W piątek 13 sierpnia w Pałacyku „Sokół” kilkanaście członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art”, działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, zwiedziło wystawę niezwykłych obrazów Marka Jarosza, po której oprowadzał sam autor.
Inspirowane twórczością Gustava Klimta prace, wykonane z użyciem oryginalnych, przestrzennych elementów, a szczególnie haftów i tkanin, zachwyciły zwiedzających. Artysta został zasypany pytaniami o techniki wykonania poszczególnych elementów, ich czasochłonność, inspiracje i pomysły. Panie z podziwem wyznały, że chociaż zostały uprzedzone przez swoją prezeskę – panią Jadwigę Grucę (skawiniankę) – jakiego rodzaju wystawę zobaczą, nie spodziewały się tak spektakularnych dzieł, których urody i charakteru nie może oddać żadne zdjęcie. Marek Jarosz wyczerpująco opowiadał o swojej pracy artystycznej i zawodowej, jako pracownika Opery Krakowskiej. Przyznał, że czas na własne artystyczne poszukiwania jest ograniczony przez liczne obowiązki zawodowe. Na stwierdzenie, że jeden z obrazów powstawał miesiąc, słuchaczka krzyknęła zaskoczona „tak krótko?!”. Panie potrafiły docenić stopień trudności wykonawstwa obrazów. Półtoragodzinne spotkanie przyniosło wiele radości zarówno członkiniom „Lud-Artu”, jak i samemu artyście, dla którego kontakt z odbiorcą dzieła jest niezwykle ważny.
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud–;Art” przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie ma swoje korzenie w Klubie Hafciarskim działającym w latach 1993 –; 2005 przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W roku 2005 Klub Hafciarski przekształcił się w Stowarzyszenie „Lud–;Art”.
Zajęcia w ramach Stowarzyszenia to nauka i doskonalenie technik hafciarskich, zasad komponowania wzorów, poznawanie wzornictwa ubiorów, strojów i ich funkcji kulturowych, a także rozwijanie wiedzy na temat obrzędowości i wybranych elementów tradycyjnej kultury w oparciu o muzealia i materiały archiwalne. Na spotkaniach Stowarzyszenia odbywają się prelekcje i pokazy, a zajęcia mają często formę wycieczek do muzeów i skarbców posiadających bogate kolekcje haftów.
Członkowie Stowarzyszenia „Lud–;Art” to przedstawiciele różnych pokoleń, środowisk i zawodów. Łączy ich zamiłowanie do rękodzieła, zainteresowanie tradycją i artystyczna wrażliwość. Stowarzyszenie współpracuje z podobnymi organizacjami w kraju i za granicą. Prowadzi bogatą działalność wystawienniczą i charytatywną. (źródło: www.etnomuzeum.eu)