„V RODZINNE ZAWODY PŁYWACKIE” – wyniki startów trzyosobowych drużyn rodzin!

W dn. 7 czerwca 2009 r. /niedziela/ na  Basenie „Camena”, rozegrane zostały „V Rodzinne Zawody Pływackie”. Uczestnicy potyczek rodzinnych mogli sprawdzić swoje szybkościowe oraz zręcznościowe umiejętności pływackie uczestnicząc w pięciu konkurencjach pływackich w gronie rodzinnym, w myśl hasła „Pływaj z nami na wesoło”. Bezpośrednio po zawodach odbył się pierwszy raz w historii 6-letniej działalności Basenu Camena – „Otwarty Turniej Piłki Wodnej”.

Regulamin tegorocznych „V rodzinnych Zawodów Pływackich” przewidywał, iż  każdy uczestnik zawodów musiał posiadać podstawowe umiejętności pływackie. W zawodach uczestniczyły  trzyosobowe grupy rodzinne, niekoniecznie blisko spokrewnione. W każdej rodzinie co najmniej jedna osoba musiała być dorosła, a więc legitymować się wiekiem  co najmniej 18 lat. Liczba rodzin biorących w zawodach była ograniczona, a decydowała kolejność zgłoszeń.
W niedzielny poranek, na starcie potyczek w gronie familijnym stanęło 9 drużyn rodzinnych, które oprócz chęci zdobycia nagród, postanowiły sprawdzić własne możliwości pływackie,  a przy okazji spędzić miło i rodzinnie wolny czas na Basenie Camena.
W programie „V Rodzinnych Zawodów Pływackich” rozegrano 5  konkurencji, których główną ideą była popularyzacja dyscypliny „pływanie” oraz integracja członków rodziny.  

Pierwsza konkurencja odbyła się na małym basenie i nosiła nazwę „Wyławianie Przedmiotów”. Przebiegała ona trzyetapowo i polegała na wyłowieniu jak największej liczby przedmiotów kolejno, przez każdego członka trzy-osobowej rodziny w czasie 30 sekund. Na sygnał sędziego głównego „start”, z pozycji siadu na murku, do wody wskakiwał jeden przedstawiciel rodziny, który miał za zadanie pojedynczo wyciągać z wody krążki i odkładać je na brzegu w czarnej skrzynce. Wygrywała ta rodzina, która w przeciągu 90 s. wyłowiła z wody najwięcej przedmiotów. Spryt, zręczność oraz szybkość  to zdecydowane atrybuty biorących udział ekip w tej konkurencji ekip rodzinnych.

Drugą konkurencją była Sztafeta stylem dowolnym z krążkiem”, która opierała się na tym, iż pojedynczo, każdy uczestnik  „teamu rodzinnego” płynął stylem dowolnym na przeciwległy koniec basenu, przekazując następnemu gumowy krążek, którego nie można było zgubić w toni wody. Dwaj pierwsi uczestnicy z rodziny płynęli dystans po 25 m, czyli jedną długość basenu, natomiast ostatni uczestnik z rodziny miał do pokonania dystans 50 m, a więc dwie długości basenu. W tej konkurencji liczył się spryt, zręczność, szybkość oraz koncentracja startujących.
Kolejną konkurencją, która towarzyszyła amatorom pływania  w towarzystwie rodziny była „Sztafeta z materacem” w której uczestniczyły dwie osoby z rodziny. Rolą pierwszego uczestnika było przepłynięcie na materacu jednej długości basenu, po czym do konkurencji przyłączyła się druga osoba z rodziny, która miała za zadanie holować osobę siedząca na materacu, płynąc wspólnie z nią drugą długość basenu. Generalną zasadą tej konkurencji było utrzymanie się pierwszego uczestnika cały czas na materacu, używając przy tym dowolnej techniki. Zręczność, szybkość i odpowiednia technika niewątpliwie stały się pożądanymi umiejętnościami dla biorących udział w tej konkurencji osób.

„Rzuty do obręczy” to kolejna konkurencja, którą rozegrano w ramach „V Rodzinnych Zawodów Pływackich”. Generalną zasadą tej konkurencji był fakt, iż jeden wytypowany członek rodziny miał za zadanie oddać 10 celnych rzutów do obręczy zbudowanej z piankowych makaronów w jak najkrótszym czasie. Obręcz trzymana była nieruchomo, po przeciwnej stronie niecki, przez dwóch pozostałych członków rodziny. Niecelny rzut skutkował koniecznością powrotu na wyznaczone miejsce wykonywanej konkurencji i ponowne oddanie rzutu. O pomyślnym zakończeniu konkurencji decydowały sprawność, zręczność, spryt oraz szybkość, a także zaangażowanie i łut szczęścia.

„Oporna guma” to ostania potyczka w której konkurowały ze sobą drużyny rodzinne. Wymagała ona posiadania przez startujących, a zwłaszcza drugiego i trzeciego członka grupy familijnej cech motorycznych takich jak: siła i wytrzymałość. Naczelną zasadą tej konkurencji było przepłynięcie różnych dystansów dużego basenu przy użyciu pewnych rekwizytów, które wcale nie ułatwiały startującym pomyślnego dotarcia do celu. Wyjątkiem był pierwszy uczestnik, który nie był obarczony żadnymi trudnościami i płynął spokojnie, oby jak najszybciej do mety jedną długość basenu. Kolejny uczestnik miał już trudniejsze zadanie. Miał on do przepłynięcia dystans 20 m – do linii chorągiewek. Ostatni zawodnik, który teoretycznie powinien wykazać się siłą musiał poradzić sobie z trudnościami jakie stwarzała „guma slider”. Jest to specjalistyczna guma do pływania, którą przewiązuje się wokół ciała i przypina do murku,  a ona stawia silny opór płynącemu, mocno przyciągając go z powrotem do brzegu. Konkurencja zakończyła się pomyślnie dla tej ekipy rodzinnej, która uzyskała najlepszy czas, który został zsumowany trzem uczestniczącym zawodnikom z jednej rodziny.

Wyniki zawodów:
I miejsce – Rodzina Państwa: Seweryn: 47 pkt.
II miejsce
Rodzina Państwa: Łuc: 44  pkt.
III miejsce– Rodzina Państwa: Wincenciak:38 pkt.
IV miejsce
Rodzina Państwa: Ludwig:30 pkt.
V miejsce
 – Rodzina Państwa: Wierzbik: 29 pkt.
VI miejsce – Rodzina Państwa: Tylek: 28 pkt.
VII miejsce -Rodzina Państwa: Skoczylas: 24 pkt.
VIII miejsce -Rodzina Państwa: Pernal: 20 pkt.
IX miejsce – Rodzina Państwa: Jaworscy: 20 pkt.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów przez rodziny decydowała liczba pierwszych miejsc zdobytych w pięciu konkurencjach.

 Bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek w ramach „V rodzinnych Zawodów Pływackich” nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestniczącym rodzinom oraz nagród rzeczowych.

Ku uciesze rodzin z faktu otrzymania atrakcyjnych nagród nastąpił jakże podniosły i bardzo wyczekiwany moment. Zwycięska rodzina Państwa Seweryn dostąpiła honorowej inauguracji jacuzi jako nowej atrakcji Basenu Camena, co zostało uczynione symbolicznym akcentem przecięcia wstęgi w kolorze niebieskim. Rodzina Sewerynów  mogła jako pierwsza skorzystać z atrakcji jacuzi, poprzez wejście całej rodziny do wanny w celu „zażycia wspólnej kąpieli z bąbelkami”.

Kolejnym punktem programu dnia obfitującego w atrakcje dla drużyn rodzinnych był „Otwarty Turniej Piłki Wodnej”. W organizację turnieju piłki wodnej włączyła się firma: Optima Sport-Piotr Przywara. Optima Sport ufundowała Puchary dla czterech najlepszych rodzin biorących udział w turnieju piłki wodnej. Z kolei Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zakupiło niezbędny sprzęt: kolorowe bramki wodne, budzące podziw zgromadzonej publiczności i startujących ekip rodzinnych.
Do „Otwartego turnieju Piłki Wodnej” zgłosiło się sześć ekip rodzinnych. Pięć postanowiło przedłużyć sobie zabawę, zostając na turniej po potyczkach rodzinnych. Jedynym trzyosobowym zespołem, który dołączył do zmagań w piłce wodnej był trzyosobowy team  Sieprawskich. Najlepiej grającą w piłkę rodziną okazała się Rodzina Państwa Seweryn, podobnie jak w Zawodach Rodzinnych. Na drugim miejscu uplasowała się tutaj Rodzina Państwa Łuc, a na trzecim Rodzina: Tylek.  Na czwartym miejscu zakończyli swój występ Wincenciakowie, na piątym Sieprawscy, a na szóstym Jaworscy.


Na wszystkie rodziny biorące udział w „V rodzinnych Zawodach Pływackich” czekały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe .
Wśród fundatorów nagród znaleźli się:
-główny organizator imprezy – Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które ufundowało:
· dyplomy dla trzech najlepszych drużyn rodzinnych oraz dyplomy dla pozostałych rodzin za uczestnictwo
· do wyboru jedną z trzech wycieczek górskich do wykorzystania w okresie wakacyjnym dla całej rodziny,  którą otrzymały  rodziny, które zajęły miejsca I-III
·  bilety rodzinne na Basen Camena dla wszystkich rodzin
·  nagrody rzeczowe dla uczestniczących rodzin

W organizację „Otwartego Turnieju Piłki Wodnej” oprócz Centrum Kultury Sportu w Skawinie włączyła się Firma Optima Sport-Piotr Przywara- fundator  Pucharów dla  czterech najlepiej grających w piłkę wodną drużyn rodzinnych.

Podziękowania kierujemy też w stronę wszystkich sędziów czasowych, którzy aktywnie włączyli w sprawny przebieg imprezy, a są to:
– Pani Małgorzata Gruca
– Pani Urszula Ojczyk
– Pani Paulina Traczyk
– Pan Wojciech Urbaniec