8 sierpnia
Anne Schneider
Urodzona w Porto Alegre, naukę muzyki rozpoczynała u swojego ojca, kompozytora i organisty brazylijskiego Leo Schneidera. Następnie odbyła studia w zakresie gry na organach i fortepianie na Uniwersytecie w Rio Grande do Sul, gdzie ukończyła również fakultet filozoficzny. Uczestniczyła w różnych kursach mistrzowskich, m. in.: u B. Seidlhofer (Austria), Renzo Bujia (Włochy) Christophe Mantoux (Francja), Renato Koch (Brazylia). Koncertuje w Brazylii a także w Europie (Austria, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Włochy, Portugalia), Argentynie, Meksyku i Urugwaju. Nagrywa dla radia, telewizji i wytwórni płytowych. Anne Schneider jest profesorem w Konserwatorium Cogio Americano w Porto Alegre, a także prezesem Związku Organistów Brazylijskich.
8 sierpnia 2010, godz. 16.30 – Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie
W programie:
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Preludium nr 20 c-moll
AMARAL VIEIRA (1952*)
Sinfonietta
Intrada – Scherzino – Finale
Trzy toccaty:
JOHAN SEBASTIAN BACH (1685-1750
Toccata dorycka, BWV 538
CALIMERIO SOARES (1944*)
Toccata Breve
EUGÈNE GIGOUT (1844-1925)
Toccata h-moll
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
Skizzen nr 1
Traumerei
LEO SCHNEIDER (1910-1978)
Lamento
Spieluhr
HANDEL CECILIO (1963*)
Baião para Orgão
15 sierpnia
Mari Kodama Trio: Mari Kodama, Toshiko Suda, Yoichi Iwahashi
Mari Kodama jest organistką koncertową z Japonii, która występowała na całym świecie ponadto komponuje utwory na organy. Urodziła się w Tokio i ukończyła Musashino Music College w Tokio z tytułem magistra. Należy do AmericanGuild of Organist (Amerykańskie Stowarzyszenie Organistów). Otrzymała Międzynarodową Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie Wymiany Kulturalnej od Ministra Spraw Zagranicznych Japonii w 1989 roku. Przewodzi koncertom organowym w kraju i za granicą jako ambasador ds. muzyki w kulturalnej wymianie międzynarodowej pomiędzy Japonią i innymi krajami. Koncertowała w 35 krajach, zagrała ponad 300 koncertów od 1979 roku, we Włoszech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu innych. Była pierwszym organizatorem \’Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Japonii\’ w 1991 roku, w którym wzięło udział siedmiu organistów z sześciu krajów. Nagrała również wiele płyt. W ostatniej dekadzie utworzyła trio muzyczne o nazwie „MARI KODAMA and Sound of Peace”, w skład którego weszły Organy- Mari Kodama, Koto (japońska cytra), Toshiko Suda oraz Shakuhachi (flet bambusowy) – Yoichi Iwahashi. Jej prace \’Gra na Organach i Noh\’ oraz \’Organy i Kagura\’ (starożytny styl tańca japońskiego) były wykonywane na całym świecie odnosząc sukces wśród publiczności. Mari Kodama opublikowała tłumaczenie \’Metod Gry na Organach\’ autorstwa Harolda.
15 sierpnia 2010, godz. 16.30 – Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie
W programie:
MARI KODAMA:
„Wariacje na temat pieśni: Księżyc nad ruinami zamku”
„Śladami św. Franciszka Ksawerego”
MICHIO MIYAGI:
„Nocny deszcz w Londynie”
„Wiosenne morze”
MARI KODAMA:
„Pieta”
„Fantazja. Eten-raku” (Muzyka z nieba)
„Cztery pory roku w Japonii – wiosna, lata, jesień, zima”
29 sierpnia
Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko, Roman Widaszek, Paweł Solecki
Skład zespołu to: Marek Mleczko- obój, Roman Widaszek-klarnet, Paweł Solecki-fagot. Zespół powstał z inicjatywy oboisty Marka Mleczko w roku 1998 przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis.
Składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz bardzo często solowej. Stąd też muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z bardzo odpowiedzialnym repertuarem i na liczących się estradach. Członkowie zespołu są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
Krakowskie Trio Stroikowe prowadzi działalność koncertową korzystając z szerokiego repertuaru od muzyki barokowej do współczesnej, a jego koncerty spotykają się z uznaniem publiczności i krytyków. W roku 2005 współpracując z PWM i DUX zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX w ( Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze),natomiast w roku 2006 zarejestrował na płycie wydanej przez Towarzystwo Bachowskie w Krakowie – Sonatę Triową Nr.1 Es-dur, BWV 525 J. S. Bacha, w transkrypcji na trio stroikowe.
29 sierpnia 2010, godz. 15.00 – Kościół p.w. Narodzenia NMP w Krzęcinie
W progranie:
WOLFGAND AMADEUSZ MOZART (1756-1791)
Divertimento B-dur KV Anh. 229
Allegro
Larghetto
Menuetto
Rondo Alegretto
HENRI TOMASI (1901-1971)
Concert champetre
Ouverture
Minuetto
Bourree
Nocturne
Tambourin
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Sonata triowa nr 1 Es-dur BWV 525
Allegro
Adagio
Allegro
JACQUES IBERT (1890-1962)
Cinq Pieces pour Trio d\’anches
Allegro vivo
Andantino
Allegro assai
Andante
Allegro quasi marziale
5 września
Józef Serafin
Polski organista i pedagog. W 1968 roku ukończył z odznaczeniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował w klasie organów Bronisława Rutkowskiego i Jana Jargonia. W latach 1970-1972 odbył studia w Hochschüle für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem Antona Heillera, uzyskując dyplom z odznaczeniem i nagrodę specjalną. Jest laureatem pierwszych nagród na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi (1964), Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) oraz Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą, a także płytowych. Józef Serafin jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz profesorem i kierownikiem Katedry Organów w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1996 roku prowadził klasę mistrzowską w Seulu w Korei Południowej. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Pradze, Manchesterze, Beauvais i Gdańsku.Od wielu lat jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku.
5 września 2010, godz. 16.30 – Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie
W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuga a-moll BWV 543
CÉSAR FRANCK (1822-1890)
Chorał h-moll nr 2
JEHAN ALAIN (1911-1940)
Lamento, Petite piece, Ballade en mode phrygien, Postlude pour
l office de complies, Trzy chorały (dorycki, frugijski, cysterski)
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuga Es-dur BWV 552
12 września
Wacław Golonka
Swoje wykształcenie jako organista otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie i w Hochschle für Musik w Wiedniu. Dyplomy ukończenia studiów otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Preotorii, gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował między innymi w katedrach w Wiedniu, Utrechcie i Chartres, dalej w salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu oraz wielokrotnie w sali B.Smetany w Pradze. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, a w 2000 i 2004 r. odbył tourneé po Republice Południowej Afryki występujac w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju jak UNISA w Pretorii, University Stellenbosch, Bloomfontein i Kapsztadzie występując w City Hall z tamtejszym Cape Town Philharmony Orchestra. Artysta koncertował także w Pundang w Korei Południowej, biorąc udział w inauguracji nowych organów firmy Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt. Wacław Golonka występowal dalej jako solista z orkiestrami jak Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brnieńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną i innymi. Ma na swoim koncie wiele nagran dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów „Madonny Polskie” a Telewizja Katowice zrealizowała w1998r film o jego działalności pt: „Muzyka dźwięku i przestrzeni”. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dalej dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk i austriackiego ORF. Artysta pochodzi z Bielska-Białej gdzie w tamtejszym Centrum Kultury współorganizuje koncerty organowe. Zajmuje się również pracą pedagogiczną w Gimnazjum Jana Nerudy w Pradze i w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt.
12 września 2010, godz. 17.00 – Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Woli Radziszowskiej
W programie:
DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Preludium g-moll BuxWV 149
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium chorałowe „O Mensch bewein\’ dein Sunde Groß” BWV 622
MIECZYSŁAW SZURZYŃSKI (1866-1924)
Capriccio fis-moll op. 36
MORITZ BROSIG (1815-1887)
Trzy Preludia op. 46: D-dur, f-moll, G-dur
WACŁAW GOLONKA (1969*)
Improwizacja
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
19 września
Elżbieta Stefańska
Wybitna klawesynistka i pianistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka wielu znaczących konkursów krajowych i zagranicznych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (1965 r.). Uczestniczyła w wielu renomowanych krajowych i zagranicznych festiwalach, jako solistka i kameralistka, m.in.: w Hanowerze, Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Shiraz (Iran), Orvieto, Interlaken (Szwajcaria), Gaming (Austria), Paryż. W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, Emi Elektroli, Decca, Fonit Cetra. W ostatnich latach na szlakach jej koncertowych podróży pojawia się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan.
Anna Śliwa
Skrzypaczka, grająca również na pokrewnych typach instrumentów smyczkowych (pochette, fidel, viola d’amore, lira da braccio). Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien. Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada, wykonującym głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach, m. in.: Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu. Jest też aktywna w innych dziedzinach animacji kulturalnej. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej w Wieliczce, organizatorem wystaw i prezentacji rzadkich instrumentów.
19 września 2010, godz. 17.00 – Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Skawinie (Mały Kościółek)
W programie:
\’Od Bacha do Mozarta\’
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Sonata c-moll BWV 1017 – na skrzypce i klawesyn obligato
Largo
Allegro
Adagio
Allegro
GEORG PHILIPP TELEMANN (1681-1767)
Fantazja I B-dur na skrzypce solo
Largo
Allegro
Grave
Allegro
CARL PHILIPP EMANUEL BACH (1714-1788)
Sonata g-moll H.542.5 na skrzypce i klawesyn obligato
Allegro
Adagio
Allegro
ANTONIO SOLER (1729-1783)
Fandango na klawesyn solo
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Sonata G-dur KV 11 – na skrzypce i klawesyn
Andante
Allegro
Menuetto
Allegro
26 września
Susana Ferfoglia
Susana Ferfoglia urodzona w Gorizia (Italia), ukończyła Konserwatorium Muzyczne „G. Tartini” w Trieście w klasie fortepianu oraz Akademię Muzyczna w Krakowie w klasie organów Andrzeja Białko (2005 r.). Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Boveta, O. Latryego, L. Tammingę, J. D. Christiego, Z. Szathmary\’ego, D. Titteringtona. W ramach swej działalności koncertowej występowała na festiwalach organowych na terenie Polski, Włoch i Słowenii. Pedagog w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest absolwentką także Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” i Instytutu Liturgicznego PAT w Krakowie. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Filozoficznym UJ. Od roku 2006 prowadzi zespół wokalny Flores Rosarum wykonujący chorał gregoriański oraz zajmującym się utworami średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Od września 2009 r. do lutego 2010 r. przebywała na urlopie naukowym w Francji (Paryż i Rouen), gdzie doskonaliła swoje umiejętności z zakresu gry i historii muzyki francuskiej barokowej i romantycznej u takich profesorów jak: F. Menissier, D. Roth, J.I. Hameline. Wraz z Collegium Zieleński i Capellą Cracoviensis uczestniczy w nagrywaniu wszystkich dzieł Mikołaja Zieleńskiego (Offertoria i Communiones Totus Anni 1611)
Schola gregoriańska
Zespół wokalny Flores Rosarum powstał w roku 2007 i skupia studentki i absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Od samego początku głównym zainteresowaniem zespołu były śpiewy średniowiecznej mniszki i wizjonerki Hildegardy z Bingen. Poszukiwanie sposobu interpretacji tych dawnych śpiewów doprowadziło członkinie zespołu do poszerzania swego repertuaru w dziedzinie chorału gregoriańskiego, który stanowi bogatą tradycję Kościoła
katolickiego.
26 września 2010, godz. 17.40 – Kościół p.w. Św. Wawrzyńca w Radziszowie
W programie:
„Wokół włoskiej muzyki organowej na przemian z chorałem gregoriańskim”
GIOVANNI BATTISTA FASOLO (1598-1664)
Missa in duplicibus diebus (Missa IV: In Festis Apostolorum Cunctipotens genitor Deus)
na przemian ze scholą gregoriańską
GIROLAMO FRESCOBALDI (1583-1643)
Recercar con obligo di cantare la quinta parte senza toccarla.
GIROLAMO CAVAZZONI (1510-1565)
Magnificat primi Toni na przemian ze scholą gregoriańską
3 października
Witold Zalewski
W 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez: J. Laukvika i G. Schneidera i J. Guillou. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą (m.in.: Czechy, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i USA.) W 2007 roku wystąpił w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku. W 2009 roku odbył tournee po Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia i Urugwaj). Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek papieskich w liturgiach sprawowanych przez Ojca św. Jana Pawła II i Benedykta XVI pełnił rolę organisty. Witold Zalewski jest autorem „Śpiewnika pieśni kościelnych” (PWM – 1997 r.).

Andrzej Korzeniowski
Karierę artystyczną rozpoczął już jako ośmioletni chłopiec w teatrze Opery Krakowskiej, śpiewał także w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej współpracując m.in. z K. Pendereckim i P. Domingo. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury Adama Korzeniowskiego. Swoją edukację kontynuował na kursach mistrzowskich dyrygentury symfonicznej w Gdyni i w Krakowie u J. Salwarowskiego i G. Chmury. Od 1998 roku prowadzi Chór Cecyliański w Krakowie, a od 2001 roku dyryguje także Męskim Chórem Katedralnym na Wawelu. W 2003 roku prowadził prawykonanie Akrostychu J. Ciupińskiego z orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Krakowskim Chórem Kameralym i Chórem Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej. Współpracował ponadto m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Polskiego Radia w Krakowie. W 2006 roku założył Chór Mieszany Katedry Wawelskiej. Brał udział w II Festiwalu Sztuki Filmowej w Katowicach w 2007 roku, prowadząc koncert muzyki filmowej Abla Korzeniowskiego.

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Chór powstał z inicjatywy Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Ideą zespołu jest kultywowanie muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej. Dyrygentem i założycielem chóru jest Andrzej Korzeniowski. Asystentem dyrygenta jest Marcin Wasilewski-Kruk. W 2006 roku chór reprezentował Polską Federację Pueri Cantores podczas festiwalu chórów krajów Unii Europejskiej, który odbył się w Strasbourgu. Występował też na katowickim festiwalu Silesia Film w 2007 roku, wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Chórem Kantorei Sankt Barbara oraz Chórem Mariańskim, wykonując muzykę Abla Korzeniowskiego do filmu Metropolis. Dwukrotnie inaugurował Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem. W 2008 roku chór zwyciężył w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum zostając laureatem I nagrody oraz zdobywając Puchar Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. W 2009 roku zdobył Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej – ŻORY 2009. Występował także podczas koncertu inaugurującego XX Międzynarodową Dekadę Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie również brał udział w spektaklu Tryptyk Stanisławowy, wykonanym dwukrotnie w Katedrze na Wawelu w ramach festiwalu Słowacki 2009 – Dramat Narodów. Polską kulturę i sztukę promował poza granicami kraju w roku 2010 roku, biorąc udział w jubileuszowym 50 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto we Włoszech. Do najbardziej wyjątkowych wydarzeń w historii chóru należy jednak udział w uroczystościach pogrzebowych pary Prezydenckiej na Wawelu 18 kwietnia 2010 roku.
3 października 2010, godz. 16.30 – Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego Skawinie
W programie:
LOUIS VIERNE (1870-1937)
II Symfonia organowa op. 20
Allegro
Chorał
Scherzo
Cantabile
Finał
JULIUSZ ŁUCIUK (1927*)
O Ziemio Polska
JÓZEF ŚWIDER (1930*)
Modlitwa do Bogarodzicy
Moja Piosnka
WOJCIECH KILAR (1932*)
Dona Nobis Pacem
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI (1933*)
Matko Najświętsza
GEORGE FRIDERIC HANDEL (1685-1759)
Alleluja (z Oratorium „Mesjasz”)