W dniach 16-18.01.2009 r, na jednej z najnowocześniejszych pływalni w Polsce w Gorzowie Wielkopolskim, pod nazwą „Słowianka” odbyły się „Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów 14-lat”. Na starcie słupków pływackich nie zabrakło reprezentantek sekcji pływania CKiS Skawina-Justyny Bojko oraz Gabrysi Tabiś. Obie zawodniczki potwierdziły wysoką „jakość pływania” , szczególnie Gabrysia Tabiś, którą przyzwyczaiła już nas do powrotów z Mistrzostw Polski ze srebrnym medalem na 200 m w stylu klasycznym, co miało miejsce i tym razem…
Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne „Słowianka” w którym mieści się ta 50 m pływalnia jest bardzo nowoczesnym obiektem na którym odbywają się imprezy centralne Polskiego Związku Pływackiego jak Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski. Letnie Mistrzostwa Polski odbywają się w odróżnieniu od Zimowych na pływalni 50 m. W czasie Zimowych Mistrzostw Polski specjalny pomost dzieli długość basenu na dwie części i na jednej z nich rozgrywa się zawody.
Nasz kraj w chwili obecnej dysponuje jedynie czteroma basenami o długości 50 m, co ma duży wpływ na proces szkolenia i wyławiania stosunkowo małej liczby „talentów pływackich ” do kadry narodowej. Dla porównania samo miasto Montreal w Kanadzie posiada takich pływalni 40. Dopóki nie doczekamy się przynajmniej kilkunastu takich pływalni w Polsce nigdy nie dogonimy innych krajów w statystykach medalowych Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich. To tylko taka mała dygresja…
Regulamin „Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu Juniorów 14-lat” przewiduje, iż zawody przeprowadzane są systemem eliminacji i finałów. Konkurencje 800 m i 1500 m stylem dowolnym oraz sztafety rozgrywane są seriami na czas. Najsilniejsze serie tych konkurencji oraz wszystkie sztafety rozgrywane będą w bloku finałowym. Rozstawienia serii wszystkich konkurencji dokona Komisja Pływania na podstawie wyników uzyskanych na tej samej długości pływalni, nie wcześniej niż w roku kalendarzowym poprzedzającym imprezę.We wszystkich konkurencjach przeprowadzanych systemem eliminacji i finałów są rozgrywane finały „A” i „B”. Każdy zawodnik ma prawo startu w 5 konkurencjach indywidualnych, lecz nie więcej niż w 2 konkurencjach indywidualnych oraz sztafecie dziennie.
Podczas zawodów obowiązują przepisy FINA i PZP.
W sprawach nie objętych regulaminem decyduje delegat PZP.
Zgłoszenia do zawodów-wg zasad generalnych. Po opublikowaniu w internecie listy zgłoszonych zawodników zmiany mogą być dokonywane wyłącznie po odprawie technicznej i dotyczyć:
– wycofania zawodnika z konkurencji,
– wpisania na miejsce wycofanego zawodnika w tej samej konkurencji innego reprezentanta tego samego klubu.
Nie zgłoszenie się na start powoduje nałożenie na klub kary porządkowej w wysokości 50 zł, bez względu na przyczynę. Uregulowanie tej należności do PZP warunkuje dopuszczenie klubu do następnych zawodów organizowanych przez PZP.
W mistrzostwach mogą brać udział tylko Ci zawodnicy, którzy:
– zostali zgłoszeni przez klub, szkołę lub PZP,
– posiadają „sztywną” kartę zgłoszeń (licencję),
– posiadają aktualne badania lekarskie.
W każdej konkurencji przyznaje się medale za trzy pierwsze miejsca i dyplomy za miejsca w finale „A”.
W Zimowych Mistrzostwach Polski wzięło udział 115 klubów z całej Polski. Zanotowano prawie 2100 startów indywidualnych, a to za sprawą 497 pływaków, którzy przygotowywali się do tej imprezy od kilku dobrych miesięcy. Dla każdego pływaka najważniejszymi imprezami pływackimi w roku kalendarzowym są Letnie oraz Zimowe Mistrzostwa Polski, do udziału w których podopieczni swoich trenerów przepływają setki kilometrów, aby osiągnąć efekt tzw. „rozpływania”
Gabrysia Tabiś przygotowując się do startu w mistrzostwach, przepływała średnio na treningu dystans ok.7 km., podobnie Justyna Bojko. Dziewczyny miały 20 godzin treningu tygodniowo w wodzie. Do tego trochę treningu „na sucho”, aby uzyskać wytrzymałość. Nadchodzą mistrzostwa… wtedy trzeba „trafić z formą”, cykl treningowy powinien być tak rozpisany i wdrożony, aby największy potencjał pływacki objawił się właśnie w czasie tych trzech dni mistrzostw.
I tu znowu mała dygresja…. Paweł Korzeniowski przygotowując się do IO w Atenach zajął 4 miesjce na 200 m stylem motylkowym, bo nie „trafił z formą”. Forma przyszła o dwa tygodnie za wcześnie, na zgrupowaniu w słoweńskim kurorcie Koper w lipcu. Gdyby tam odbyły się Igrzyska może kto wie, miałby złoto?
Do zdobycia dobrego miejsca, a najlepiej medalowego trzeba mieć jeszcze trochę szczęścia m in. przy rozstawieniu serii oraz na torach pływackich i aby nie dopadła nas infekcja, bo wtedy ogarnia nas osłabienie i nie osiągamy dobrych rezultatów.
Uzyskane wyniki pływaczek Centrum wg chronologii startów:
G.Tabiś:
200 m dowolny;
-eliminacje: 14 miejsce, weszła do finału „B”, czas: 2:15,51 /rekord życiowy/
-finał: 7 miejsce w finale „B”, sumarycznie 15 miejsce w Polsce, czas: 2:15,64
200 m klasyczny;
-eliminacje: 8 miejsce, weszła do finału „A”, czas: 2:46,51
-finał: 2 miejsce w Polsce-srebrny medal !!! czas: 2:42,08
100 m klasyczny;
-eliminacje: 7 miejsce, weszła do finału „A”, czas: 1:17,62
-finał: 5 miejsce w Polsce, czas: 1:16,39 /rekord życiowy/
J.Bojko:
200 m grzbietowy;
-eliminacje: 14 miejsce, weszła do finału „B”, czas: 2:30,29 /rekord życiowy/
-finał: 6 miejsce w finale „B”, sumarycznie 14 miejsce w Polsce, czas: 2:30,36
400 m dowolny;
-eliminacje: 25 miejsce, czas: 4:54,25 /rekord życiowy/
100 m grzbietowy;
-eliminacje: 15 miejsce, weszła do finału „B”, czas: 1:10,89 /rekord życiowy/
-finał: 8 miejsce w finale „B”, sumarycznie 16 miejsce w Polsce, czas: 1:13,04
Podsumowując udział podopiecznych trenera Piotra Bodzonia w tegorocznych „Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów 14-lat” trzeba podkreślić, iż obie zawodniczki spełniły oczekiwania jakie założył sam trener. Gabrysia Tabiś w konkurencjach: 100 i 200 m stylem klasycznym zajęła identyczne miejsca co w Letnich Mistrzostwach Polski, a więc odpowiednio 5 i 2 miejsce w Polsce. Nie udało jej się jednak poprawić „życiówki” w „klasyku” na 200 m, ani w finale 100 m „klasyka”. W „kraulu” na 200 m G.Tabiś była na 15 pozycji. Porównując ten wynik do Letnich Mistrzostw Gabriela „spadła o 4 oczka”, nie odnotowując poprawy swojego „personal best”.
Pewien progres poczyniła natomiast Justyna Bojko, która na 100 i 200 stylu grzbietowego była w finale „B”, zajmując sumarycznie 16 i 14 miejsca. Pływaczka ta pokusiła się o poprawę „życiówek” w eliminacjach tych dwóch konkurencji. Przypomnijmy, iż w ubiegłorocznych ” Letnich Mistrzostwach Polski ” Justyna Bojko znalazła się tylko jeden raz w finale 'B’ w konkurencji 200 m stylem grzbietowym. Na 100 m „grzbietem” była na 19 pozycji, a na dystansie 400 m „kraula” na 27 miejscu.