W sobotę, 10 października 2009 r. czołówka pływacka „CKiS Skawina” wybrała się wraz z trenerem do pobliskiej Bochni, gdzie można było spotkać, a dodatkowo sprawdzić się z najlepszymi w Polsce pływakami w kat. junior i senior, którzy wzięli udział w zawodach „Grand Prix Polski Puchar Polski„. Nie lada atrakcją, która towarzyszyła zawodom była sama Otylia Jędrzejczak…
która znalazła czas pomiędzy treningami do programu „Taniec z Gwiazdami” i wystąpiła w porannym sobotnim bloku pływackim. Pływacy ze Skawiny obrali sobie za cel udział w drugim, czyli popołudniowym sobotnim bloku zawodów.
Organizatorem zawodów pływackich był Polski Związek Pływacki, Małopolski Okręgowy Związek Pływacki, Kryta Pływalnia Św. Leonarda w Bochni oraz Akademia Sportów Wodnych „Wodnik”. Zawody rozegrane zostały wg zasad generalnych i Regulaminu Imprez Centralnych PZP. W zawodach mieli prawo startu zawodnicy „14 letni i starsi”.
Zgodnie z przepisami technicznymi wyścigi odbyły się seriami na czas. Do punktacji zawodów zaliczono punkty według tabeli FINA za dwa najlepsze starty w dowolnej konkurencji. Każdy zawodnik mógł punktować w jednych zawodach wielokrotnie. Do punktacji zaliczona została suma punktów za kolejne pary najlepszych rezultatów. Na zawodach GP obowiązywał elektroniczny pomiar czasu.
Zgłoszenia odbyły się według zasad generalnych. Termin zgłoszeń do konkurencji upłynął na 10 dni przed dniem rozpoczęcia zawodów. Po opublikowaniu w Internecie listy zgłoszonych zawodników zmiany mogły być dokonane wyłącznie na odprawie technicznej i dotyczyły
– wycofania zawodnika z konkurencji
– wpisania na miejsce wycofanego zawodnika w tej samej konkurencji innego reprezentanta tego samego klubu
Organizator zobowiązany był zorganizować odprawę techniczną w dniu poprzedzającym zawody. Nie zgłoszenie się na start powodowało nałożenie na klub opłaty regulaminowej w wysokości 50 zł – bez względu na przyczynę. Uregulowanie tej należności do PZP warunkowało dopuszczenie klubu do następnych zawodów organizowanych przez PZP.
W pierwszej kolejności rozegrane były wszystkie konkurencje z udziałem zawodników rozstawionych w 2 najsilniejszych seriach. Następnie wszystkie konkurencje z udziałem zawodników rozstawionych w pozostałych seriach.
Nagrody: W zawodach nagrodzonych zostało 10 zawodniczek i 10 zawodników, którzy w dwóch najlepszych startach zgromadzili największą ilość punktów według tabeli FINA. Każdy zawodnik mógł być nagradzany wielokrotnie. Do punktacji zaliczona będzie suma punktów za kolejne pary najlepszych rezultatów. W zawodach zostali nagrodzeni trenerzy najlepszego zawodnika oraz najlepszej zawodniczki.
W końcowej klasyfikacji nagrodzonych zostanie ogółem sześć zawodniczek i sześciu zawodników, którzy uzyskają największą ilość punktów wg tabeli za dwa wyniki w dwóch różnych konkurencjach. W klasyfikacji będą brani pod uwagę zawodnicy, którzy wzięli udział w minimum siedmiu zawodach w tym trzech na pływalni 50 m (absencja spowodowana udziałem w reprezentacji Polski nie będzie brana pod uwagę). Zawodnik może być nagrodzony tylko raz. Nagrodzeni zostają trenerzy trzech najlepszych zawodniczek i trzech najlepszych zawodników.
Szczegółowe wyniki z udziałem zawodników „CKiS Skawina”:
Julia Hajto:
200 m grzbietowy–26 miejsce, na 26 zawodniczek, czas:2:46,83 /wyrównanie rekordu życiowego)
200 m dowolny–35 miejsce na 35 zawodniczek, czas:2:33,74
Aleksandra Tyrpa:
200 m dowolny–25 miejsce na 35 zawodniczek, czas:2:18,28
Marcel Szamreta:
200 m grzbietowy–27 miejsce, na 29 zawodników, czas:2:21,19 /rekord życiowy/
200 m dowolny–48 miejsce na 55 zawodników, czas:2:08,63
Justyna Bojko:
200 m grzbietowy–22 miejsce, na 26 zawodniczek, czas:2:33,73
200 m dowolny–32 miejsce na 35 zawodniczek, czas:2:24,72
Gabriela Tabiś:
200 m klasyczny–16 miejsce, na 25 zawodniczek, czas:2:46,93
200 m zmienny–28 miejsce na 28 zawodniczek, czas:2:43,65
Oceniając udział pływaków ze Skawiny w „GP Polski Pucharze Polski” w Bochni pod względem zdobycia najwyższej lokaty, to prym wiedzie Gabriela Tabiś, która w „klasyku na 200 m” zajęła 16 miejsce na 25 startujących w tej konkurencji „żabkarek”. Dobierając kryterium wieku też wygrałaby Gabrysia Tabiś, gdyż razem z Justyną Bojko reprezentują one najmłodszy startujący rocznik w kat. open spośród „teamu pływackiego” ze Skawiny, a więc 14 lat. Stosując z kolei kryterium uzyskanego rekordu życiowego, czyli w slangu sportowym „życiówki” to zdecydowanie na czele peletonu wysuwa się Marcel Szamreta, który jako jedyny z „CKiS Skawina” uzyskał „życiówkę” w stylu grzbietowym na 200 m.
Można by pokusić się także o kolejne kryterium- doświadczenia w trenowanej konkurencji, którą odzwierciedla zdobyty wynik, wtedy na plan pierwszy wysuwa się Aleksandra Tyrpa, która dopiero od niespełna roku intensywnie trenuje „kraula” a w szczególności dystans 200 m i już dociera do 25 miejsca.
Dla zainteresowanych tematyką pływacką, śledzących gwiazdy pływania w Polsce, można nadmienić, iż w Bochni można było spotkać następujące postacie wielkiego formatu pływania w Polsce: Otylię Jędrzejczak, która obrała konkurencję jedynie w porannym sobotnim bloku pływackim. Zgłoszona w 6 konkurencjach wybrała start jedynie w 4: w stylu dowolnym na 50m, zajmując dopiero 20 lokatę i slaby wynik 28,52; 50 m motylkowy też przyniósł miejsce i czas poniżej oczekiwań – 13 m., czas: 29,75. Na 800 m „kraula” Otylia dobiła do czołówki, plasując się już na 6 pozycji, czas: 9:13,80, a na 400 m w stylu zmiennym była na podium, zajmując 2 m. i uzyskując czas: 4:53,47. Mateusz Sawrymowicz i Przemyslaw Stańczyk z MKP Szczecin, Aleksandra Urbańczyk, Agata Korc i Mateusz Matczak z Trójki Łódź, Aleksandra Kamińska z MUKP Warszawa to inne wielkie postacie, które można było spotkać na pływalni w Bochni i włączyć się do rywalizacji o wysokie lokaty.