PATRONAT MEDIALNY: